Wiadomości

Jubileuszowe podwyżki w sanepidzie i płacowy protest fizjoterapeutów

Na uroczystości z okazji setnej rocznicy istnienia służb sanitarnych premier Morawiecki poinformował o podwyżkach i premiach dla pracowników sanepidu.
Na uroczystości z okazji setnej rocznicy istnienia służb sanitarnych premier Morawiecki poinformował o podwyżkach i premiach dla pracowników sanepidu. Fot. Adam Guz / KPRM

Najpierw premia jubileuszowa, a od nowego roku podwyżka w wysokości - oczywiście - 500 zł. Na taką gratyfikację mogą liczyć pracownicy sanepidu z okazji setnej rocznicy istnienia służb sanitarnych. Poinformował o tym osobiście premier Morawiecki. Z kolei fizjoterapeuci i diagności dalej muszą protestować.- Zapewniacie społeczeństwu bezpieczeństwo zdrowotne, to jest wasza ogromna zasługa - powiedział premier Mateusz Morawiecki, zwracając się do przedstawicieli Polskiej Inspekcji Sanitarnej, i poinformował, że pracownicy sanepidu od nowego roku otrzymają podwyżki pensji o 500 zł.
To nie koniec. Premier poinformował również, że razem z Jarosławem Pinkasem, głównym inspektorem sanitarnym, i Łukaszem Szumowskim, ministrem zdrowia, podjęli decyzję o przyznaniu nagród jubileuszowych po 1 tys. zł dla wszystkich pracowników Polskiej Inspekcji Sanitarnej. A jest ich ok. 17 tys. w całym kraju.

To nie jedyna grupa zawodowa z obszaru medycznego, która czekała na podwyżki. Przypomnijmy, że od kilku dni trwa protest fizjoterapeutów i diagnostów. Od 23 września przez dwa tygodnie mają masowo chodzić na zwolnienia lekarskie. Czują się oszukani, bo po majowych głodówkach wciąż większość z nich nie otrzymała obiecanych wówczas podwyżek, a te, które otrzymali, to średnio 39 zł. Protestujący domagają się w sumie podwyżki w wysokości 1,2 tys. zł netto. Do tego chcą bezpłatnych szkoleń, adekwatnej wyceny świadczeń, szybkiego dostępu pacjenta do fizjoterapeuty i braku limitów na badania laboratoryjne oraz poprawy wynagrodzeń i warunków pracy dla innych zawodów medycznych.

Wczoraj protestujący spotkali się z ministrem zdrowia w Centrum Partnerstwa Społecznego "Dialog". Po spotkaniu minister poinformował, że jego resort do końca tego tygodnia przejrzy ponad 400 porozumień zmieniających wynagrodzenia dla fizjoterapeutów, diagnostów i elektroradiologów, a na początku tygodnia strony mają powrócić do rozmów.

Opinie (50) 2 zablokowane

Dodaj opinię
Walczymy z przemocą słownąKasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.