• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Konsekwencje kradzieży w miejscu pracy

Wojciech Kawczyński
20 sierpnia 2018 (artykuł sprzed 5 lat) 
Najnowszy artykuł na ten temat Szkolenie po nocnej zmianie. Czy to legalne?
Rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika jest najbardziej radykalnym sposobem zakończenia umowy o pracę przez pracodawcę. Rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika jest najbardziej radykalnym sposobem zakończenia umowy o pracę przez pracodawcę.

Kradzież mienia pracodawcy może skutkować rozwiązaniem umowy o pracę, jednak to od pracodawcy zależy, w jaki sposób zdecyduje się to zrobić.



Parę dni temu ochrona przyłapała mnie, jak podbieram papierosy w pracy. Sprawa jest zgłoszona na policji, a ja zostałem zwolniony. Chciałbym się dowiedzieć, czy dziesiątego dnia miesiąca dostanę normalnie wypłatę i co stanie się z moim urlopem? Umowa była na czas nieokreślony.
Odpowiedzi na to pytanie udzielił mecenas Wojciech Kawczyński z Kancelarii Prawnej Kawczyński i Kieszkowski Adwokaci i Radcowie Prawni Sp.p. w Gdańsku.

Wojciech Kawczyński, radca prawny Wojciech Kawczyński, radca prawny
I Uwagi ogólne

Na wstępie zauważyć należy, że czytelnik nie wskazał, w jaki sposób został zwolniony, tj. czy jego umowa o pracę została rozwiązana przez pracodawcę:

1) bez wypowiedzenia z winy pracownika, tzw. zwolnienie dyscyplinarne czy też
2) za wypowiedzeniem, np. z powodu utraty zaufania, do czego doszło w wyniku czynu opisanego przez czytelnika.

W tym miejscu wskazać należy, iż rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika jest najbardziej radykalnym sposobem zakończenia umowy o pracę przez pracodawcę, który zawsze może skorzystać z rozwiązania mniej radykalnego, jakim jest rozwiązanie umowy o pracę za wypowiedzeniem.

Zasada obowiązująca w obu przypadkach jest taka, że pracodawca zobowiązany jest do wypłaty pracownikowi wynagrodzenia w terminie przyjętym u pracodawcy, nie później jednak niż do dziesiątego dnia kolejnego miesiąca kalendarzowego za wykonaną pracę. Jak wynika z opisu czytelnika, u jego pracodawcy wynagrodzenie wypłacane jest właśnie dziesiątego dnia kolejnego miesiąca kalendarzowego, stąd czytelnik powinien, co do zasady, otrzymać w tym czasie wynagrodzenie za poprzedni miesiąc proporcjonalne do liczby dni przepracowanych w poprzednim (tym, za który będzie wypłacane wynagrodzenie) miesiącu. Będzie to jednak inna kwota w przypadku, jeśli umowa o pracę została rozwiązana przez pracodawcę bez wypowiedzenia z winy pracownika i inna, gdy została rozwiązana za wypowiedzeniem, co zostanie opisane poniżej.

Odnośnie urlopu wypoczynkowego to obowiązującą zgodnie z k.p. zasadą jest wykorzystanie urlopu w naturze. W przypadku rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika rozwiązanie takie, co do zasady, ma skutek natychmiastowy. Oznacza to, że rozwiązanie umowy o pracę następuje, z zastrzeżeniem akapitu następnego, z chwilą doręczenia pracownikowi oświadczenia pracodawcy o rozwiązaniu umowy o pracę lub jeśli nie doszło do takiego doręczenia to z chwilą, w której mógł się zapoznać z takim oświadczeniem, czyli np. z datą pierwszego awizowania przesyłki zaadresowanej przez pracodawcę do pracownika na prawidłowy adres tego ostatniego. W takim przypadku pracownik może nie zdążyć wykorzystać urlopu w naturze i wtedy pracodawca powinien wypłacić pracownikowi ekwiwalent za niewykorzystany urlop.

Czy zdarzyło ci się oszukać swojego pracodawcę?

