• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Jak przygotować się do Targów Pracy?

Joanna Wszeborowska
23 marca 2011 (artykuł sprzed 13 lat) 
Podchodząc do stoiska targowego zapytaj o aktualne oferty pracy, dostępne praktyki, staże, przebieg procesu rekrutacji, możliwość rozwoju i ścieżki karier, wymagania firmy, warunki zatrudnienia, oferowane szkolenia, programy rozwoju kadr menedżerskich czy dodatkowe benefity. Podchodząc do stoiska targowego zapytaj o aktualne oferty pracy, dostępne praktyki, staże, przebieg procesu rekrutacji, możliwość rozwoju i ścieżki karier, wymagania firmy, warunki zatrudnienia, oferowane szkolenia, programy rozwoju kadr menedżerskich czy dodatkowe benefity.

Wiosna to czas licznych Targów Pracy, które odbywają się na wielu uczelniach wyższych. Coraz większą popularnością cieszy się również ich wirtualna odmiana. Jak przygotować się do bezpośredniego lub wirtualnego spotkania z pracodawcą?



Czy uczestniczyłe(a)ś kiedykolwiek w targach pracy?

Uczestnictwo w Targach Pracy jest dla pracodawców jednym z kluczowych działań, mających na celu pozyskiwanie nowych pracowników. Co więcej, jest to także idealny moment na promocję i budowanie wizerunku firmy na rynku pracy. Osoby odwiedzające targi mają natomiast świetną okazją do zapoznania się z aktualnymi trendami, panującymi na rynku pracy. Oto kilka wskazówek, dla tych którzy zamierzają wybrać się na Targi Pracy.

1. Na początek warto przejrzeć kalendarium Targów Pracy i spośród licznych propozycji, wybrać te, które zgodne są z naszą obecną lub przyszłą branżą. Na wstępnie przemyśl po co odwiedzisz targi? Czy wybierzesz się na nie, aby wrócić z siateczką pełną prezentów i gadżetów promocyjnych, czy po to, by poznać konkretne firmy i zebrać nowe, ciekawe kontakty.

2. Witryny internetowe wszystkich targów są dostępne kilka tygodni przed ich rozpoczęciem. Przejrzyj listę wystawców, którzy będą w nich uczestniczyć, a następnie odwiedź strony internetowe konkretnych firm, aby poznać ich profil działalności.

3. Z bogatej oferty, najczęściej kilkudziesięciu wystawców, wybierz firmy, w których chciałbyś znaleźć zatrudnienie i które z punktu widzenia Twojej kariery są najbardziej istotne.

4. W przypadku wirtualnych Targów Pracy najlepiej zapoznać się z poszczególnymi pokojami tematycznymi. W ten sposób można dotrzeć od razu do pracodawców, oferujących pracę w konkretnych branżach, dzięki czemu łatwiej przeszukiwać ich aktualne oferty.

5. Jeśli wybierasz się na akademickie Targi Pracy, warto przejrzeć dokładnie rozkład stoisk, który umieszczany jest w każdym katalogu targowym. Możesz w nim zaznaczać firmy, które zamierzasz odwiedzić lub które już odwiedziłeś.

6. Podchodząc do stoiska targowego konkretnej firmy, przyjdź z gotowym CV w języku polskim i angielskim. Niejednokrotnie na targach pojawiają się zagraniczni przedstawiciele firm, dlatego CV w języku angielskim jest kluczem do dalszej rozmowy. Często na targi, poza osobami odpowiadającymi za rekrutację i promocję firmy, przyjeżdżają osoby specjalizujące się w danej branży, które mogą przybliżyć pracę na konkretnym stanowisku i odpowiedzieć na pytanie merytoryczne związane z wykonywanym zawodem.

7. Warto poświęcić chwilę na przygotowanie listy pytań, które zadamy podczas rozmów z potencjalnymi pracodawcami. Podchodząc do stoiska będziesz posiadać punkt zaczepienia do dialogu. Poza klasycznym pytaniem dotyczącym aktualnych ofert pracy i dostępnych praktyk oraz stażów, możesz zapytać o dokładny przebieg procesu rekrutacji, możliwości rozwoju i ścieżki karier, wymagania firmy, warunki zatrudnienia, oferowane szkolenia, programy rozwoju kadr menedżerskich czy dodatkowe benefity.

8. Rozmowa z pracodawcą pozwala na przyjrzenie się kulturze organizycyjnej firmy i panującej w niej atmosferze. Dzięki temu w prosty sposób możesz zidentyfikować, czy pasujesz do danego profilu i czy on ci odpowiada.

9. Podczas Wirtualnych Targów Pracy warto skorzystać z czatu lub forum, na którym przedstawiciele poszczególnych firm odpowiadają na pytania odwiedzających.

