• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Gdy pracodawca odmawia wypłacenia zasiłku chorobowego

Tomasz Siemoński
24 października 2022 (artykuł sprzed 1 roku) 
Najnowszy artykuł na ten temat Szkolenie po nocnej zmianie. Czy to legalne?
Jesień i zima to sezon, kiedy częściej chorujemy. Pracodawca może przyjrzeć się temu, jak wykorzystujemy zwolnienie lekarskie. Jesień i zima to sezon, kiedy częściej chorujemy. Pracodawca może przyjrzeć się temu, jak wykorzystujemy zwolnienie lekarskie.

Zwolnienie lekarskie może zostać wystawione przez lekarza z wielu różnych powodów. Niektóre choroby i schorzenia wymagają leżenia w łóżku, inne można wyleczyć w mniej restrykcyjny sposób. Czy pracodawca może nas sprawdzić i rozliczyć ze sposobu dochodzenia do zdrowia?



Porady prawne w serwisie Praca



W czasie zwolnienia lekarskiego musiałam zawieźć moją chorą mamę do centrum rehabilitacji. Mój pracodawca dowiedział się o tym fakcie i odmawia mi wypłacenia zasiłku chorobowego za całe 10 dni. Zwolnienie wystawione było z kodem umożliwiającym choremu chodzenie. Czy ma do tego prawo?
Na pytanie odpowiada Tomasz Siemoński, radca prawny z Kancelarii Radcy Prawnego - Tomasz Siemoński.

Tomasz Siemoński, radca prawny Tomasz Siemoński, radca prawny
W pierwszej kolejności należy wskazać, iż zgodnie z art. 17 ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (t.j. Dz.U. z 2022 r. poz. 1732 z późn.zm.) ubezpieczony wykonujący w okresie orzeczonej niezdolności do pracy pracę zarobkową lub wykorzystujący zwolnienie od pracy w sposób niezgodny z celem tego zwolnienia traci prawo do zasiłku chorobowego za cały okres tego zwolnienia.

Zasiłek chorobowy nie przysługuje również w przypadku, gdy zaświadczenie lekarskie zostało sfałszowane. Powyższe okoliczności powinny być ustalone zgodnie z zasadami określonymi w rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 27 lipca 1999 r. w sprawie szczegółowych zasad i trybu kontroli prawidłowości wykorzystywania zwolnień lekarskich od pracy oraz formalnej kontroli zaświadczeń lekarskich (t.j. Dz. U. z 1999 Nr 65 poz. 743), które znajdują zastosowanie wobec płatników składek na ubezpieczenie chorobowe, którzy zgłaszają do ubezpieczenia chorobowego powyżej 20 ubezpieczonych oraz do jednostek organizacyjnych ZUS.

Stwierdzenie niewłaściwego wykorzystywania zwolnienia lekarskiego od pracy może nastąpić również w formie powzięcia informacji, wskazującej na taką okoliczność bez konieczności przeprowadzania kontroli. W obu przypadkach powinien zostać sporządzony odpowiedni protokół, który następnie przedstawiany jest do podpisu ubezpieczonemu, celem wniesienia ewentualnych uwag. W tym miejscu należy wskazać, iż powyższe zasady znajdują zastosowanie również wobec tzw. wynagrodzenia chorobowego wypłacanego na podstawie art. 92 § 1 pkt 1 Kodeksu pracy, a więc za czas niezdolności pracownika do pracy wskutek choroby lub odosobnienia w związku z:
  1. chorobą zakaźną - trwającej łącznie do 33 dni w ciągu roku kalendarzowego, a w przypadku pracownika, który ukończył 50 rok życia - trwającej łącznie do 14 dni w ciągu roku kalendarzowego;
  2. wypadku w drodze do pracy lub z pracy albo choroby przypadającej w czasie ciąży - w okresie wskazanym w pkt 1;
  3. poddania się niezbędnym badaniom lekarskim przewidzianym dla kandydatów na dawców komórek, tkanek i narządów oraz poddania się zabiegowi pobrania komórek, tkanek i narządów - w okresie wskazanym w pkt 1.

Ustosunkowując się do problemu przedstawionego przez czytelniczkę, niezależnie od tego, czy została ona pozbawiona prawa do zasiłku chorobowego, czy wynagrodzenia chorobowego, istotnym jest ustalenie, czy podjęte przez nią działanie tj. zawiezienie chorego krewnego do centrum rehabilitacji, może być kwalifikowane, jako przyczyna uzasadniająca utratę prawa do zasiłku lub wynagrodzenia, w związku z wykorzystywaniem zwolnienia od pracy w sposób niezgodny z jego celem.

Czy zdarzyło ci się niewłaściwie wykorzystywać zwolnienie lekarskie?

