• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Czy pracodawca może zlecić nam pracę w dodatkowym miejscu?

Michał Staszewski
23 kwietnia 2019 (artykuł sprzed 5 lat) 
Najnowszy artykuł na ten temat Szkolenie po nocnej zmianie. Czy to legalne?
Przepisy prawa nie regulują tego, z jaką dokładnością należy wskazać w umowie miejsce wykonywania pracy. Przepisy prawa nie regulują tego, z jaką dokładnością należy wskazać w umowie miejsce wykonywania pracy.

Braki kadrowe mogą dotknąć każdego pracodawcę. Czy ma w tej sytuacji prawo delegować swoich pracowników do innych oddziałów? Z takim pytaniem zwróciła się do nas czytelniczka.



Jestem salową w szpitalu ginekologicznym, ale oddelegowano mnie do pracy w przychodni. Czy pracodawca może kazać mi pracować w dwóch miejscach? Czyli posprzątać przychodnię, pójść posprzątać oddział, wrócić i dalej sprzątać przychodnię? Jego tłumaczeniem jest to, że ma braki kadrowe.
Odpowiedzi na to pytanie udziela Michał Staszewski z Kancelarii Prawnej Jarosławska Mońko Radcowie Prawni Spółka Partnerska.

Michał Staszewski, radca prawny Michał Staszewski, radca prawny
Problem przedstawiony przez czytelniczkę dotyczy dopuszczalności dokonania zmiany warunków pracy w drodze polecenia wydanego przez pracodawcę. W rozpatrywanym przypadku zmiana polega na wskazaniu - obok dotychczasowego - drugiego miejsca wykonywania pracy. Sposób sformułowania zapytania wskazuje przy tym na to, że obowiązki pracownicze mają być wykonywane przez czytelniczkę w dodatkowym miejscu regularnie, a nie jedynie incydentalnie.

Na wstępie zaznaczyć trzeba, że zmiana warunków pracy może być zarówno istotna, jak i nieistotna. Przyjmuje się, że nieistotna zmiana warunków pracy mieści się w zakresie uprawnień kierowniczych pracodawcy i może być dokonana w drodze polecenia służbowego, które jest dla pracownika wiążące. Zmiana istotna wymaga natomiast osiągnięcia porozumienia z pracownikiem lub wręczenia mu wypowiedzenia zmieniającego. O istotnej zmianie warunków pracy można mówić wtedy, gdy obejmuje ona ustalenia poczynione przez pracownika i pracodawcę w treści umowy o pracę. Ustalenia takie są bowiem z woli stron istotnymi elementami tej umowy. Dotyczy to w szczególności miejsca wykonywania pracy, które zgodnie z art. 29 § 1 pkt 2 Kodeksu pracy powinno być określone w umowie o pracę.

Moje miejsce pracy znajduje się w:

Przepisy prawa nie regulują tego, z jaką dokładnością należy wskazać w umowie miejsce wykonywania pracy. W praktyce zdarza się ujęcie tej kwestii zarówno w sposób szczegółowy (np. poprzez wskazanie konkretnego oddziału szpitala), jak i w sposób bardziej ogólny (np. poprzez wskazanie miejscowości, w której znajduje się siedziba pracodawcy). O tym, czy zmiana miejsca wykonywania pracy jest istotną zmianą warunków pracy, w konkretnym przypadku decyduje więc treść umowy.

Z opisu stanu faktycznego zawartego w zapytaniu czytelniczki nie wynika niestety, jak w jej umowie o pracę określono miejsce wykonywania pracy. Jeżeli jednak lokalizacja przychodni nie wykracza poza obszar ustalony w umowie, to pracodawca miał prawo polecić czytelniczce wykonywanie obowiązków salowej także w tej przychodni. Byłoby tak na przykład wówczas, gdyby umowa przewidywała, że miejscem wykonywania pracy przez czytelniczkę jest konkretna miejscowość, a obie placówki, tj. szpital ginekologiczny i przychodnia, byłyby położone w obrębie tej miejscowości. Jeżeli natomiast nowe, dodatkowe miejsce pracy nie mieści się w uzgodnionych umownie ramach, to zmianę warunków pracy należy uważać za istotną. W takim przypadku wprowadzenie zmiany, o której mowa w zapytaniu, wymagałoby od pracodawcy zawarcia z czytelniczką stosownego porozumienia lub wypowiedzenia jej warunków pracy wynikających z umowy.

Porady prawne w serwisie Praca


Tytułem uzupełnienia wypada w tym miejscu dodać, że można niekiedy spotkać się z poglądem, iż polecenie wykonywania pracy w miejscu innym niż wynikające z umowy może zostać wydane na podstawie art. 42 § 4 Kodeksu pracy. Stanowisko to należy jednak ocenić jako niesłuszne. Wspomniana regulacja pozwala bowiem pracodawcy, w przypadkach uzasadnionych jego potrzebami, na powierzenie pracownikowi innej pracy niż określona w umowie o pracę na okres nieprzekraczający trzech miesięcy w roku kalendarzowym, jeżeli nie powoduje to obniżenia wynagrodzenia i odpowiada kwalifikacjom pracownika. W przepisie tym chodzi zatem o sytuację, w której pracodawca powierza pracownikowi pracę inną niż określona w umowie, a nie o sytuację, w której pracownikowi - jak w zapytaniu czytelniczki - powierza się pracę zgodną z rodzajem określonym w umowie, a jedynie wykonywaną w innym miejscu.