10. W trakcie akademickich Targów Pracy firmy organizują liczne prezentacje, warsztaty, szkolenia i konkursy. Uczestnictwo w nich umożliwia poznanie potencjalnego pracodawcy, rozwinięcie praktycznych umiejętności, a czasem wygranie interesujących nagród.

Podczas Targów Pracy, liczne firmy niejednokrotnie wyłapują najcenniejsze perełki dostępne na rynku pracy. Warto wykorzystać możliwość bezpośredniego kontaktu z firmami, nie tylko po to by wyjść z siatką pełną promocyjnych gadżetów, ale także z ciekawą ofertą pracy lub propozycją spotkania rekrutacyjnego.

Portal Trojmiasto.pl zaprasza wszystkich odwiedzających Dni Kariery do swojego stoiska targowego nr 5 oraz Trójmiejskie Targi Pracy do stoiska targowego nr 29.

Wydarzenia

Opinie (42) 8 zablokowanych

  • (1)

    najwięcej ofert jest jak zwykle dla agentów ubezpieczeniowych

    • 10 0

    • i pośredników

      • 4 0

  • nie wiem po co to...

    byłam w zeszłym roku i nie za bardzo wiem czemu ta impreza ma służyć, poza promocją firm oczywiście...

    • 6 1

  • Acha :-/ (5)

    Taaa...zgadzam się z opiniami poniżej. Targi pracy to fikcja i głupia nadzieja dla "ubogich" bez pracy. Uczestniczyłam dwa razy w tych wydarzeniach i najczęściej wystawiali się Ci, którzy potrzebują Jeleni-akwizytorów. Takim firmom mówimy BARDZO DZIĘKUJĘ. Nie znalazłam tam pracy, teraz też znaleźć nie mogę-bo jak ktoś chce, aby pracować po 190h w m-cu z dwoma dniami wolnymi i zapłacić np 1100zł to to przecież jakaś porażka jest. A poszłam na studia z nadzieją, że wykształcenie pomoże mi w znalezieniu lepszej pracy...
    Pozdrawiam

    • 5 3

    • nie, no, pewnie, od razu chciałabyśmieć 4000 'na rękę' (1)

      bo studia skończyłaś... peniw na dodatek jakąś humanę albo inny humivit. Co wy macie teraz w głowach dzieciaczki....

      • 2 5

      • standardem jest w normalnych krajach to ,że za najniższą pensję można się jako tako utrzymać nawet dopiero zaczynając swoją karierę i bez doświadczenia tylko w polsce nie mogą ludzie jakoś tego pojąć że tak powinno być.

        • 5 0

    • Masz rację i nie masz racji.

      Masz rację w tym względzie, że mało płacą. Nie masz racji w tym, co pewnie masz na myśli, ale pominęłaś - rozwój. Na początku zawsze będziesz zaczynać od "dołka", bo w praktyce - nie oszukujmy się - niczego nie umiesz. Nie ma co się oburzać, bo znaczna większość absolwentów też nie! Trzeba iść do pracy, nabrać doświadczenia, potem awans (poziomy, pionowy), ew. zmiana pracy (a doświadczenie jakieś już wówczas będziesz mieć!). Trzeba stanąć twarzą w twarz z realiami i własnymi umiejętnościami.

      • 3 0

    • (1)

      zmiękniesz i prędzej czy później będziesz robiła za 7 zł. netto bo wstyd do rodziców po kaskę chodzić niech staruszki jadą na wakacje a nie ciągle darmozjada utrzymywać... ( chyba że zajmiesz się najstarszym zawodem świata ) to że masz dyplom ( haha ) ale pracy nie masz a ja znalazłem pracę dostałem awans a teraz idę na studia w moim kierunku i za parę latek gdy parę osób pójdzie na emeryturę dostanę kopa wyżej... ludzie nie zaczynajcie od d..upy strony.Na targach robią ludzi w ciula stoją i beke z was mają

      • 1 2

      • keeeerownyyyk

        i uważasz ze tak powinno być , płaca nie wystarczająca na normalne samodzielne życie

        • 0 0

  • Targi pracy (1)

    Są też targi pracy przeprowadzane przez Powiatowy Urząd Pracy.
    Wygląda to następująco: wysyła się ajakże listem poleconym zawiadomienie, że w to takim dniu o godz. takiej odbedą się targi pracy. Zjawiają się co chwila kolejne grupy, wchodzą do salki i rozdawane są karteczki z 6 (sześcioma) ofertami pracy, które są "ściągnięte" z ofert zamieszczanych przez PUP na stronie internetowej. CO WY NA TO. TRAGI PRACY KTÓRE TRWAJĄ NIE DŁUŻEJ NIZ 10 MINUT

    • 5 0

    • To nie targi pracy tylko giełda pracy. Więc giełda może trwać 10 min. Sam byłem na takich. Proponuję najpierw pomyśleć a potem napisać

      • 0 0

2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pracodawcy w Trójmieście

Forum

Najczęściej czytane