Wiadomości

stat

Czy Polacy są szczęśliwi w swojej pracy?

Na poczucie szczęścia w pracy wpływają nie tylko zarobki, ale też współpracownicy, możliwości rozwoju i dojazdy.
Na poczucie szczęścia w pracy wpływają nie tylko zarobki, ale też współpracownicy, możliwości rozwoju i dojazdy. fot. Zarya Maxim/fotolia.pl

Szacuje się, że Polacy spędzają w pracy ok. 2 tys. godzin rocznie. Niestety pojęcia "praca" i "szczęście" rzadko zestawiane są razem, a utyskiwania na poniedziałek stały się cotygodniową tradycją. Czy Polacy są szczęśliwi w pracy, a jeśli nie, to w jaki sposób to zmienić?Jak szczęśliwy jesteś w swojej pracy?

0 - w ogóle nie jestem szczęśliwy(a) 19%
1-2 12%
3-4 16%
5 12%
6-7 17%
8-9 16%
10 - jestem bardzo szczęśliwy(a) 8%
zakończona Łącznie głosów: 965
"Szczęście w pracy Polaków" to badanie przeprowadzone przez agencję Great Digital na zlecenie agencji rekrutacyjnej Jobhouse. Wzięło w nim udział 901 Polaków z wykształceniem średnim i wyższym, z których większość pracuje w dużych miastach. We wtorek, podczas śniadania medialnego w Olivia Business Centre, przedstawione zostały jego wyniki.

Czy Polacy są szczęśliwi w pracy?

"Umiarkowanie" - tak brzmi najprostsza odpowiedź. W skali od 0 do 10, badani umiejscowili swój poziom szczęśliwości na poziomie 6,3. Wynik ten nie wydaje się najgorszy, jednak mógłby być wyższy. Zapytani o to, czy poleciliby swoją pracę znajomym, są jednak mniej entuzjastyczni: w skali od -100 do 100, wskaźnik "polecalności" wyniósł -14.

Co w takim razie wpływa na poczucie szczęścia w pracy? Przede wszystkim dobre wynagrodzenie, wymieniło je aż 88 proc. ankietowanych. Zaraz potem znaleźli się współpracownicy, na których można liczyć (84 proc.). Dla Polaków ważne są też możliwości rozwoju, jakie oferuje praca (81 proc.), równowaga między pracą a życiem prywatnym (80 proc.) i przyjazna atmosfera (72 proc.). Aż 76 proc. ankietowanych wskazało na czas dojazdu do pracy.

- Wydaje nam się, że to banalny czynnik, na który nikt z nas nie zwróciłby uwagi, ale pomyślmy o naszych dojazdach i staniu w korkach. Czy to nie powoduje w nas dodatkowego stresu? Być może jest to wskazówka dla pracodawców, żeby wybierając siedzibę firmy, wybrali lokalizację, do której można dojechać bez problemu - komentuje Natalia Bogdan, prezes Jobhouse.
Najmniej badanych wskazało na możliwość realizacji pasji w pracy (28 proc.).

Czy Polacy poleciliby swoją pracę znajomym?

Nie tak dawno pisaliśmy o firmach, które premiują pracowników za rekomendowanie swoich znajomych. Jak się okazuje, bycie zadowolonym z pracy nie jest równoznaczne z tym, że polecilibyśmy ją znajomym. Zdecydowanie poleciłoby swoją pracę zaledwie 29 proc. badanych, 28 proc. umiarkowanie by ją poleciło, a 43 proc. wstrzymałoby się od rekomendacji.

Elementem najbardziej godnym polecenia jest przyjazna atmosfera w pracy, uważa tak 58 proc. badanych. Mniej niż połowa poleciłaby swoją pracę ze względu na współpracowników, na których można liczyć. Możliwość zachowania równowagi pomiędzy pracą a życiem osobistym czy relacje z przełożonym są doceniane przez co drugiego pracownika.

Skłonność do polecenia własnej pracy wzrosłaby wraz z zarobkami. Nie jest to wniosek zaskakujący. Pozostałymi czynnikami wymienianymi przez badanych są możliwości rozwoju, możliwość realizacji pasji w pracy oraz relacje z przełożonym.

Joanna Wszeborowska, Natalia Bogdan i Marta Pawlak-Dobrzańska
Joanna Wszeborowska, Natalia Bogdan i Marta Pawlak-Dobrzańska mat. prasowe
Trójmiasto nie chce się przeprowadzać

Na poczucie szczęścia w pracy wpływa nie tylko sama praca, ale też miejsce pracy - miasto, miejscowość i dzielnica, w których się tę pracę wykonuje. Uważa tak prawie co drugi badany. Zaledwie 11 proc. badanych najpierw wybiera miejsce zamieszkania, a dopiero potem pracę, którą chce wykonywać, za to aż 63 proc. rozważyłoby zmianę miejsca zamieszania w poszukiwaniu lepszej pracy.

Co ciekawe, mniej skłonni do wyprowadzki są mieszkańcy Trójmiasta niż Warszawy. O 10 proc. więcej badanych z Trójmiasta zadeklarowało, że nie byłoby w stanie zmienić miejsca zamieszania w poszukiwaniu lepszej pracy.

- Jeszcze 10 lat temu przekonanie wysoko wykwalifikowanych ekspertów z innych regionów Polski do przeprowadzki nad morze stanowiło duże wyzwanie. Dziś Trójmiasto na mapie interesujących rynków pracy zyskuje na atrakcyjności. Coraz więcej osób pracujących obecnie w Warszawie, Krakowie czy Poznaniu chce podjąć tutaj pracę, widzę to między innymi po prowadzonych przez nas rekrutacjach - mówi Joanna Wszeborowska, dyrektor personalny, Ergo Hestia.
Jak widać w kwestii zadowolenia Polaków z pracy jest jeszcze trochę do zrobienia. Dobrze wiedzieć, na jakie aspekty oprócz zarobków powinni zwracać uwagę pracodawcy.

- Mam nadzieję, że wyniki badania sprawią, że pracodawcy zaczną zastanawiać się, na ile szczęśliwi w pracy są ich pracownicy. Szczęśliwi pracownicy są zdecydowanie mniej skłonni rozważać odejście do innego pracodawcy, warto zadbać o ich poczucie szczęścia - mówi Marta Pawlak-Dobrzańska, założycielka Great Digital, odpowiedzialna za przygotowanie badania.

Opinie (116) 3 zablokowane

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.