W mojej ocenie nie ma przeszkód aby pracodawca w oświadczeniu o rozwiązaniu umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika wskazał późniejszy termin rozwiązania umowy o pracę niż opisany powyżej. Rozwiązanie takie należałoby uznać za co do zasady korzystniejsze dla pracownika niż rozwiązanie ze skutkiem natychmiastowym, a tym samym dopuszczalne w świetle przepisów prawa pracy. W takim wypadku pracodawca może nakazać pracownikowi wykorzystanie w naturze niewykorzystanego urlopu wypoczynkowego we wskazanych przez pracodawcę dniach.

Wobec niewskazania sposobu rozwiązania umowy o pracę z czytelnikiem, poniżej opisane zostaną konsekwencje związane z wypłatą wynagrodzenia i zasadami wykorzystania urlopu w obu przypadkach.

II Rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika

Jak to już wyżej zostało opisane, rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia skutkuje, co do zasady, praktycznie natychmiastowym zakończeniem stosunku pracy z pracownikiem. Fakt skorzystania przez pracodawcę z takiego rozwiązania nie zwalnia go jednak z obowiązku zapłaty pracownikowi wynagrodzenia za dni, które pracownik przepracował w zakładzie pracy, czyli co do zasady do dnia rozwiązania umowy o pracę. Co więcej, pracodawca, poza sytuacją opisaną w zdaniu następnym, nie może jednostronnie potrącić jakiegokolwiek odszkodowania z wypłacanej pensji, nawet jeśli odszkodowanie takie wydaje się być ewidentnie uzasadnione. Aby to zrobić (dokonać potrącenia) pracodawca musiałby dysponować tytułem wykonawczym, którym w tym wypadku najczęściej jest prawomocne lub natychmiast wykonalne orzeczenie sądowe opatrzone przez sąd pieczęcią z klauzulą wykonalności stwierdzające obowiązek pracownika zapłaty pracodawcy określonej kwoty. Warto przy tym pamiętać, iż pracodawca ma jeden miesiąc na podjęcie decyzji o skorzystaniu z prawa do rozwiązania umowy bez wypowiedzenia z winy pracownika, a uzyskanie tytułu wykonawczego w tak krótkim czasie jest mało prawdopodobne choć nie niemożliwe.

Jak już wspomniano powyżej, z uwagi na, co do zasady, natychmiastowy skutek oświadczenia pracodawcy o rozwiązaniu umowy o pracę z winy pracownika możliwość wykorzystania przez pracownika z urlopu wypoczynkowego w naturze jest de facto bardzo ograniczona. W praktyce pod rozwagę wchodziłyby dwa przypadki:
  • Pracodawca prowadzi wielodniowe postępowanie wyjaśniające celem ustalenia, czy doszło do ciężkiego naruszenia podstawowych obowiązków pracowniczych, mogącego skutkować zwolnieniem dyscyplinarnym pracownika lub
  • z różnych powodów nie korzysta z tego uprawnienia niezwłocznie po ustaleniu, iż do takiego naruszenia doszło

i do czasu rozwiązania umowy o pracę nakazuje pracownikowi wykorzystać przysługujący mu urlop wypoczynkowy. Najczęściej jednak w tego typu wypadkach oświadczenie pracodawcy jest składane niezwłocznie po wykryciu ciężkiego naruszenia podstawowych obowiązków pracowniczych tak, że pracownik nie ma możliwości wykorzystania urlopu wypoczynkowego w praktyce i jest mu wypłacany ekwiwalent za niewykorzystany urlop.


III Rozwiązanie umowy o pracę za wypowiedzeniem

Jak już wspomniano powyżej, w przypadku ciężkiego naruszenia podstawowych obowiązków pracowniczych, a za takie co do zasady uznać należy kradzież mienia pracodawcy, pracodawca może ale nie musi skorzystać z prawa do rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika. Zamiast tego może wypowiedzieć umowę o pracę, która w takim wypadku ulega rozwiązaniu po upływie okresu wypowiedzenia, który wynosi od 2 tygodni do 3 miesięcy, w zależności od stażu pracownika u tego pracodawcy.

Oznacza to, że pracownik, który pozostaje w stosunku pracy do dnia rozwiązania umowy o pracę winien otrzymywać za ten okres (do dnia rozwiązania umowy) wynagrodzenie, także wtedy, gdy pracodawca nakazał mu wykorzystanie przysługującego mu urlopu wypoczynkowego lub zwolnił z obowiązku świadczenia pracy do dnia rozwiązania umowy o pracę.

