• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Coraz więcej emerytów decyduje się na pracę

Aleksandra Wrona
16 lipca 2019 (artykuł sprzed 4 lat) 
Wśród pracujących emerytów więcej jest kobiet. Nic dziwnego, często ich świadczenia są niższe od mężczyzn. Powodem są mniejsze zarobki, krótszy staż pracy oraz niższy o pięć lat wiek emerytalny. Wśród pracujących emerytów więcej jest kobiet. Nic dziwnego, często ich świadczenia są niższe od mężczyzn. Powodem są mniejsze zarobki, krótszy staż pracy oraz niższy o pięć lat wiek emerytalny.

"Coraz więcej emerytów decyduje się na kontynuowanie aktywności zawodowej" donosi pomorski Zakład Ubezpieczeń Społecznych. W ciągu czterech lat liczba pracujących seniorów wzrosła o 30 proc. Jakie są tego przyczyny, gdzie na emerytów czeka najwięcej pracy i czy mogą ją podjąć legalnie?



Według danych ZUS obecnie na Pomorzu pracuje 45 tys. osób, które mają ustalone prawo do emerytury. Oznacza to, że dodatkowy zarobek wybrało blisko 13 proc. wszystkich pomorskich emerytów. Emeryci w województwie pomorskim stanowią 5,5 proc. wszystkich zatrudnionych (krajowa średnia to 5,7 proc.).

Korzyści z pracy



- Podjęcie zatrudnienia po przejściu na emeryturę w związku z osiągnięciem wieku emerytalnego nie powoduje zawieszenia emerytury ani nie wywołuje innych negatywnych konsekwencji dla emeryta, który może pobierać jednocześnie i pensję, i emeryturę, niezależnie od wysokości jednego i drugiego - tłumaczy Wojciech KawczyńskiKancelarii Prawnej Kawczyński i Kieszkowski Adwokaci i Radcowie Prawni Sp.p. w Gdańsku.

Raport ZUS: kto najdłużej pobiera emeryturę?


Często jednak seniorzy wstrzymują się z decyzją o przejściu na emeryturę.

Praca na emeryturze to:

- Każdy przepracowany rok może zwiększyć świadczenie nawet o 8-9 proc. Dzieje się tak, ponieważ w momencie przejścia na emeryturę wszystkie zgromadzone podczas dodatkowej pracy składki są waloryzowane i przeliczane na świadczenie. Każdego roku decyduje się na to ok. 20 proc. uprawnionych do emerytury - mówi Krzysztof Cieszyński, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa pomorskiego.
Wśród pracujących emerytów więcej jest kobiet (56 proc.). Panie chętniej uzupełniają swoje dochody, gdyż mają niższe od mężczyzn świadczenia. Powodem są mniejsze zarobki, krótszy staż pracy oraz niższy o pięć lat wiek emerytalny.

Miejsca pracy emerytów



Gdzie pracują emeryci? "Najwięcej z nich, bo aż 12,8 proc. pracuje w handlu i naprawie pojazdów, opiece zdrowotnej i pomocy socjalnej (11,7 proc.) oraz przetwórstwie przemysłowym (11,4 proc.). Powody, dla których emeryci wybierają pracę są różne. Pracy na emeryturze sprzyjają bardzo korzystne zasady ubezpieczeń społecznych, polegające na wyłączaniu opłacania niektórych składek przy tzw. zbiegach tytułów do ubezpieczeń. Przykładowo, emeryt prowadzący działalność gospodarczą podlega tylko ubezpieczeniu zdrowotnemu. Nie musi natomiast opłacać składek emerytalnej i rentowej. Powoduje to, że 29,2 proc. pracujących emerytów prowadzi działalność gospodarczą, a 25,8 proc. pracuje na umowie zleceniu. Seniorzy korzystają z tych form zatrudnienia częściej niż osoby w wieku produkcyjnym" czytamy w komunikacie ZUS.

Porady prawne w serwisie Praca


- Osoby z ustalonym prawem do emerytury również skorzystają z naszych usług, jest to jednak zjawisko marginalne. Absolutnie nie dyskryminujemy ich ze względu na wiek i proponujemy różnego rodzaju zlecenia, jednak zauważalna jest tendencja do wyboru prac lżejszych typu zatowarowanie, zapewne ze względu na predyspozycje fizyczne osób w wieku emerytalnym - mówi Małgorzata Wysoczan, kierownik oddziału, Grupa No Problem.
Seniorzy często wstrzymują się z decyzją o przejściu na emeryturę. Seniorzy często wstrzymują się z decyzją o przejściu na emeryturę.

Kwestie prawne



- Co do zasady emeryci, którzy przeszli na emeryturę w związku z osiągnięciem wieku emerytalnego, tj. 60 lat u kobiet lub 65 lat u mężczyzn, chcąc podjąć zatrudnienie mogą to zrobić bez konieczności spełniania jakichkolwiek warunków. To pracodawca zgłasza ich do ZUS - tłumaczy Wojciech Kawczyński, Kawczyński i Kieszkowski Adwokaci i Radcowie Prawni. - Podjęcie zatrudnienia po przejściu na emeryturę w związku z osiągnięciem wieku emerytalnego nie powoduje także zawieszenia emerytury ani nie wywołuje innych negatywnych konsekwencji dla emeryta, który może pobierać jednocześnie i pensję, i emeryturę, niezależnie od wysokości jednego i drugiego. Świadczenie pracy po osiągnięciu prawa do emerytury zwiększa natomiast późniejszą emeryturę.

Ogłoszenia o pracę


Warto jednak pamiętać, że prawo do emerytury ulega zawieszeniu w przypadku kontynuowania po osiągnięciu przez pracownika wieku emerytalnego umowy o pracę u dotychczasowego pracodawcy bez rozwiązania umowy o pracę.