Samo pojęcie "wykorzystywania zwolnienia w sposób niezgodny z jego celem" zostało ujęte w formie wyjątkowo ogólnej i nastręczającej wielu wątpliwości interpretacyjnych. Niemniej jednak, zgodnie z literaturą prawniczą "za zachowanie sprzeciwiające się celowi zwolnienia od pracy należy zaś uważać tego typu postępowanie, które w powszechnym odczuciu jest nieodpowiednie dla osoby chorej i może nasuwać wątpliwości co do rzeczywistego stanu zdrowia ubezpieczonego.

Do zachowań tych można by zaliczyć na przykład opuszczenie przez pracownika domu, gdy według oceny lekarza stan jego zdrowia wymaga leżenia w łóżku i ta właśnie konieczność była przyczyną wydania zwolnienia od pracy (zaświadczenia o czasowej niezdolności do pracy). Jeśli jednak ubezpieczony nie leży, to mogą się nasuwać wątpliwości co do wiarygodności zwolnienia w tym sensie, czy jest ono odbiciem rzeczywistości. Tę wiarygodność mogą podważyć szczególnie takie zachowania się pracownika, jak: wyjazd w celach turystycznych, podejmowanie innej pracy zarobkowej lub wykonywanie różnych robót w zakresie własnym, np. budowa domu, praca w ogródku czy w obejściu." I. Jędrasik-Jankowska [w:] Ustawa o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa. Omówienie [w:] Prawo socjalne, Warszawa 2001, art. 17.



W mojej ocenie, wykorzystanie zwolnienia lekarskiego w sposób opisany przez czytelniczkę nie powinno stanowić podstawy do pozbawienia jej prawa do zasiłku chorobowego za cały okres objęty zwolnieniem lekarskim, jeżeli zaistniała sytuacja miała charakter incydentalny i faktycznie nie było innej osoby, która przedmiotowej czynności mogłaby dokonać.

W takim wypadku czynność taką można byłoby uznać, jako niezbędną dla zaspokojenia podstawowych potrzeb życiowych, czyniącą zadość obowiązkowi wynikającemu z art. 87 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, który nakazuje zarówno rodzicom, jak i dzieciom wzajemny szacunek i wspieranie się.

Trójmiejscy pracodawcy



Kwestią odrębną, wykraczającą poza zakres niniejszej odpowiedzi, jest możliwość i sposób dochodzenia zwrotu utraconego zasiłku lub wynagrodzenia. W przypadku wynagrodzenia chorobowego, co do zasady legitymacja bierna leży po stronie pracodawcy (ewentualnie Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych) z kolei w odniesieniu do zasiłku chorobowego legitymowanym biernie jest pracodawca, jeżeli zatrudnia powyżej 20 pracowników albo ZUS - do tej liczby.

Porady prawnika Porady prawnika

Masz wątpliwości dotyczące działań firmy, która cię zatrudnia? Nie wiesz jak postąpić w sporze z pracodawcą, jakie możliwości pozostawia ci prawo pracy? A może po prostu jest temat, który cię nurtuje i chcesz poznać zastosowanie bieżących przepisów? Prześlij swoje pytania mailem: serwispraca@trojmiasto.pl. Na pytania czytelników odpowiadać będą radcy z trójmiejskich kancelarii. Odpowiedzi na wybrane pytania publikowane będą w Serwisie Praca portalu Trojmiasto.pl


O autorze

autor

Tomasz Siemoński

radca prawny, Kancelaria Radcy Prawnego Tomasz Siemoński

Miejsca

Opinie (18) 2 zablokowane

Wszystkie opinie

  • żenada. pracodawca zbiera na wyjazd na narty kosztem pracownika. (4)

    Rada dla bohaterki artykułu.
    Zweryfikuj w ZUS fakt odprowadzenia przez pracodawcę odprowadzenia wszystkich należnych składek. Znajac życie będą spore rozbieżności i nieprawidłowości. Porusz z nim ten temat jestem pewien, że będzie dążył do porozumienia zamiast drążenia problemu. Po zakończeniu stosunku pracy wyegzekwuj należne składki składając skargę do ZUS na pracodawce.

    Powodzenia :)

    • 32 11

    • Czyli wychodzimy z założenia, że to pracodawca jest złodziejem (2)

      Niestety w dużej części przypadków jest dokładnie odwrotnie. Pracodawca zazwyczaj wie o niuansach tego zwolnienia i nie chcąc wojny z pracownikami i niestety płaci z własnych środków 33 dni zwolnienia w danym roku.

      • 16 7

      • Te "wlasne srodki" zostaly wypracowane przez pracownika tego byznesmena (1)

        Każdy prywaciarz to kombinator na zus i us
        Areczki biznesu

        • 8 9

        • Minusuja badylarze

          • 4 5

    • Pani powinna taxi wynająć mamusi i nosa nie wyściubiać tylko leczyć się.