W przypadku rozwiązania umowy o pracę za wypowiedzeniem, istnieje więc w praktyce większa możliwość wykorzystania urlopu wypoczynkowego w naturze z uwagi na trwający co najmniej 2 tygodnie okres wypowiedzenia. W przypadku jego niewykorzystania w naturze pracownikowi przysługuje oczywiście ekwiwalent za urlop.

IV Podsumowanie

Obowiązek wypłaty przez pracodawcę wynagrodzenia za okres do dnia rozwiązania umowy o pracę, jak i udzielenia urlopu w naturze lub w przypadku jego niewykorzystania wypłaty ekwiwalentu za niewykorzystany urlop, nie pozbawia pracodawcę przysługujących mu z mocy prawa uprawnień, takich jak złożenie zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez pracownika lub wytoczenia mu powództwa cywilnego o zapłatę odszkodowania za zawłaszczone mienie. Jak należy przypuszczać na podstawie opisu czytelnika, w jego przypadku do wyrządzenia szkody pracodawcy doszło w wyniku działań umyślnych czytelnika, stąd nie będzie miało zastosowania w stosunku do niego ograniczenie odpowiedzialności do trzykrotności wynagrodzenia, a pracodawca będzie mógł domagać się zapłaty odszkodowania nie po cenach zakupu, lecz po cenach sprzedaży przywłaszczonych towarów.
Porady prawnika Porady prawnika

Masz wątpliwości dotyczące działań firmy, która cię zatrudnia? Nie wiesz jak postąpić w sporze z pracodawcą, jakie możliwości pozostawia ci prawo pracy? A może po prostu jest temat, który cię nurtuje i chcesz poznać zastosowanie bieżących przepisów? Prześlij swoje pytania mailem: serwispraca@trojmiasto.pl. Na pytania czytelników odpowiadać będą radcy z trójmiejskich kancelarii. Odpowiedzi na wybrane pytania publikowane będą w Serwisie Praca portalu Trojmiasto.pl

O autorze

autor

Wojciech Kawczyński

radca prawny, kancelaria Kawczyński i Kieszkowski

kawczynski i kieszkowski adwokaci i radcowie prawni sp.p.

Opinie (72)

  • Tak to jest jak sie pali cudzesy (1)

    Swoją drogą, ta historia na bank musi być zmyślona. Nikt by nikogo nie zwolnił za podbieranie fajek, a już tym bardziej nie zgłaszałby tego na policje. Chyba że ktoś pracuje w fabryce papierosów, ale tam i tak wszyscy podbierają codziennie i nikt się nie czepia.

    • 60 10

    • Tak myśli tylko złodziej. "Podbieranie" jak to nazywasz to nie kradzież?

      • 10 0

  • (3)

    Szkoda, że nie da się zwolnić kradnących klientów

    • 48 1

    • Albo pracodawców co zmuszają np.

      do brania bezpłatnego urlopu a musisz przyjść do pracy i tak.
      Jak ktoś jedzie po alkoholu to ma zakaz prowadzenia pojazdów.
      Kto łamie prawo pracy też powinien mieć zakaz prowadzenia biznesu albo chociaż zatrudniania pracowników.

      • 23 1

    • robisz zdjecie twarzy i umieszczasz w gablocie przy wejsciu (1)

      • 3 1

      • I później masz sprawę cywilna z powództwa złodzieja...

        • 11 1

  • okrada to się pracownika. (25)

    Na szczęście było h.owo i wielu wartościowych jak i niewartosiciowych(niestety) ludzi zwiało za granicę, zamiast tyrać za 2000 naj kis glupich umowach smieciowych;)

    • 41 15

    • Najwięcej problemów mają ci co śą skąpi. (7)

      A potem dziwota że pracownicy kombinują. Co za straszna tragedia!

      • 12 16

      • Załóż firmę cwaniaczku i zobaczymy ile będziesz płacić pracownikom... (6)

        • 12 17

        • nie zalozy firmy bo nie przetrwalby nawet tygodnia (5)

          pozniej bankructwo i tyle z tego pseudo byznesmena

          • 10 4

          • Zacznij płacic przyzwoicie to wtedy pracownicy się znajdą. (2)

            Nie stać cię na pracowników a firmę otwierasz ?

