• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Skąd nadejdzie pomoc dla naszego rynku pracy?

erka
8 lipca 2017 (artykuł sprzed 6 lat) 
Najnowszy artykuł na ten temat Nielegalna praca obcokrajowców to rzadkość
Na rynku brakuje zarówno fachowców, jak i pracowników niewykwalifikowanych i biurowych.
Na rynku brakuje zarówno fachowców, jak i pracowników niewykwalifikowanych i biurowych.

Firmy z wielu sektorów odczuwają deficyt rąk do pracy i wyrażają coraz większą skłonność do sięgania po pracowników z zagranicy. Oprócz Ukraińców w kolejce po pracę ustawiają się Gruzini czy Białorusini, a przed naszym krajem również perspektywa imigracji z Syrii i Afryki. Także Brexit i zapowiedzi zmian dotyczących zatrudnienia w Wielkiej Brytanii, dla wielu rodaków może oznaczać konieczność powrotu do Polski. Kto w takim razie będzie ratunkiem dla lokalnego rynku pracy?



Jakie są najważniejsze korzyści z licznej obecności obcokrajowców w Polsce?

Jak twierdzą eksperci Work Service Ukraine, nie każdy imigrant jest w stanie przyczynić się do lepszego funkcjonowania polskiego rynku pracy. Jednym z ważniejszych kryteriów wyboru docelowego kraju dla imigrantów czy uchodźców, oprócz poszukiwania schronienia, są warunki ekonomiczne. Chodzi tutaj głównie o oferowaną pomoc socjalną czy możliwe zarobki. Z tego punktu widzenia, Polska nadal nie może konkurować z lepiej rozwiniętymi gospodarkami zachodnimi, gdzie płace są nawet trzykrotnie wyższe, a pomoc socjalna w wielu aspektach jest atrakcyjniejsza. W związku z tym do Polski napływa niewielu imigrantów m.in. z Syrii, na co wskazują najnowsze dane Urzędu do Spraw Cudzoziemców.

- W pierwszych miesiącach 2017 roku zaledwie nieco ponad dwudziestu obywateli Syrii złożyło wnioski o udzielenie ochrony międzynarodowej w Polsce. Natomiast w całym 2016 roku było to czterdzieści kilka osób. To niewiele biorąc pod uwagę, że jak podaje Eurostat, w ubiegłym roku Niemcy udzieliły azylu aż 295 tys. obywateli Syrii, Szwecja prawie 45 tys., a Wielka Brytania 1850 osobom. To pokazuje, że Polska nie jest pierwszym wyborem dla imigrantów. Podobnej tendencji można spodziewać się w przypadku obywateli z Afryki, którzy według Ministerstwa Współpracy i Rozwoju Niemiec ruszą masowo do Europy - mówi Krzysztof Inglot, dyrektor zarządzający Work Service Ukraine.
Rożnice kulturowe mają znaczenie

Jak podkreślają eksperci rynku pracy, nie bez znaczenia są też różnice kulturowe. Kultura imigrantów z Afryki czy krajów Bliskiego Wschodu różni się od obowiązującej w kraju nad Wisłą. To powoduje, że dopasowanie napływających pracowników do oczekiwań pracodawców może być trudniejsze. Pierwszą barierą jest język. Jest to utrudnienie dla znaczącej większości firm, które na co dzień posługują się wyłącznie językiem polskim. I choć zdarza się, że komunikacja w firmach w Polsce jest prowadzona w języku angielskim, nadal jest to niszowe zjawisko.

Ważny aspekt stanowi też mentalność i nastawienie do pracy. Według statystyk OECD, pokazujących przeciętną liczbę godzin przepracowanych przez jedną osobę zatrudnioną, polscy pracownicy znaleźli się na piątym miejscu. W Europie pod tym względem wyprzedzają polskich pracowników jedynie zatrudnieni w Grecji. Oznacza to, że praca w Polsce wymaga dużego zaangażowania. Dodatkowo, polscy pracownicy są bardzo wydajni, o czym świadczy m.in. skłonność unijnych pracodawców do zatrudniania pracowników z Polski czy decyzje międzynarodowych koncernów, przenoszących produkcję do naszego kraju. Napływający imigranci będą musieli brać to pod uwagę.

Polskie firmy wolą Ukraińców?

- Uchodźcy z krajów Bliskiego Wschodu i Afryki nie są ratunkiem dla polskiego rynku pracy. Zarówno z punktu widzenia przychylności społecznej, jak i bliskości kulturowej. Trzeba też pamiętać, że głównie są to imigranci socjalni, a nie zarobkowi. Dlatego dla pracodawców lepszym rozwiązaniem jest zatrudnianie pracowników z Ukrainy. Oni chcą pracować w naszym kraju - twierdzi Inglot.
Według danych Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej za 2016 rok w ramach uproszczonej procedury zatrudnienia obcokrajowców firmy deklarowały zatrudnienie 1,3 mln osób. Ponad milion to Ukraińcy. Pomimo zniesienia wiz dla Ukraińców, którzy mogą teraz swobodnie podróżować po krajach Unii Europejskiej, z danych Fundacji Inicjatywy Demokratyczne wynika, że tylko 22 proc z nich chciałoby znaleźć pracę w szarej strefie dzięki temu rozwiązaniu (wiza nie pozwala na podjęcie pracy). A to oznacza, że dla obywatela Ukrainy liczy się legalność zatrudnienia, o którą w Polsce nie jest trudno.

Polacy z Wysp myślą o powrocie?

Brexit to dla Polaków mieszkających w Wielkiej Brytanii moment przełomowy. Osoby, które wyjechały na Wyspy kilka czy kilkanaście lat temu w poszukiwaniu lepszych możliwości, mogą stanąć niedługo przed trudną decyzją. Czy Polacy wracający z Wielkiej Brytanii okażą się ratunkiem dla naszego rynku pracy?

