Wiadomości

stat

Gdańsk robi karierę

Oliwa to najbardziej biznesowa dzielnica Gdańska.
Oliwa to najbardziej biznesowa dzielnica Gdańska. mat. prasowe

W mieście przybywa mieszkańców. Pojawiają się kolejne zagraniczne firmy i tysiące nowych miejsc pracy. Wysoka jakość życia przyciąga młodych ludzi z innych regionów. Gdańsk ma teraz swój czas, umacnia swoją pozycję w Polsce i Europie.Jest praca, są możliwościW ciągu ostatnich 7 lat, porównując 125 regionów w Europie, jedynie w Londynie powstało więcej miejsc pracy niż w Gdańsku i na Pomorzu (badanie Instytutu Milkena, Best Performing Cities). Gdańsk awansował do europejskiej czołówki i utrzymuje wysoką dynamikę rozwoju. Według danych Invest In Pomerania, tylko w sektorze nowoczesnych usług biznesowych (głównie firmy zagraniczne), między czerwcem 2017 r. a czerwcem 2018 r. powstało w Trójmieście ok. 4 tys. nowych miejsc pracy - ogromna większość w Gdańsku. Branża ta zatrudnia głównie młode osoby, często tuż po studiach. Młodych przyciągają też inne lokalne firmy.

- Od początku roku mieliśmy 49 osób na płatnym stażu. 20 z nich realizowało wakacyjny program, z czego 10 dostało od nas propozycję kontynuacji stażu. Nasza oferta jest atrakcyjna dla młodych. Pracownicy do 30 roku życia stanowią blisko jedną czwartą naszego zespołu - mówi Marek Mikucki, kierownik działu HR w Grupie GPEC.

Potwierdzona jakość życiaDowody na atrakcyjność Gdańska przynosi od lat każdy kolejny ranking. Niedawno tygodnik "Polityka" i Akademia Hutniczo-Górnicza w Krakowie zbadały poziom jakości życia w polskich miastach. Sopot zajął 1. miejsce. Na 6. znalazł się Gdańsk, a na 9. Gdynia. Najlepsze oceny Gdańsk otrzymał za dobrą komunikację miejską, sprawnie działający samorząd i przyjazne środowisko. Wysoka pozycja to również efekt bogatej oferty kulturalnej, sportowej, rekreacyjnej i czystego środowiska naturalnego. Zima w wielu polskich aglomeracjach oznaczać będzie alerty smogowe i związane z tym ograniczenia. Dla wielu osób staje się to powodem poszukiwania zdrowszego miejsca do życia i coraz częściej wybierają Gdańsk. Czyste powietrze w Gdańsku to nie tylko zasługa nadmorskiej lokalizacji. Prowadzone są tu działania realnie wpływające na środowisko. Realizowany przez Grupę GPEC w ostatnich latach rozwój sieci ciepłowniczej skutkuje likwidacją zatruwających otoczenie kotłowni i pieców i sprawił, że Gdańsk "oddycha" powietrzem lżejszym o 26 ton CO2. To tyle, ile pomieści 400 wagonów węgla!

Gdański magnes działaW ubiegłym roku liczba osób zameldowanych w Gdańsku wzrosła o blisko pół tysiąca osób. Według prognoz Urzędu Statystycznego w Gdańsku do 2030 r. w mieście przybędzie 9 tys. mieszkańców, choć w wielu innych miastach w Polsce mówi się o wyludnianiu. Będzie to głównie zasługa napływu osób z innych regionów Pomorza i kraju, a także z zagranicy.

- Do Gdańska przeniosłem się po 10 latach mieszkania w Krakowie, zachęcony przepięknym położeniem geograficznym (mieszkam kilometr od plaży!), czystym powietrzem, ale też wynikami Diagnozy Społecznej prof. Czapińskiego, która regularnie wskazywała Trójmiasto, jako najlepsze i najszczęśliwsze miejsce do życia w Polsce. Rynek IT jest tu co prawda nieco mniejszy, niż w innych dużych ośrodkach, ale dzięki temu łatwiej też o niebanalną i dobrze płatną pracę. Ważnym argumentem przy podpisywaniu umowy był dla mnie pakiet relokacyjny, ale też doskonała oferta infrastrukturalna miasta i wsparcie lokalnych urzędów. W Gdańsku bez większych problemów logistycznych znalazłem mieszkanie, zameldowałem się, głosuję i płacę podatki. Myślę o pozostaniu tu na wiele lat - mówi Andrzej Tokarski, pracujący w firmie EPAM w Gdańsku.

* możliwość dodania komentarzy lub jej brak zależy od decyzji firmy zlecającej artykuł

Opinie (198) 12 zablokowanych

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.