            • 14 11

            • ale ja mam pracownikow i nie narzekam

              a ty potrafisz zrobic cos samemu? udowodnij mamusi, ze nie jestes ciapą

              • 9 4

            • Brawo!

              • 3 0

          • A jak ma konkurować z Januszami (1)

            U których połowa zysku jest ukradziona pracownikom?

            • 8 6

            • Skoro wg ciebie te pieniądze ukradli to ty tego nie rob i pomniejsz swój dochod o te polowe o której mowisz

              Dzieki temu ze im nie ukradniesz to zostanie ci polowa zyskow i w ten sposób będziesz konkurowal, a twoja firma dla wszystkich będzie mlekiem i miodem plynaca. Przecież to takie proste.

              • 1 0

    • Jak założysz firmę to pogadamy cwaniaczku. Ciekaw jestem ile zapłacisz swoim pracownikom. (6)

      Najwięcej ujada ten co najmniej robi...

      • 16 9

      • pozdrow ukraińców (5)

        • 6 5

        • Prawdziwy Polak zawsze ma sie za lepszego, nawet jesli nic nie potrafi a jego praca jest warta 1500 (4)

          • 8 3

          • Nic nie potrafię moja praca była tu warta 1500 zeta (3)

            U Niemca moje za nic nie potrafienie dostaję na początek 1500 euro a jak już zacznę potrafić to za rok będzie 2000 euro.
            Dziękuję za uwagę Januszu biznesu.

            • 6 7

            • Jedz do Niemiec i nie wracaj, (1)

              A tak naprawde siedzisz w domu i czytasz takie portale jak ten bo nie masz roboty i nawet nie wiesz jak znalezc pierwsza prace.

              • 7 6

              • Janusz, a już płaciłeś ukraińcom?

                • 2 5

            • Januszu pracy, jeśli nic nie potrafisz to twoja praca warta jest wszędzie tyle samo

              0 wypłacone w obojętnie czym

              • 5 0

    • zaloz firme i plac po 10 tys miesiecznie, ktos Ci broni? (7)

      czy jak zwykle jestes madry tylko w necie ?

      • 9 7

      • Jak cię nie stać na płacenie pracownikom to firmy nie zakładaj i nie zaśmiecaj rynku (6)

        Januszu biznesu

        • 4 6

        • mnie akurat stac na pracownikow ale pytanie dotyczylo Ciebie (5)

          czy jestes na tyle inteligentny aby prowadzic biznes?

          • 5 1

          • Janusze mają dziwną definicję "stać mnie" (4)

            Jak stać Cię na samochód, to znaczy, że stać Cie na jego utrzymanie, a nie wywalanie DPFa, czy dwumasy, bo tak taniej.
            Jak stać Cię na pracownika, to znaczy, że stać Cię na zatrudnienie go za średnią krajową i z umową o pracę.

            • 5 3

            • (3)

              Tylko kto przy umowie o pracę jest okradany? Ty... Dostajesz minimalną krajową 2100zł brutto. Do ręki masz 1530zł a pracodawca płaci łącznie 2530zł... Nie wolałbyś na śmieciówce dostać 2300zł na rękę, a te 800zł nadwyżki zainwestować w przyszłość (np. odkładać żeby kupić ziemie?)

              Dlatego Ty pracujesz "na etacie" a Twój szef ma firme, bo on to rozumie, Ty nie. Myślisz, że umowa o pracę coś Ci da...

              • 6 0

              • Od kiedy oszczędność na śmieciówce przechodzi na pracownika? (2)

                W praktyce, dalej dostajesz minimalną, tylko czeka Cię niespodzianka na emeryturze.
                A 800 złotych faktycznie zostanie pewnie zainwestowane, tylko przez Twojego szefa...

                • 2 4

              • od zawsze bo to wymusza konkurencja (1)

                nikt za mniejsze pieniądze nie przyjdzie, natomiast pracodawcy wisi czy ci da do ręki 3 koła, czy da 2 a jeden tysiaczek zapłaci ZUSowi. On będzie dążył żeby ci dać jak najmniej, ale nie może ci dać mniej niż inni bo nikogo nie znajdzie.

                • 2 0

              • Dokładnie, tak działa rynek. Spytaj pracodawce, chętnie podzieli się z Tobą opłatami. Gwarantuje.