- Od czasu ogłoszenia wyników głosowania dotyczącego Brexitu odnotowujemy coraz większą liczbę zapytań od Polaków mieszkających w Wielkiej Brytanii na temat możliwości powrotu do kraju. Niektórzy na razie tylko badają sytuację, pytają m.in. o wysokość wynagrodzeń, liczbę ofert pracy, czy jest praca dla osób z ich wykształceniem i umiejętnościami. Zgłasza się do nas jednak także mnóstwo osób już zdecydowanych na powrót i to całymi rodzinami. Wysyłają do nas swoje CV prosząc o pomoc w odnalezieniu się na rynku pracy, który przez lata ich nieobecności zmienił się przecież diametralnie - mówi Natalia Bogdan, właścicielka agencji rekrutacyjnej Jobhouse.
Jak twierdzi Bogdan osoby, które pracowały na Wyspach, nie powinny martwić się o zatrudnienie w Polsce, zwłaszcza w dużych aglomeracjach.

- Brakuje nam fachowców, ale także pracowników niewykwalifikowanych i biurowych, więc firmy przyjmą ich z "otwartymi ramionami". Dodatkowo większość osób wracająca z Wielkiej Brytanii zna język angielski, a to wciąż duży atut podczas rozmów kwalifikacyjnych. Polacy wracający do kraju mogą być wręcz ratunkiem dla naszego rynku pracy, na którym ewidentnie brakuje pracowników - dodaje Bogdan.
erka

Miejsca

Opinie (131) 7 zablokowanych

  • Problem ten jest dość złożony. To nie tylko kwestia podejścia pracodawców ale i siły nabywczej społeczeństwa. Jak będę płacił godnie pracownikom to mój produkt będzie kosztował powiedzmy 1zł a druga firma sprzeda ten produkt za 0,50zł. Co wybierze konsument? No właśnie ludzi nie interesuje ile zarabia pracownik danej firmy, tylko cena końcowa. Na świadomą konsumpcję to trzeba mieć sporo wolnych środków.

    Tak długo jak przeciętny polak będzie wydawał 95% swoich dochodów na koszty utrzymania lokalu i podłej jakości jedzenie to nie ma o tym mowy, by kierował się patriotyzmem ekonomicznym :)

    • 25 2

  • Heh nie kumam

    Tam wojna, a tu sie ciesza, ze ludzie uciekaja to teraz beda mieli tanszych niewolnikow, ups tzn. pracownikow.

    • 11 1

  • (3)

    Wszyscy komentujący oczywiście zapominają że pracodawca musi płacić brutto a pracownik dostaje netto. Koszty pracy powinny spaść to dopiero byśmy zobaczyli wzrost gospodarczy i polepszenie płac. Zamiast tego dają 500+ i podatek nowy do paliwa

    • 7 13

    • (1)

      Jak firma nie zarabia to niech ją zamknie.

      • 8 2

      • Niech zaqie rdala sam lub z rodziną.

        • 3 0

    • Przestan bredzic. Znajomi tez ciagle pieprza takie farmazony, zw oni brutto ale placa grosze to raz. Dwa - tak im ciezko ale wycieczki, ciuszki, gadzeciki ale jak przychodzi placic pracownikom to biadolenie mimo, ze to pracownicy ciagna ich biznes.

      • 10 0

  • Polacy chcą pracować, są dobrze wykwalifikowani, ale w końcu zaczynają cenić swoje umiejętności i swój czas. Sory, ale nikt nie chce pracować przez 180h w miesiącu za 2 tysiące złotych. Szanujmy się ludzie..

    • 18 2

  • praca.......

    pracodawcy a może gnidy wyzyskujące ludzi pracy?

    • 13 1

  • Kłamstwa, bzdury wyssane z palca w artykule.
    Brexit zmusi Polaków do powrotu?
    Na jakiej podstawie prawnej?
    Polacy nie posiadają kart azylanta.
    Brexit nie dotyczy takich osób.

    • 15 0

  • Polski pracodawca potrafi tylko kombinować jakby ludziom nie płacić i kupić sobie nową limuzynę. A robol ma zasuwać i o nic nie pytać. No ewentualnie szef wygłosi mowę na święta, że "to nasza wspólna firma" i kupi sobie nową zabawkę.

    • 16 0

  • Pracodawcy nie szukają pracowników tylko taniej siły roboczej. Przez lata bez podwyżek, ludzie odchodzą to wielkie zdziwienie czemu ktoś po 10latach się zwalnia. Szukają nowych pracowników to kandydaci wstają i wychodzą jak słyszą ile płacą.

    • 13 0

  • (1)

    Dzień dobry witamy na rozmowie kwalifikacyjnej, będzie 100etapów rekrutacji. Będzie Pan/Pani odpowiadał za 1000rzeczy, praca najlepiej 7 dni w tygodniu, niedziele i święta, mamy super atmosferę, na święta dajemy czekoladę i uścisk dłoni Prezesa. Oferujemy 1500zł na rękę.

    • 23 1

    • Proszę być pod telefonem w weekendy

      a jak już wszystko zrobiłeś to oznacza że masz wolne zasoby i idź pomóż kolegom

      • 12 0

  • Pomoc dla polskiego rynku pracy już napływa przez Morze Śródziemne na łódkach i pontonach. (1)

    Siedzą w nich sami doskonali fachowcy: lekarze, pielęgniarze, informatycy, inżynierowie, spawacze, ślusarze itp.

    • 14 1

    • no i jeszcze specjaliści od materiałów wybuchowych

      • 11 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pracodawcy w Trójmieście

Forum

Najczęściej czytane