Czas wypowiedzenia a umowa cywilnoprawna

fot. pixabay.com

Zleceniodawca, zleceniobiorca czy po prostu pracownik? Niestety nie zawsze relacje z "pracodawcą" reguluje Kodeks pracy. Wynika to z tego, że stosunek zlecenia jest stosunkiem cywilnoprawnym i nie stosuje się do niego przepisów prawa pracy.



- Czy będąc zatrudnionym na umowę-zlecenie, zleceniobiorca może wcześniej wypowiedzieć daną umowę? W umowie zawarta jest informacja, iż czas wypowiedzenia wynosi 12 dni, ale nie wiem, czy dotyczy to zleceniobiorcy, czy zleceniodawcy. Tak dokładnie wygląda umowa: Niniejsza umowa obowiązuje od 18.01.2021 do 31.05.2021 roku. W przypadku naruszania postanowień niniejszej umowy przez zleceniobiorcę XYZ może wypowiedzieć niniejszą umowę bez zachowania okresu wypowiedzenia. Czas wypowiedzenia wynosi 12 dni - pyta nasz czytelnik.

Porady prawne w serwisie Praca



Odpowiedzi na to pytanie udzielił mecenas Wojciech Kawczyński z Kancelarii Prawnej Kawczyński i Kieszkowski Adwokaci i Radcowie Prawni sp.p. w Gdańsku.

Wojciech Kawczyński, radca prawny
Wojciech Kawczyński, radca prawny
W opisanej sytuacji, aby ustalić, czy czytelnik jako zleceniobiorca jest uprawniony do wypowiedzenia umowy, należy wziąć pod uwagę:
1. Treść zawartej umowy-zlecenia - przede wszystkim czy i na jakich warunkach strony uregulowały zasady wypowiadania umowy.
2. Przepisy Kodeksu cywilnego, w szczególności przepis art. 747 k.c.

Wynika to z tego, że stosunek zlecenia jest stosunkiem cywilnoprawnym i nie stosuje się do niego przepisów prawa pracy. Zasadniczo zgodnie z obowiązującą w prawie cywilnym zasadą swobody umów strony mogą ułożyć stosunek prawny według własnego uznania, jeżeli jego treść nie sprzeciwia się naturze stosunku, ustawie czy zasadom współżycia społecznego. Dotyczy to również ustalenia, która strona może wypowiedzieć umowę, a także terminów wypowiedzenia.

Systematyka postanowień umownych przedstawionych powyżej przez czytelnika wskazuje, że to wyłącznie zleceniodawca uprawniony jest do jej rozwiązania bez zachowania okresu wypowiedzenia. Na podstawie treści ww. umowy nie sposób określić jednak, do której ze stron odnosi się zapis dot. 12-dniowego okresu wypowiedzenia. Zgodnie z art. 65 Kodeksu cywilnego w umowach należy badać, jaki jest zgodny zamiar stron, aniżeli opierać się na dosłownym brzmieniu danej klauzuli.

Stąd też czytelnik powinien wziąć pod uwagę, czy w umowie:
1. Znajdują się inne postanowienia odnoszące się do wypowiedzenia umowy.
2. Jeżeli brak innych postanowień, wtedy można byłoby interpretować pkt. 3 umowy w ten sposób, że zgodnym zamiarem stron było umożliwienie wypowiedzenia umowy zarówno zleceniodawcy, jak i czytelnikowi z zachowaniem 12-dniowego okresu wypowiedzenia. Za taką interpretacją ww. zapisów mogłoby przemawiać to, że w umowie wyraźnie wskazano, że tylko zleceniodawca może rozwiązać umowę bez wypowiedzenia - stąd a contrario w przypadku wypowiedzenia umowy z zachowaniem okresu wypowiedzenia jest możliwe przez obie strony umowy. Mówiąc prostszym językiem - jeżeli w umowie zostało zastrzeżone wyłącznie dla zleceniodawcy uprawnienie do rozwiązania umowy zlecenia bez zachowania okresu wypowiedzenia, to strony, stosując zapis o długości okresu wypowiedzenia, bez wskazania, czy dotyczy on zleceniodawcy, czy zleceniobiorcy, miały na celu umożliwienie wypowiedzenia umowy każdej ze stron.

Jednocześnie nie można pomijać treści art. 746 Kodeksu cywilnego, który umożliwia zleceniobiorcy wypowiedzenie umowy w każdym czasie i zakazuje zrzekania się uprawnienia do wypowiedzenia umowy, jeżeli następuje ono z ważnego powodu. Przepis ten ma charakter "bezwzględnie obowiązujący", a zatem wszelkie działania mające na celu uniemożliwienie czytelnikowi wypowiedzenia umowy z ważnego powodu będą nieważne.

Podsumowując, należy z wysokim prawdopodobieństwem stwierdzić, że stosując zapis o 12-dniowym okresie wypowiedzenia, strony zastosowały domniemanie, że dotyczy on zarówno zleceniodawcy, jak i czytelnika. Taka wykładnia wydaje się być racjonalna również biorąc pod uwagę okres trwania umowy - 12-dniowy okres wypowiedzenia powinien zabezpieczać interesy zarówno jednej, jak i drugiej strony w przypadku umowy-zlecenia trwającej zaledwie kilka miesięcy.

Opinie (20) 1 zablokowana

  • Umowy (12)

    Napiszcie że umowa zlecenie to taka umowa że nie odprowadza się składek emerytalnych więc ta umowa nie liczy się do emerytury. W tej umowie odprowadza się tylko składki zdrowotne by pracownik mógł się leczyć u lekarzy dużo ludzi nie rozróżnia tych umów i się nabiera u pracodawcy że to się liczy do emerytury a to nie prawda. W dzisiejszych czasach większości każdy pracodawca by chciał mieć pracownika na umowę zlecenie lub o dzieło. Umowa o pracę to marzenie. Właściwie pracownik ma mało praw bo ostatnio ciągle się poprawia przepisy i manewruje w kodeksie pracy by to działało w jedną stronę czyli pracodawcy.

