Wiadomości

stat

Inwestorzy cenią Trójmiasto. Ranking miast firmy Antal

Istotną determinantą decyzji inwestycyjnych jest wypadkowa ceny i jakości danej nieruchomości biurowej.
Istotną determinantą decyzji inwestycyjnych jest wypadkowa ceny i jakości danej nieruchomości biurowej. fot. Małgorzata Zimnoch/trojmiasto.pl

Trójmiasto jest w czołówce aglomeracji, które cieszą się największym zainteresowaniem inwestorów - wynika z badania Antal - Business Environment Assesment Study. W ramach raportu porównano Warszawę, Wrocław, Poznań, Łódź, Kraków, Szczecin, Lublin i właśnie Trójmiasto pod kątem potencjału zatrudnienia, infrastruktury i dostępności powierzchni biurowych, a także rozwoju lokalnego biznesu. W jakich obszarach wypadliśmy najlepiej?Raporty firmy Antal powstały w oparciu o subiektywną ocenę decydentów w firmach obecnych w Polsce, zajmujących stanowiska prezesów, członków zarządów oraz dyrektorów departamentów. W badaniu analizie poddano kilka czynników, które wpływają na atrakcyjność miast i zachęcają do inwestycji. Są to m.in.: infrastruktura, wskaźniki rynku pracy, potencjał edukacyjny, ocena lokalizacji jako miejsca do życia czy wsparcie administracji publicznej. Respondentów poproszono o ewaluację otoczenia biznesowego w miastach, w których funkcjonują w skali 1-10. Dodatkowo raport został wzbogacony o twarde dane z rynku (koszty życia, stawki nieruchomości biurowych, wynagrodzenia oferowane przez pracodawców), dostarczone m.in przez: Antal, Cushman & Wakefield, Vastint, ABSL, GUS, NBP.

Gdańszczanie coraz bardziej zadowoleni z życia - według badań- Otoczenie biznesowe firmy w wysokim stopniu wpływa na dynamikę rozwoju organizacji. Elementy takie jak infrastruktura czy potencjał powierzchni biurowej bezpośrednio przekładają się na wskaźniki efektywności finansowej. Równie ważny jest potencjał kapitału ludzkiego w regionie, wysoka konkurencyjność, dobrze rozwinięte środowisko biznesowe, a także innowacyjne rozwiązania i produkty. Wszystkie te czynniki tworzą zupełnie nową rzeczywistość inwestycyjną, którą przedstawiamy w ośmiu raportach potencjału inwestycyjnego polskich miast - podkreślił Artur Skiba, prezes firmy Antal i wiceprezes Stowarzyszenia Agencji Zatrudnienia.

Oryginalne biuro i atrakcyjna cenaAnalizując wskaźnik atrakcyjności nieruchomości w poszczególnych miastach ocenie poddano: dojazd do biura komunikacją publiczną, jakość dostępnej powierzchni biurowej, dostępność przestrzeni biurowej, jakość usług dodatkowych znajdujących się w budynku lub w bezpośrednim sąsiedztwie, a także atrakcyjność cen powierzchni biurowej. W zależności od rodzaju inwestycji warto wybrać miasto, które może pochwalić się najwyższym wskaźnikiem istotnej dla biznesu oceny. Dla jednych będzie to korzystna stawka, dla innych kreatywne wnętrza.

Liderzy w kategorii "Nieruchomości"


 1. Lublin - 7,8 pkt. w 10-stopniowej skali

 2. Trójmiasto - 7,4 pkt. w 10-stopniowej skali

 3. Kraków - 7,2 pkt. w 10-stopniowej skali- Lublin po raz kolejny potwierdził swoją silną pozycję wśród najbardziej atrakcyjnych, pod względem inwestycyjnym, miast w Polsce. Jest to niewątpliwie doskonały wybór dla firm poszukujących oszczędności z tytułu kosztów operacyjnych, które w Lublinie są o ok. 20-30 proc. niższe niż w Polsce Centralnej czy Zachodniej. Dla potencjalnych inwestorów ważne są jednak nie tylko względy finansowe, ale także otoczenie biznesowe, jakość budynków biurowych oraz dostępność do udogodnień poprawiających jakość życia mieszkańców - w Lublinie są one na najwyższym poziomie - powiedziała Agnieszka Gułaś, negocjator w dziale powierzchni biurowych, Cushman & Wakefield.