                A jak ktoś liczy na emeryturę z ZUS to nie mamy o czym rozmawiać bo pojęcia chłopie o życiu nie masz, albo żyjesz w innym świecie ;)

                • 2 2

    • zmień pracę

      Dokształć się zamiast siedzieć przed TV i narzekać naucz sie kilku języków praca sama Cię znajdzie

      • 7 0

    • Zwiali z Polski za granicę i 90% tyra za najniższą krajową płacę w danym kraju np. w UK,klepią biedę jak w Polsce i jeżdżą starymi rzęchami !Ale rodzinie i tym co nigdy tam nie byli wciskają kit jak to tam jest super,hiper!

      • 8 0

  • Tak to się zwykle kończy jak zamienia się zakład pracy w kopalnię odkrywkowo rabunkową ...

    • 20 0

  • (12)

    Jakby plqcili za prace to by ludzie nie kradli

    • 29 46

    • Złodziej zawsze będzie kradł, niezależnie od tego ile będzie zarabiał.
      Zresztą niska płaca to nie jest usprawiedliwienie dla kradzieży.

      • 27 2

    • zaloz firme i plac po 10 tys miesiecznie (6)

      pokaz, ze potrafisz !

      • 12 4

      • Tylko jak konkurować ze złodziejem, który okrada pracowników? (5)

        • 7 5

        • Pokaz, ze jestes inny i potrafisz wszystkim placic po 10 tys i nikogo nie okradasz (1)

          • 4 2

          • Ciężko zrozumieć, co?

            Tak to jest, jak mówi się o czymś bardziej skomplikowanym, niż okradanie pracowników...

            • 1 3

        • jak to okrada? Płaci tyle na ile się umówili. (2)

          A to że sytuację mamy taką a nie inną to przecież nie wina pracodawców. Wytwarzamy jako kraj 10 razy mniej niż Niemcy więc i zarobki mamy gorsze. Zakłady są niedoinwestowane, produkcja mniej zautomatyzowana, większy udział siły ludzkiej więc efekt jest taki jaki jest.

          • 3 1

          • Nie płaci podatków od pensji (1)

            Wymusza nadgodziny, pracę na bezpłatnym urlopie, jest milion sposobów na okradanie pracowników.

            • 4 4

            • w takim razie nie generalizuj bo to o czym mówisz to margines

              Jak nie odprowadza danin od pensji to dostanie na to paragraf. Ja nigdy nie trafiłem na takiego warchoła, a pracodawcę mam już szóstego. Najgorszy jaki był to taki który prawie dostał zawału jak zobaczył fakturę bo myślał że mówiłem o kwocie brutto nie netto. Niemniej płacił tę kwotę przez 1,5 roku, do czasu aż się zwolniłem. Nigdy nie robiłem nadgodzin. I żeby nie było, to ja chciałem robić dla niego na działalności, bardziej mi się opłacało bo dzięki temu mniej zżerał ZUS a wiecej trafiało do mojej kieszeni.

              • 1 1

    • W polsce zawsze będą krasć

      Bo tak niestety rodzice wychowują dzieci. Nie istnieje coś takiego jak dobro wszystkich jeśli coś jest niczyje to można to ukraść

      • 10 0

    • (1)

      Prezesi kradną najwięcej

      • 3 4

      • W spolkach skarbu panstwa

        Na prywatnym kariera takiego kończy się w pierdlu, a właściciel który go zatrudnia zatroszczy się o jego majątek.

        • 1 0

    • złodziej to stan umysłu ćwoku!

      • 4 0

  • szkoda że nie da się zwolnić okradającego Państwa, bo to odp****za administracja skarbowa i ZUS inaczej nazwane być nie może

    • 43 5

  • mam pytanie do radcy (3)

    bo tu jest przyklad z fajkami. ja nie pale ale czesto mnie korci zeby zwinac kilka rolek papieru toaletowego.... tylko sie boje ze jak sie wyda to mnie zwolnia, ale ten lawendowy papier po prostu nie daje mo spokoju, co mam zrobic? powinnam pojsc do szefa i porozmawiac? prosze o pilna pomoc

    • 40 5

    • Droga Martyno

      musisz wynosić papier w kawałkach . Codziennie tak 1 m papieru . W domu sobie skleisz w całość te kawałki i rolka super pachnącego papieru będzie twoja .

      • 31 1

    • To nie lepiej na 2-ke isc w pracy?