    • 3 12

    • umowa zlecenia (3)

      Przy umowie zlecenia odprowadzane są składki emerytalno rentowe więc wlicza się do emerytury i renty. Umowa o dzieło nie ma takich składek.

      • 8 2

      • Emerytura (2)

        Poczytać przepisy mówią wyraźnie póki co się nie zmieniły umowa zlecenie nie liczy się do emerytury.

        • 0 6

        • W jakim sensie sie nie liczy?

          Skoro wszystkie składki są płacone?

          • 5 0

        • Ty przeczytaj

          Są odrowadzane składki emerytalne i rentowe, nie ma przy tej umowie urlopu może o to chodzi, bo do emerytury oraz renty liczy się ten dochód

          • 3 1

    • Zus (1)

      Ludzie gdyby umowa zlecenie liczyłaby się do emerytury to każdy by miał wylane na umowę o pracę. Ten artykuł powinien być napisany wyraźnie i prosto żeby każdy zrozumiał po polsku. Na rynku jest duży wysyp umów zlecenie bo to najlepsze dla pracodawcy. Każda pani na infolini w Zusie w informacji powie ze ta umowa nie wlicza się do emerytury. Pracodawca owszem na tej umowie mówi że odprowadza składki tak ale są to tylko składki zdrowotne by korzystać ze służby zdrowia.

      • 2 8

      • Co ty bredzisz, litości.

        • 4 0

    • w porcie nikt nie chce umowy o pracę, ...same działalności i zlecenia ;-> (1)

      biura mają umowy o pracę, reszta ma wybór

      • 5 0

      • A potem zobaczysz ich jak na starość śpią w domu Alberta;)

        • 1 1

    • Naiwność (3)

      Masakra jak dużo ludzi jest naiwnych w 21 wieku i myśli że umowa zlecenie liczy się do emerytury. Prawnicy mają ubaw a pracodawcy kochają naiwnych i niedokształconych ludzi co wszystko łykają co im się powie.

      • 1 5

      • Liczy (2)

        Wszystko zależy od tego kto cię zatrudnia czy odprowadza składki bo w Trójmieście są istnieją niestety firmy które albo mało odprowadzają albo wcale.. i ile na tej Umowie zarobisz..np osoba która ma powyżej 2tys na rękę wtedy jeśli zleceniodawca jest uczciwy to powinien odprowadzać składki a jeśli dostaniesz np 1500 na rękę to nie musi już odprowadzać składki ZUS tak jest i do tego firmy które w ogóle nie odprowadzają to pip jest bezradny i na końcu brakuje 13nastki tylko na umowę o pracę brak wolnych świąt chyba że akurat grafik przypasuje..plusem jest że można niekiedy w miesiącu być 9 razy w pracy a zarobić ,3tys ale to raczej w ochronie za 240 godzin....

        • 0 1

        • Kodeks (1)

          Fakt umowa zlecenie jest umową cywilną prawną i nie ma tu zastosowania kodeks pracy więc ta umowa nie liczy się do emerytury wystarczy poczytać u wujka Google.

          • 1 4

          • No liczy

            Od umowy zlecenia obowiązkiem pracodawcy jest odprowadzaj składki emerytalne i rentowe. Chyba, że jest inny tytuł gdzie te składki są odprowadzane albo student. Nie wprowadzaj ludzi w błąd. Umowa zlecenia nie liczy się do stażu pracy, nie liczy się urlopu. Jeśli dana osoba na zleceniu ma odprowadzane składki społeczne liczy się i kodeks pracy nie ma nic do tego.

            • 3 1

  • Brakuje mi dopisku

    Czym jest w literze prawa, ten "ważny" powód?

    • 4 0

  • Lepiej iść kraść niż pracować na śmieciówce !!! (3)

    Czy wyjdzie czy nie jest opieka Socjalna i jedzenie.

    • 2 4

    • Na "smieciowce" mam srednio nieco ponad 7 tyś na rękę. (2)

      Wszystkie składki płacone, chorobowa też. Dodatkowe ubezpieczenie.
      Robię swoje i nikt nie wnika czy byłem w pracy 5 czy 9 godzin.
      Urlop robię sobie tak jak mi pasuje. Zwykle 3 razy w roku po dwa tygodnie, plus jakieś krótsze wyjazdy.
      I żaden szef nie wisi mi nad głową.

      • 0 2

      • nie liczy się do emerytury (1)

        nie liczy się do stażu pracy (dodatki stażowe). w razie kredytu tylko parabanki, czyli nie masz szans.

        • 3 2

        • Dziwne bo mi hipoteczny

          dali w banku na zlecenie

          • 2 0

  • W jednym januszexie gdy ktos chciał się zwolnić (bo znalazł lepszą pracę), to po prostu nie przychodził do pracy:) Zatrudnieni na zleceniu mogą robić tak samo. Zostawiajcie pazernych Januszy byznesu z ręką w nocniku i szanujcie się ludzie.

    • 8 1

  • Biznes w czasach koronawirusa

    Właśnie mija rok, odkąd stałam się posiadaczką własnej działalności gospodarczej.
    Niestety musiałam ją teraz po prostu zamknąć w związku z pandemią koronawirusa, ponieważ nie przynosiła zysków, wręcz przeciwnie musiałam dopłacać do niej z własnej kieszeni.

    • 4 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Forum