Istotną determinantą decyzji inwestycyjnych jest wypadkowa ceny i jakości danej nieruchomości biurowej. Stawki za wynajem przestrzeni w badanych miastach wahają się od 13,30 euro za m kw. miesięcznie w Szczecinie, przez 14,75 euro za m kw. miesięcznie we Wrocławiu, po nawet 23,75 euro w Warszawie.
Potencjalni inwestorzy zwracają uwagę na zaplecze edukacji wyższej - liczbę uczelni, jakość kształcenia - a także zaplecze edukacji zawodowej. Na zdjęciu: targi pracy
Potencjalni inwestorzy zwracają uwagę na zaplecze edukacji wyższej - liczbę uczelni, jakość kształcenia - a także zaplecze edukacji zawodowej. Na zdjęciu: targi pracy fot. Lucyna Pęsik/trojmiasto.pl

Wygodne i szybkie połączenia kluczowe dla inwestoraPolska dynamicznie rozwija infrastrukturę zarówno transportową, drogową, kolejową, lotniczą, jak i morską - co istotnie wpływa na wzrost zainteresowania potencjalnych inwestorów. Przykładowo ważnym atutem Trójmiasta, który szczególnie wyróżnia aglomerację w porównaniu do pozostałych ośrodków miejskich w kraju, jest bezpośrednia dostępność do największego w Polsce portu morskiego. W innych lokalizacjach siłą będzie infrastruktura komunikacyjna, np. w Warszawie. Warto zwrócić uwagę również na Łódź, która mimo tego, że nie mieści się w pierwszej trójce liderów w kategorii nieruchomości, jednocześnie posiada najwyższe noty dla transportu drogowego, rozumianego jako transfer międzymiastowy (8,6 pkt. w 10-stopniowej skali) oraz dla transportu kolejowego (7,9 pkt.).

Liderzy w kategorii "Infrastruktura"


 1. Warszawa i Trójmiasto - 7,4 pkt. w 10-stopniowej skali

 2. Kraków - 7,2 pkt. w 10-stopniowej skali

 3. Poznań - 7,1 pkt. w 10-stopniowej skaliPotencjał biznesowyDobre warunki do rozwoju biznesu to czynnik kluczowy zarówno dla lokalnych przedsiębiorców, jak i zewnętrznych inwestorów. Atrakcyjność Polski potwierdzają najnowsze dane Narodowego Banku Polskiego, który w 2018 roku odnotował 20-proc. wzrost transakcji inwestycji zagranicznych względem roku 2017. Przewagą naszego kraju jest przede wszystkim wysoka jakość kadr, dostępność poddostawców, a co za tym idzie - rozwinięta infrastruktura biznesowa. Badany w raporcie wskaźnik potencjału biznesowego miast oznacza nasycenie rynku firmami konkurencyjnymi (gdzie 0 oznacza brak konkurencji, a 10 - praktycznie wszystkie firmy konkurencyjne są obecne w lokalizacji). Warto zaznaczyć, że tam, gdzie wskaźnik konkurencji jest nadal niski, tam inwestorzy mają większe możliwości ekspansji rynkowej.

Liderzy w kategorii "Potencjał biznesowy"


 1. Wrocław - 7,8 pkt. w 10-stopniowej skali

 2. Warszawa - 7,6 pkt. w 10-stopniowej skali

 3. Kraków - 7,3 pkt. w 10-stopniowej skaliSiła kapitału ludzkiego, czyli dostępność talentówNa kondycję rynku pracy w danym regionie ma wpływ kilka czynników. Potencjalni inwestorzy zwracają uwagę na zaplecze edukacji wyższej - liczbę uczelni, jakość kształcenia - a także zaplecze edukacji zawodowej. Szczególnie istotnym wskaźnikiem jest liczba studentów na danym kierunku, którzy stanowią potencjał edukacyjny, rozumiany jako dostępność przyszłych pracowników. Przykładowo Wrocław może pochwalić się dużym zasobem inżynierów - 17,6 tys. W Poznaniu prym wiodą kierunki lingwistyczne - 25,2 tys. studentów. Z kolei najwięcej pracowników IT znajdziemy w Warszawie - ponad 16 tys. studentów.