      • 18 2

    • lawenda w twoim WC

      Poproś szefa o "loda" a da ci papieru do oporu!

      • 6 1

  • Konsekwencje okradania pracownika jakie są? W tym kraju żadne!!!! Bo to dziki kraj !! (3)

    Pracownik nawet jak wygra sprawę w sądzie to może się latami starac o wypłatę ,a komornik za darmo tego tez nie robi!!!!
    Dlatego właśnie ludzie emigrują zagranice a ci co zostają nie kradną tylko próbują sobie dorobić. a rząd kłamie ze niema bezrobocia.
    Jest ale nie warto się rejestrować ,ci co szukają pracy robią to na własna rękę!!

    • 14 11

    • po wydaniu wyroku, występujesz o tytuł wykonawczy (2)

      idziesz z nim do komornika, a ten kosztami egzekucji obciąża dłużnika. Wierzyciel nie musi nic płacić. Chyba że nic kompletnie nie kumasz i nie wiesz że ten cały tytuł egzekucyjny jest potrzebny to wtedy faktycznie guzik zdziałasz.

      • 1 1

      • (1)

        Sorki stary ale chrzanisz bzdury. Kilka spraw z dłużnikami mam już za sibą i niestety, wszystkie koszta do czasu egzekucji ponoszę ja. Włącznie z kosztem reprezentacji (adwokat), opłatami sądowymi, opłatami komorniczymi. Wszystko to jest potem oczywiście ściągane z dłużnika, ale wyłożyć trzeba z góry.

        • 1 0

        • Nie zrozumiałeś mnie

          Do czasu egzekucji tak, ale potem ci się to zwroci i finalnie nic nie zapłacisz wiec jest to za darmo. Nie można tez mówić ze nie ma konsekwencji dla pracodawcy który nie płaci. Poza tym ZUS nie odpuszcza, szybciej go dopadną niż skarbówka.

          • 0 0

  • Brałem cudze fajki
    Przyjmowalem bezpłatne nadgodziny
    Pożyczyłem rower bez zgody właściciela
    Pozyczylem sobie pomysł kolegi
    Okroilem obiecane premie

    Kradzież ma wiele twarzy
    I nie ma czegoś takiego jak samo-rekompensata czy należało-mi-się
    Albo jest się złodziejem albo się nie jest złodziejem
    nie ma nic pośrodku

    • 27 4

  • A jak się to ma do polityków (7)

    Przecież oni kradną na co dzień. Przykład nie maja prawka a pobierają kilometrówki. Dają miliony na imperium Ojca rydzyka to też kradzież

    • 28 3

    • leming ty złodziejstwa przez 8 lat PO nie widziałes? (5)

      • 4 12

      • może właśnie o PO pisał, nie istotne

        wszyscy politycy kradną. Nazwa partii nic nie zmienia. Mają zbyt duże uprawnienia i możliwości a okazja czyni złodzieja. Rydzyk to jedno, ale takich dotacji są tysiące, wystarczy przypomnieć program dla nowo zakłądanych firm sprzed chyba 9 lat. 95% tych firm nie istnieje a dopłaty brali rzędu 20 tys zł. Ile tysięcy takich działalności powstało? Każda redystrybucja powoduje patologie. Tak samo przetargi, handel miejskimi gruntami itp.

        • 5 0

      • PiS już ich przeskoczył (3)

        w 3 lata

        • 6 4

        • PO nawet PIS nie przeskoczy (2)

          skok na 150 mld z OFE już się nie powtórzy bo nie ma takiej kasy już nigdzie

          • 3 3

          • Jeszcze nie ma. (1)

            Właśnie PiS buduje swój skok na PFE, z których nie możesz się wypisać, bo zapiszą Cię z powrotem.
            Do tego 2 lata więzienia za mówienie o tym planie źle i mamy piękny obraz totalitaryzmu w Polsce...

            • 4 2

            • totalitaryzm to mamy od zawsze, a PISiory go tylko pogłębiają

              nie wymyślili go. ZUS zawsze musiałeś płacić i nigdy nie mogłeś się z niego wypisać

              • 2 0

    • wtedy nazywa się to defraudacja

      bo jak, polytyk złodziej?

      • 1 0

1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pracodawcy w Trójmieście

Forum

Najczęściej czytane