• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Czy rozmowa kwalifikacyjna to bitwa?

km
30 marca 2009 (artykuł sprzed 15 lat) 
Zanim cię zarzucą pracą - trzeba się o nią mocno postarać. Zanim cię zarzucą pracą - trzeba się o nią mocno postarać.

Na oczach zdumionego kadrowca nagle rozrywasz koszulę, sam siebie bijesz i wyrzucasz za drzwi, na ten widok uciekają pozostali kandydaci o pracę - zostaje tylko twój kolega. Ten ryzykowny sposób na zdobycie wymarzonej pracy pochodzi z pewnej reklamy - niemniej rozmowa kwalifikacyjna to swoista przeprawa do której trzeba się solidnie przygotować.



To, że zostaliśmy zaproszeni na rozmowę kwalifikacyjną to już duży plus - jest ona ostatnim i najważniejszym etapem w poszukiwaniu pracy. Jednak co należy zrobić aby utrzymać dobre wrażenie wynikające z CV i listu motywacyjnego i otrzymać pracę?

Niezależnie od rodzaju pracy, o którą się ubiegasz musisz pokazać osobie która cię rekrutuje, że to właśnie ty jesteś stworzony na to stanowisko. Brzmi jak banał, jednak pójdzie ci o wiele łatwiej jak uzmysłowisz sobie, że rozmowa kwalifikacyjna to handel - ty oferujesz swoje umiejętności, kompetencje, rozliczne talenty i czarującą osobowość, a oczekujesz interesującej cię pracy.

Rozmowa kwalifikacyjna ma zazwyczaj z góry określony scenariusz i można przewidzieć rodzaj oraz kolejność pytań. W czasie rozmowy pracodawca, głównie sprawdza dokładność twojego życiorysu, ocenia twoją przydatność na stanowisko pracy w chwili obecnej oraz w przyszłości, oraz to czy jesteś "właściwym" kandydatem, który będzie "pasował" do charakteru pracy w firmie.

Dlatego idąc na spotkanie nie możesz mieć luk w pamięci. Musisz znać "na wyrywki" wszelkie informacje o twojej szkole, zdanych egzaminach, doświadczeniu zawodowym. Nawet jeżeli to wszystko jest w CV to będziesz pytany o szczegóły, także o twoje hobby i zainteresowania.

Warto też przed godziną zero dowiedzieć się jak najwięcej o firmie w której chcesz pracować. Dzięki temu być może uda ci się przewidzieć przynajmniej część pytań, które zostaną zadane. Czym się firma zajmuje? Ilu zatrudnia pracowników? Czy praca odbywa się w systemie zmianowym? Czy dojazd z Twojego domu jest łatwy? Czy pracuje w niej ktoś z Twoich znajomych? Jeśli tak, to co robi i czy odpowiada mu ta praca.

Wszyscy specjaliści od rekrutacji podkreślają, że jednak najważniejsze jest pierwsze wrażenie. Czyste buty czyli - schludny wygląd i rodzaj stroju stosowny do charakteru firmy - to podstawa. Po przekroczeniu progu należy wyraźnie się przedstawić i przywitać. Rękę podajemy wtedy gdy gospodarz wyciągnie ją do nas pierwszy. Jednak ważne jest jak podajesz rękę - niech będzie to zdecydowany mocny uścisk. Ściskanie opuszków palców, świadczy o niezdecydowaniu.

Ponadto gospodarz może ci pokazać kto tu rządzi i np. nie zaproponuje ci żebyś usiadł. Jednak to kolejny sprawdzian twojej operatywności - jeśli nie widzisz krzesła przy biurku spytaj się czy możesz usiąść i przynieś sobie krzesło.

Patrz prosto w oczy, uśmiechnij się, a jeżeli twoje zdenerwowanie widać, to przyznaj się do tego. Lepsze to niż zbytnia pewność siebie, albo udowadnianie kadrowej, że się na czymś nie zna.
Ponadto zawsze odpowiadaj pełnymi krótkimi zdaniami, nigdy monosylabami, bo rozmówca się zirytuje.

Podstawowa zasada bądź szczery. Nawet jak padnie pytanie o twoje słabe strony. Mimo, że myślisz że nie masz żadnych, to lepiej żeby się coś znalazło (może jesz za dużo słodyczy, ale pracujesz nad tym). Pochwal się swoim doświadczeniem, ale nie nachalnie. Na koniec nie zapomnij podziękować za poświęcony czas i zapytać, kiedy możesz spodziewać się wyniku rozmowy i w jaki sposób się z tobą skontaktuje.

Czego nie wolno podczas rozmowy:
Krytykować byłych pracodawców - wtedy deklasujesz także siebie - skoro twój pracodawca był taki zły to dlaczego u niego pracowałeś?Zaczynać od pytania o zarobki i czas pracy - tego typu pytania skreślają cię od razu. Pytasz o to, gdy już wiesz, na czym będzie polegała twoja pracy i jakie są wymagania pracodawcy.
Palić papierosy, nawet jeśli uzyskasz na to pozwolenie.
Pomyśl dwa razy zanim odpowiesz, niż masz coś "strzelić bez zastanowienia".
Nie bądź zarozumiały - nawet gdy padnie niestosowne pytanie (krępujące pytania zbądź żartem).

O co nie może zapytać cię pracodawca:
Czy zamierza Pani/Pan założyć rodzinę?, Czy jest Pani w ciąży?, Czy planuje Pani powiększenie rodziny? Czy jest Pani/Pan pochodzenia żydowskiego? Czy była Pani/Pan członkiem jakiejś partii politycznej?, Z jaką opcją polityczną się Pani/Pan utożsamia?, Jakiego jest Pani/Pan wyznania?, Czy jest Pani/Pan heteroseksualna/y?, Ile ma Pani/Pan dzieci?, Jakiego wyznania są Pani/Pana rodzice?, Jakie wykształcenie mają Pani/Pana rodzice?, Gdzie pracuje Pani/Pana mąż/żona?
km

Opinie (2) 3 zablokowane

  • no wlasnie

    rozmowa jest zawsze stersujaca

    • 2 0

  • Ten artykuł, wbrew temu, że na trojmiasto.pl uważam za dość trafny i pomocny. Właśnie jestem po jednej rozmowie kwalifikacyjnej i śmiało stwierdzam, że dużo punktów pojawiło się podczas rozmowy dokładnie tak, jak opisują to w powyższym artykule.

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pracodawcy w Trójmieście

Forum

Najczęściej czytane