Liderzy w kategorii "Potencjał edukacyjny, rozumiany jako dostępność przyszłych pracowników"


 1. Kraków - 8,6 pkt. w 10-stopniowej skali

 2. Lublin i Trójmiasto - 7,9 w 10-stopniowej skali

 3. Warszawa i Wrocław - 7,8 w 10-stopniowej skali.


Jeżeli chodzi o jakość życia to niezmiennie od kilku lat wygrywa Trójmiasto, które zdobywa także wysokie pozycje w międzynarodowych rankingach wyprzedzając m.in. Lizbonę, Paryż i Rzym.
Jeżeli chodzi o jakość życia to niezmiennie od kilku lat wygrywa Trójmiasto, które zdobywa także wysokie pozycje w międzynarodowych rankingach wyprzedzając m.in. Lizbonę, Paryż i Rzym. fot. annap/czytelnik Trojmiasto.pl

Ocena lokalizacji jako miejsca do życiaKapitał ludzki stanowi jeden z najważniejszych czynników wyboru lokalizacji inwestycyjnych. Dlatego coraz ważniejsze stają się potrzeby pracowników w kontekście kosztów życia, wygody i miejsca, w którym będą chcieli pozostać. Dziś oferta kulturalna czy oferta handlowa, stają się również czynnikami rozwoju biznesowego danej aglomeracji. Miasta organizują ekokampanie, walczą ze smogiem i konsekwentnie dążą do osiągnięcia poziomu światowych Smart Cities. Wyścig ten niezmiennie od kilku lat wygrywa Trójmiasto, które zdobywa równie wysokie pozycje w międzynarodowych rankingach, wyprzedzając m.in. Lizbonę, Paryż i Rzym.

Potencjał zatrudnieniaWskaźnik potencjału zatrudnienia pokazuje dostępność już wyszkolonej kadry w poszczególnych aglomeracjach. Jeżeli inwestycja zakłada potrzebę zaangażowania dużej liczby inżynierów lub lingwistów, warto wziąć pod uwagę ten czynnik. Jak wynika z raportu, liderem pod względem wyspecjalizowanej kadry jest Lublin. Wszystko dlatego, że lokalny rynek cechuje niska rotacja pracowników - rodowici lublinianie niechętnie migrują w poszukiwaniu pracy. Jednocześnie co piąty mieszkaniec miasta tylko raz w życiu zmienił pracodawcę, a co trzeci pracuje w tym samym miejscu całe życie. Podczas gdy w Warszawie obserwujemy wyższy popyt talentów niż podaż, Lublin nadal cieszy się dostępnością wyspecjalizowanych kadr.

Liderzy w kategorii "Potencjał zatrudnienia"


 1. Lublin - 7,4 pkt. w 10-stopniowej skali

 2. Warszawa - 7,2 pkt. w 10-stopniowej skali

 3. Kraków - 7,0 w 10-stopniowej skali- Szczególną rolę w budowaniu infrastruktury biznesowej polskich miast odgrywa branża nowoczesnych usług dla biznesu, która jest jedną z najszybciej rozwijających się branży w Polsce. Dlatego lokalizacje, które mogą pochwalić się dużym nasyceniem specjalistami w dziedzinie finansów, z dodatkową znajomością języków czy specjalistów IT, są częściej dostrzegani przez inwestorów. Stąd Warszawa, Kraków i Wrocław, posiadające ogromne zaplecze najlepszych talentów, skupiają również niemal połowę działających w Polsce ośrodków obsługi biznesu, w których pracuje większość osób zatrudnionych w tym segmencie w naszym kraju - wyjaśniła Karolina Korzeniewska, Account Executive CEE, Antal.
O raporcie
Badanie Antal Business Environment Assessment Study zostało prowadzone w latach 2017-2019 na próbie 588 decydentów w firmach obecnych w Polsce, zajmujących stanowiska prezesów, członków zarządów oraz dyrektorów departamentów. Badanie było prowadzone metodą CATI oraz CAWI. Raport został uzupełniony danymi Antal, Cushman & Wakefield ABSL, Forbes, CBRE oraz GUS, Lista 500 Polityka, BISNODE, Forbes, NBP, Investinpomerania.pl. Antal jest liderem rekrutacji specjalistów i menedżerów oraz doradztwa HR. Marka jest obecna w Polsce od 1996 roku.

Opinie (96) 11 zablokowanych

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.