• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
Skopiowano

Czy pracodawca może wysłać nas na przymusowy urlop?

Wojciech Kawczyński
1 kwietnia 2019 (artykuł sprzed 3 lat) 
Opinie (25)
Prawo do urlopu jest prawem osobistym i niezbywalnym. Prawo do urlopu jest prawem osobistym i niezbywalnym.

Nie zawsze mamy ochotę wykorzystać cały przysługujący nam w danym roku urlop. Czy w takim wypadku pracodawca może zmusić nas do odpoczynku?



Jeden z moich pracowników, mimo planowanego urlopu 14-dniowego, nie pobrał go. Pozostało mu osiem dni za 2018 r. do wybrania. Czy w związku z tym mogę bez jego zgody wysłać go na cały zaległy urlop  za 2018 r.?
Odpowiedzi na to pytanie udzielił mecenas Wojciech Kawczyński z Kancelarii Prawnej Kawczyński i Kieszkowski Adwokaci i Radcowie Prawni Sp.p. w Gdańsku.

Wojciech Kawczyński, radca prawny Wojciech Kawczyński, radca prawny
Na wstępie podkreślić należy, iż prawo pracownika do urlopu jest prawem zagwarantowanym przez Konstytucję RP (art. 66 ust.2). Na gruncie prawa pracy prawo do urlopu wynika z art. 14 i art. 152 Kodeksu pracy. Prawo do urlopu jest prawem osobistym i niezbywalnym, co oznacza, że nie tylko pracodawca, ale też pracownik nie może przenieść przysługującego pracownikowi urlopu na inną osobę, ale też pracownik nie może się prawa do urlopu zrzec (art. 152 §2 Kodeksu pracy). Zasada ta dotyczy urlopu zarówno bieżącego, jak i zaległego.

Powyższa reguła wynika z celu urlopu, którym jest umożliwienie pracownikowi regeneracji fizycznej i psychicznej po okresie pracy. Z tego też powodu pracownik powinien wykorzystać cały przysługujący mu urlop w całości. Jedynie na jego wniosek pracodawca może podzielić przysługujący mu urlop na części, jednak żadna z nich nie może być krótsza niż 14 dni.

Czy wykorzystałe(a)ś cały zeszłoroczny urlop?

Przechodząc do zagadnienia będącego przedmiotem pytania czytelnika, na początku należy wskazać, że zgodnie z art. 168 Kodeksu pracy urlopu niewykorzystanego w terminie ustalonym zgodnie z przyjętym planem urlopu należy pracownikowi udzielić najpóźniej do dnia 30 września następnego roku kalendarzowego. Urlopem zaległym należy zatem nazwać sytuację, gdy pracownik nie wykorzysta urlopu do końca roku kalendarzowego, za który ten urlop przysługuje. W takiej sytuacji ww. przepis obliguje pracodawcę do udzielenia urlopu do końca września kolejnego roku kalendarzowego. Oznacza to również, że urlop ten powinien się rozpocząć nie później niż w ostatnim dniu września, w którym pracownik zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy miał wykonywać pracę.

Ponadto, co do zasady, pracownik nie może uchylać się od wykorzystania zaległego urlopu w terminie wskazanym powyżej. W przedmiotowym zakresie wypowiedział się nawet Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 24 stycznia 2006 r., I PK 124/05, w którym uznał jednoznacznie, że pracodawca może wysłać pracownika na zaległy urlop, nawet gdy ten nie wyraża na to zgody.

Reasumując, w niniejszej sprawie dopuszczalne jest udzielenie pracownikowi zaległego urlopu za 2018 r. w wymiarze ośmiu dni pracy, nawet bez jego zgody.

Porady prawnika

Porady prawnika

Masz wątpliwości dotyczące działań firmy, która Cię zatrudnia? Nie wiesz jak postąpić w sporze z pracodawcą, jakie możliwości pozostawia Ci prawo pracy? A może po prostu jest temat, który Cię nurtuje i chcesz poznać zastosowanie bieżących przepisów? Prześlij swoje pytania mailem: serwispraca@trojmiasto.pl. Na pytania czytelników odpowiadać będą radcy z trójmiejskich kancelarii. Odpowiedzi na wybrane pytania publikowane będą w Serwisie Praca portalu Trojmiasto.pl

O autorze

autor

Wojciech Kawczyński

radca prawny, kancelaria Kawczyński i Kieszkowski

kawczynski i kieszkowski adwokaci i radcowie prawni sp.p.

Miejsca

Opinie (25) 1 zablokowana

  • Czy pracodawca może wysłać nas na przymusowy urlop?

    taki był tytuł artykułu , odpowiedź została udzielona na inne pytanie. Więc powtarzam pytanie jeszcze raz - Czy pracodawca może wysłać nas na przymusowy urlop? - nie mówimy tu o urlopie zaległym tylko bieżącym.

    • 38 4

  • ja dostałem ekwiwalent na konto

    jak co roku

    • 6 3

  • Odpowiedź brzmi - TAK

    • 6 4

  • Ja co robku jeźdzę

    z jego sekretarką

    • 2 3

  • ale tylko do połowy ci przysługującego

    • 1 2

  • dobre:

    "Jedynie na jego wniosek pracodawca może podzielić przysługujący mu urlop na części, jednak żadna z nich nie może być krótsza niż 14 dni."

    • 11 2

  • ożeniłeś się z sekretarką szefa?

    to gratulacje

    • 1 0

  • Przymusowy urlop

    Mnie pracodawca bez mojej wiedzy daje urlop po 3,5 dni w miesiącu, nowy urlop nie zaległy. Dostaje grafik i urlop, pracuje w ZPCH jako ON, nikogo nie obchodzi czy potrzebuje. Praktyki stosowane od lat, bo pracownik (kuzyn prezesa) umowa zlecenie nie będzie miał godzin.

    • 2 0

  • tak moze

    i to robi np w policji tak jest czesto (nie w kazdym wydziale) dwa urlopy z góry narzucone po 13 dni roboczych i koniec. nie ma innej opcji nawet na 1 dzien wolny....

    • 1 1

  • Pełen profesjonalizm, za takie rady to ja juz Panu podziękuję

    • 7 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ogłoszenia polecane

Pracodawcy w Trójmieście

Forum