Wiadomości

II edycja projektu "Kobiety w IT"

Projekt jest skierowany do kobiet, ponieważ pracodawcy coraz częściej narzekają na brak równowagi w zespołach i małą liczbę kobiet przygotowanych do pracy w IT.
Projekt jest skierowany do kobiet, ponieważ pracodawcy coraz częściej narzekają na brak równowagi w zespołach i małą liczbę kobiet przygotowanych do pracy w IT. fot. FotoSpeedy/istockphoto.com

"Kobiety w IT" to jeden z ciekawszych projektów realizowanych przez gdański Powiatowy Urząd Pracy. Jeden z ciekawszych, bo odpowiada na realne potrzeby rynku i daje faktyczne wsparcie w znalezieniu pracy. W projekcie udział może wziąć 10 kobiet, które pasjonują się nowymi technologiami i swoje życie zawodowe chciałyby w najbliższych latach związać z testowaniem oprogramowania.


Czy był(a)byś gotowy/a przekwalifikować się i rozpocząć pracę w branży IT, gdybyś miał/a pewność zatrudnienia?

tak, jeśli warunki finansowe by mi pasowały 66%
nie, nie interesuje mnie praca w branży IT 11%
już pracuję w IT 23%
zakończona Łącznie głosów: 409

Pierwsza odsłona projektu z początku roku okazała się strzałem w dziesiątkę. Dzięki niemu z 65 kobiet, które zgłosiły swój udział 10 dostało szanse odbycia szkolenia i trzymiesięcznych praktyk na stanowisku Młodszego Testera Oprogramowania. Ostatecznie osiem z nich znalazło stałe zatrudnienie w jednej z firm z branży IT na terenie Trójmiasta. Statystyki i zainteresowanie zdecydowały o kolejnej edycji.

Niestety w kolejnej edycji urząd nie zostawił sobie zbyt wiele czasu na znalezienie zainteresowanych kandydatek. Rekrutacja kończy się 23 listopada. Sam projekt rozpocznie się na przełomie stycznia i lutego 2015 r. Część szkoleniowa razem z praktyką zamknie się w czterech miesiącach. Tak jak w ubiegłej edycji, tak i teraz w projekcie ma wziąć udział 10 firm, co oznacza, że ponownie rekrutacja wyłoni 10 kobiet, po jednej do każdej z firm. Swój udział w projekcie potwierdziły Gforces, Kainos, Playsoft, Otago, XTrack oraz Smart Media i Atena.

W sumie za cały okres trwania projektu na każdą z uczestniczek przewidziane jest stypendium w wysokości ok. 4 tys. zł brutto, a także bezpłatny catering.

- Ale największym atutem tego projektu jest samo szkolenie, z którego uczestniczki korzystają całkowicie bezpłatnie. Wartość rynkowa takiego szkolenia, w przypadku gdyby ktoś zdecydował się na nie poza usługami naszego urzędu, wynosi 5 - 6 tys. zł - informuje Lidia Metel z Powiatowego Urzędu Pracy w Gdańsku.

Osoby, które zaliczą egzamin kończący projekt i dostaną pozytywną ocenę od firmy, która przyjęła je na praktyki dostają umowę o pracę.

- Wynagrodzenie na stanowisku Młodszego Testera Oprogramowania waha się w granicach 3 - 4 tys. zł brutto - mówi Justyna Mirska z Experisa, który specjalizuje się w rekrutacjach dla branży IT.

Jak dokładnie wygląda rekrutacja do projektu? Cały proces zamyka się w trzech etapach, a udział w nim mogą wziąć te kobiety, które w momencie aplikowania do projektu są zarejestrowane w Powiatowym Urzędzie Pracy w Gdańsku. Żeby dostać się do pierwszego etapu trzeba poprawnie wypełnić formularz rejestracyjny dostępny pod adresem https://kobietywit.traffit.com

- Wybrane kandydatki zostaną zaproszone na rozmowę do siedziby gdańskiego PUP-u. Podczas niej nasi doradcy dokonają wstępnej analizy kompetencji osobowościowych. W drugiej części rekrutacji sprawdzana będzie poprzez test znajomość języka angielskiego (w projekcie wymagana jest znajomość na poziomie B2). W trakcie ostatniego etapu wszystkie uczestniczki, które pozytywnie przejdą dwie wcześniejsze części, zostaną zaproszone na rozmowę ze specjalistą ds. rekrutacji z firmy Experis IT, specjalizującej się w rekrutacjach dla branży IT - opowiada Lidia Metel. - Dodatkowo ostatni etap będzie w części prowadzony po angielsku, co pozwoli na zweryfikowanie znajomości tego języka w trakcie konwersacji.

W projekcie największe szanse mają kobiety, które aktywnie interesują się sektorem IT i nie chodzi tu o doświadczenie zawodowe, wystarczy pasja i samodzielne próby zdobywania wiedzy. Duży nacisk położony jest także na predyspozycje osobowościowe i kompetencje społeczne, takie jak: zdolności interpersonalne, nastawienie na współpracę, komunikacja czy analityczne myślenie. Istotnym twardym kryterium jest znajomość języka angielskiego co najmniej na poziomie B2.

- Ważna będzie również motywacja kandydatek, nie tylko na poziomie uczestnictwa w samym projekcie, ale przede wszystkim chęci związania swojej przyszłości zawodowej z pracą testera oprogramowania. Ten aspekt może mieć nawet decydujące znaczenie, ponieważ na najlepsze uczestniczki, po zakończeniu projektu, czeka wymarzona praca - zauważa Metel.

Panie, które wzięły udział w poprzedniej edycji podkreślały, że samo uczestnictwo w projekcie poza otrzymaniem stałej pracy dało im dużo nowych doświadczeń i pomogło w nawiązaniu relacji, które trwają, choć projekt dobiegł końca.

- Wspierałyśmy się i mówiłyśmy, że nie ma mowy, żebyśmy nie zdały wszystkie testu i się udało. Teraz co jakiś czas staramy się spotkać na kawie, żeby porozmawiać i wymienić się doświadczeniami - mówi Marta Nogga, jedna z uczestniczek, która rozpoczęła pracę w Smart4Aviation.

Więcej informacji o projekcie można znaleźć na stronie http://kobietywit.fundacjaecd.pl

Opinie (70) 3 zablokowane

Dodaj opinię
Walczymy z przemocą słownąKasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Dodaj opinię

Odpowiedz

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.