      • 3 6

  • Przede wszystkim zero facebooka i innych tego typu konfesjonałów społecznych. Pracodawcy to na prawdę czytają. (5)

    Miejmy jeszcze nadzieję, że pracodawcy nie dostaną dostępu do lokalizacji naszych telefonów bo z tego z obserwujemy to po uczciwym i sprawiedliwym państwie można się i tego w przyszłości spodziewać.

    • 20 6

    • A co ma panstwo do tego? (2)

      Miłośniczka POpaprańców że z rytym beretem od oglądania tvnu? W wielu krajach jest to normalne. I nikt o żadnej praworządności nie krzyczy. Np w tych ukochanych niemczech, od dziesiątek lat, wiesz kto wybiera sędziów? Zgadnij. Politycy... I to jest norma u nich i nikt im żadnych pieniędzy nie blokuje. I potem takie ameby głosują na ludzi którzy nienawidzą Polski a kochają ta euro-patlogie.

      • 6 11

      • Aż tak się pali pod d**ą, jak wyszło że Kaczyński dostał "taśmy prawdy" od Putina? (1)

        • 3 3

        • Info z "Sok z wieśniaka" czy rus.ia today a może TVNiemcy ?

          • 0 0

    • Zero Facebooka dla ściemniaczy

      Uczciwy nie ma się czego bać

      • 0 0

    • Chyba jak POprzednicy wrócą do władzy.. Zapomniałeś o chęci wprowadzeniu ACTA ??!!

      • 0 0

  • W (3)

    Zusie od lat mają specjalne komórki powołane do portali społecznych szczególnie te komórki o komisji lekarskich bo ludzie są niektórzy tak głupi jest na zwolnieniu a potem wyjazd za granicę lub w kraju i fotki jak to zarąbiście było puszczane na fejsa i to logiczne nie jest z nim źle i stać go na to. Jest też druga grupa społeczna stała w zakładach pracy
    latająca po zapomogi potrzebne na wyjazdy i to jest obrzydliwe. Dalej poruszając się w temacie pracodawcę który nie płaci składek i pensji zgłaszamy do PiPu ale wbrew pozorom to jest długa droga i nie zawsze odzyska się pieniądze pracownicy sami muszą wejść na drogę sądową. ZUS sam widzi że pracodawca nie płaci składek i dostaje upomnienie bo tak ten system działa ale to i tak nic nie daje bo zakład pracy potem to płaci w transzach błędne koło. Jak zwał tak zwał pracownik i tak dostaje w plecy z każdego kąta.

    • 10 2

    • Jak (2)

      Ci tak źle to sam załóż firmę i zatrudnij pracowników. Później znajdź złoty środek na bolączki pracowników i pracodawców. Potem wszyscy żyli długo i szczęśliwie.

      • 4 8

      • A jak już założysz, pamiętaj żeby biadolić cały czas jak Ci ciężko. (1)

        Jeszcze pracownicy zauważą że nic nie robisz i zażądają pieniędzy za swoją pracę, zamiast zasuwać na Ciebie...

        • 3 2

        • I jeszcze Janusz biznesu będzie wmawiał jak wszędzie, że firma na siebie nie zarabia huehuehue.

          • 1 0

  • Może zwyczajnie nie trzymajcie sie kurczowo jednej roboty jakkolwiek było w niej źle i byli byscie wykorzystywani. L4 na stół na 2 miesiące, albo wypowiedzenie i nara. Praca jest, nie ma co dawać sobą pomiatać.

    • 13 2

  • Opinia wyróżniona

    Z punktu widzenia pracodawcy

    Przez wiele lat byłem pracownikiem, od nastu jestem pracodawcą. Z przykrością stwierdzam, że nie da się pogodzić tych dwóch światów. Pracownik zawsze będzie miał poczucie, że pracuje za przysłowiową miskę ryżu, a szefostwo się bawi. Nie bierze pod uwagę tego, że pracodawca bierze pełną odpowiedzialność każdego rodzaju, często ryzykuje całym swoim majątkiem, żeby firma przetrwała, żeby wypłacić pensje, żeby coś zostało. Wszystkim niezadowolonym polecam otworzenie własnej działalności, wpompowanie w nią wszystkich pieniędzy swoich i pożyczonych, harowanie bez zysku całymi latami, a kiedy wreszcie ten zysk się pojawi, konfrontację z pracownikami, którzy uważają, że "pracują i im się należy".

    • 12 3

  • Życzliwy

    Zwolnij się z pracy , ale zanim to zrobisz udokumentuj nieprawidłowości w firmie ( w każdej jakieś są) . Następnie zgłoś ten fakt do odpowiednich organów.
    Kontrole sam chętnie przeprowadzę

    • 1 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pracodawcy w Trójmieście

Forum

Najczęściej czytane