Powyższa informacja ma charakter ogólny, nie stanowi porady prawnej i została udzielona wyłącznie na podstawie danych przedstawionych w zapytaniu oraz w oparciu o obowiązujące przepisy prawa. Informacja nie uwzględnia okoliczności faktycznych, które nie zostały ujęte w zapytaniu. W zależności od tych okoliczności, mogłoby zdarzyć się tak, że udzielona informacja nie odpowiada rzeczywistej sytuacji prawnej czytelnika. W związku z powyższym niniejszej informacji nie można traktować jako podstawy do podejmowania kroków prawnych w indywidualnej sprawie ani jako jakiejkolwiek pomocy prawnej uzyskanej od osoby uprawnionej do świadczenia takiej pomocy. Autor informacji nie ponosi odpowiedzialności za jakąkolwiek szkodę powstałą wskutek lub w związku z zastosowaniem lub niezastosowaniem się do informacji. Wskutek udzielenia informacji pomiędzy autorem tej informacji a składającym zapytanie nie powstaje relacja prawnik-klient.

O autorze

autor

Michał Staszewski

Radca prawny z Kancelarii Prawnej Jarosławska Mońko Radcowie Prawni Spółka Partnerska

Jaroslawska Monko Radcowie Prawni Spolka Partnerska

Miejsca

Opinie (21) 2 zablokowane

  • Zurnalisci mozecie to sczelengowac i uzywac polskiego.

    Zurnalisci mozecie to sczelengowac i uzywac jezyka polskiego zamiast poslugowac sie ,czy tworzyc jakies neologizmy i zapozyczenia z angielskiego.Nasza lokacja jest Polska,a nie Anglia.U Nas jezykiem urzedowym jest polski i prosze byscie takim sie poslugiwali.Jesli chcecie by tu kiedys byla nadal Polska to powinniscie nie ulegac modzie.

    • 4 0

  • Artykul sponsorowany ? Taki ladny amerykanski...

    Lansowany na autorytet radca chcial sobie zrobic reklame i napedzic klientow, podniesc stawki, zdobyc prestiz, a klienci wola inna destynacje z dala od jego lokacji - co za bad lack. Why?

    • 0 2

  • Niestety

    Niestety w szpitalach to norma, pracy w kilku miejscach np oddziałach lub poradniach.Jest brak pielęgniarek, więc trzeba jakoś te braki uzupełniać.

    • 0 0

  • Pracodawca i praca

    Poradzę po ludzku nie jak prawnik tylko wieloletni praktyk. 1. Sprawdzić co jest napisane w umowie o pracę w pozycji miejsce pracy; Czy szpital, czy przychodnia. Jak jest adres to jest bardzo dobrze jak bardziej ogólnie to obowiązuje adres placówki medycznej w której jest Pani zatrudniona wg tej umowy o pracę. 2. Gdzie jest zlokalizowana lista obecności jaką trzeba podpisać? 3. Z domu jedziemy tam gdzie jest lista i ją podpisujemy jako potwierdzenie obecności w pracy. 4. Pracę wykonujemy tam gdzie wskazano nawet w poleceniu ustnym ale trzeba pamiętać, że jeżeli praca wymaga przemieszczania się do różnych lokalizacji i korzystania z transportu a nawet przejście z obiektu do obiektu to ten czas musi być wliczony do czasu pracy a koszty biletów nawet autobusu czy tramwaju MZK pokryte z zaliczki otrzymanej od pracodawcy bo pracownik nie ma obowiązku kredytować pracodawcy, który próbuje to ja oddam po rozliczeniu delegacji lub miesiąca. Jak przemieszczamy się własnym autem to kilometrówka jako rozliczenie. Gdy nie pokrywa ilości kilometrów pokonywanych a pracodawca nie podwozi to trzeba ustalić jakim środkiem transportu się przemieszcxamy pomiędzy obiektami za co płaci pracodawca. 5. Ponadto czy jest ustalona norma powierzchni i czynności sprzątającej osoby należące do wykonania w ramach 8 godzinnego dnia pracy? Gdy sa normy a praca obejmuje większą powierzchnię to należy się dodatek ustalony przez Związki zawodowe z Pracodawcą w Regulaminie lub ZUZP.

    • 1 0

  • lokacja?

    Określanie położenia i prędkości obiektów na podstawie fal elektromagnetycznych lub akustycznych;

    • 1 0

  • ASA

    Cześć! A czy zwracie uwagę właśnie na te cechy charakteru czy są one kompletnie niepotrzebne. Kilka razy spotkałem się wśród wzorów z szybkieCV, że właśnie coś takiego występuje, ale nie wiem czy wpisywać konkretnie dla branży IT mój charakter.

    • 0 0

2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pracodawcy w Trójmieście

Forum

Najczęściej czytane