Wiadomości

stat

Gdańsk robi karierę

Oliwa to najbardziej biznesowa dzielnica Gdańska.
Oliwa to najbardziej biznesowa dzielnica Gdańska. mat. prasowe

W mieście przybywa mieszkańców. Pojawiają się kolejne zagraniczne firmy i tysiące nowych miejsc pracy. Wysoka jakość życia przyciąga młodych ludzi z innych regionów. Gdańsk ma teraz swój czas, umacnia swoją pozycję w Polsce i Europie.Jest praca, są możliwościW ciągu ostatnich 7 lat, porównując 125 regionów w Europie, jedynie w Londynie powstało więcej miejsc pracy niż w Gdańsku i na Pomorzu (badanie Instytutu Milkena, Best Performing Cities). Gdańsk awansował do europejskiej czołówki i utrzymuje wysoką dynamikę rozwoju. Według danych Invest In Pomerania, tylko w sektorze nowoczesnych usług biznesowych (głównie firmy zagraniczne), między czerwcem 2017 r. a czerwcem 2018 r. powstało w Trójmieście ok. 4 tys. nowych miejsc pracy - ogromna większość w Gdańsku. Branża ta zatrudnia głównie młode osoby, często tuż po studiach. Młodych przyciągają też inne lokalne firmy.

- Od początku roku mieliśmy 49 osób na płatnym stażu. 20 z nich realizowało wakacyjny program, z czego 10 dostało od nas propozycję kontynuacji stażu. Nasza oferta jest atrakcyjna dla młodych. Pracownicy do 30 roku życia stanowią blisko jedną czwartą naszego zespołu - mówi Marek Mikucki, kierownik działu HR w Grupie GPEC.

Potwierdzona jakość życiaDowody na atrakcyjność Gdańska przynosi od lat każdy kolejny ranking. Niedawno tygodnik "Polityka" i Akademia Hutniczo-Górnicza w Krakowie zbadały poziom jakości życia w polskich miastach. Sopot zajął 1. miejsce. Na 6. znalazł się Gdańsk, a na 9. Gdynia. Najlepsze oceny Gdańsk otrzymał za dobrą komunikację miejską, sprawnie działający samorząd i przyjazne środowisko. Wysoka pozycja to również efekt bogatej oferty kulturalnej, sportowej, rekreacyjnej i czystego środowiska naturalnego. Zima w wielu polskich aglomeracjach oznaczać będzie alerty smogowe i związane z tym ograniczenia. Dla wielu osób staje się to powodem poszukiwania zdrowszego miejsca do życia i coraz częściej wybierają Gdańsk. Czyste powietrze w Gdańsku to nie tylko zasługa nadmorskiej lokalizacji. Prowadzone są tu działania realnie wpływające na środowisko. Realizowany przez Grupę GPEC w ostatnich latach rozwój sieci ciepłowniczej skutkuje likwidacją zatruwających otoczenie kotłowni i pieców i sprawił, że Gdańsk "oddycha" powietrzem lżejszym o 26 ton CO2. To tyle, ile pomieści 400 wagonów węgla!

Gdański magnes działaW ubiegłym roku liczba osób zameldowanych w Gdańsku wzrosła o blisko pół tysiąca osób. Według prognoz Urzędu Statystycznego w Gdańsku do 2030 r. w mieście przybędzie 9 tys. mieszkańców, choć w wielu innych miastach w Polsce mówi się o wyludnianiu. Będzie to głównie zasługa napływu osób z innych regionów Pomorza i kraju, a także z zagranicy.

- Do Gdańska przeniosłem się po 10 latach mieszkania w Krakowie, zachęcony przepięknym położeniem geograficznym (mieszkam kilometr od plaży!), czystym powietrzem, ale też wynikami Diagnozy Społecznej prof. Czapińskiego, która regularnie wskazywała Trójmiasto, jako najlepsze i najszczęśliwsze miejsce do życia w Polsce. Rynek IT jest tu co prawda nieco mniejszy, niż w innych dużych ośrodkach, ale dzięki temu łatwiej też o niebanalną i dobrze płatną pracę. Ważnym argumentem przy podpisywaniu umowy był dla mnie pakiet relokacyjny, ale też doskonała oferta infrastrukturalna miasta i wsparcie lokalnych urzędów. W Gdańsku bez większych problemów logistycznych znalazłem mieszkanie, zameldowałem się, głosuję i płacę podatki. Myślę o pozostaniu tu na wiele lat - mówi Andrzej Tokarski, pracujący w firmie EPAM w Gdańsku.
Dodaj zdjęcie do artykułu

Opinie (198)

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.