- Powyższe zawieszenie nie ma zastosowania w przypadku rozwiązania umowy o pracę z chwilą osiągnięcia wieku emerytalnego i nawiązania kolejnej umowy po uzyskaniu prawa do emerytury czyli nawet następnego dnia po rozwiązaniu, jeśli nastąpiło ono z chwilą osiągnięcia wieku emerytalnego - mówi Wojciech Kawczyński, Kawczyński i Kieszkowski Adwokaci i Radcowie Prawni.
Inaczej sytuacja wygląda w przypadku wcześniejszego przejścia na emeryturę.

- Dorabianie podczas pobierania emerytury pomostowej nie wpływa na wysokość emerytury pod warunkiem, że uzyskiwany przychód z umowy o pracę lub umowy cywilnoprawnej (zlecenia, dzieła itp.) nie przekracza pewnych limitów. Jeśli kwota uzyskiwana z tytułu tego przychodu przekracza 70 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia za kwartał kalendarzowy, ostatnio ogłoszonego przez prezesa GUS, to emerytura ulega odpowiedniemu zmniejszeniu, a jeśli ten wskaźnik przekroczy 130 proc. takiego wynagrodzenia, to prawo do emerytury pomostowej ulega zawieszeniu z mocy prawa - mówi Wojciech Kawczyński, Kawczyński i Kieszkowski Adwokaci i Radcowie Prawni.

Miejsca

Opinie (148) ponad 10 zablokowanych

  • Niech pracują jak chcą ale w takim samym tempie jak pozostali!

    • 2 11

  • Na emeryturzy pracują tylko ci co pierdzieli w stołek i nic pożytecznego nie robili!

    Każdy inny jest wyniszczony ciężką pracą !!Urzedasy które tylko kawke pija i inne nieroby korposzczurkowe

    • 16 6

  • Emerytka (2)

    Jestem emerytowaną pielęgniarką w zawodzie przepracowałam 43 lata na ciężkich oddziałach neurologia , ortopedia , onkologia . Dzisiaj jestem schorowaną ciężko osobą mającą na rękę 1387 zł . Jak wyżyć przy takiej emeryturze ! Chciałabym dopracować sobie pare groszy ale siły już nie ma .Te pieniądze które były odłożone na OFE w pierwszej części zabrało PO , a teraz rozgrabili resztę z PIS . Kto może i ma siły niech pracuje jak najdłużej bo inaczej trzeba będzie zacząć żebrać

    • 27 3

    • Po 40 latach pracy odeszłam na emeryture. Pracowałam w szpitalu , póżniej w przychodni . Mam 1911 zl emerytury ,czyli jestem bogata. Pielęgniarstwo w Polsce zostało zniszczone , zawód upodlony . Praca za miske ryzu , emerytury głodowe.

      • 10 0

    • Tak, ale emeryci zazwyczaj nie mają kosztu wynajmu czy kredytów na mieszkanie, co dotyczy głównie ludzi młodych. Ja zarabiam 2800, ale po odjęciu wynajmu też zostaje mi 1300 więc na jedno wychodzi.

      • 0 0

  • Kazdy emeryt widzi koniecznosc powrotu do pracy wedlug (1)

    wlasnego rozeznania. Kazdy znajduje sie w innej sytuacji zaleznej w glownej mierze od zakumulowanych srodkow finansowych na kontach w banku lub biurach ubezpieczeniowych i inwestycyjnych. Trzeba takze podkreslic fakt ze pracodawcy w wiekszosci nie sa sklonni przjmowac starszych ludzi poniewaz obawiaja sie ze taki pracownik zacznie im chorowac lub nagle umrze a to sa klopoty dla niego. Innym dodatkowym problemem jest to ze jesli emeryt przez ostanie kilka lat zyl tylko z emerytury i nie pracowal to pracodawca od razu mu mowi ze taki kandydat nie pracujac od lat odstaje od wspolczesnej wiedzy i wymagan a zatem nie nadaje sie do pracy. Nie chca doszkalac takich ludzi. Widze to na co dzien. Nie oszukujmy sie ale 90% pracodawcow nie chce widziec powrotu emerytow do pracy. Niektorzy emeryci decyduja sie wziasc prace o duzo nizszych kwalifikacjach, jak pomoc w sklepie czy barach szybkiej obslugi albo sprzatanie w hotelach, szpitalach czy biurowcach. Ja nigdy nie poszedl bym na takie rozwiazanie. Generalnie, tylko emeryci z maximum dwurocznym okresem bez pracy moga liczyc na zatrudnienie.

    • 6 3

    • Mam nadzieję że jednak bardzo niskie bezrobocie wymusi na pracodawcach konieczność aktywizacji seniorów. Zwłaszcza że teraz urzędy pracy mają nadwyżkę, ktorą chetnie przeznaczają na kursy i szkolenia więc może to się odbyć prawie bezkosztowo.
      Jeśli pracodawca jest w tak dobrej sytuacji że może grymasić i jeszcze wybierać kandydatów z bardziej aktualną wiedzą jako jedyne kryterium to gratuluję, A może to sami emeryci wybierają sobie zajęcia dużo poniżej poprzedniej pracy bo szukają czegoś prostego ale dostępnego od zaraz i nie aplikuja do miejsc gdzie proces rekrutacyjny ciągnie się do roku?

      • 3 0

  • "Coraz więcej emerytów decyduje się na pracę"

    A co na to "pracodawcy"?
    Cudzysłów, bo raczej pracę (od nas) biorą a nie dają...
    Bo z ich strony to raczej widać "peselozę" i syndrom 61.
    Wolą Ukraińców...

    • 7 2

  • Pracowało by mniej emerytów gdyby nie były pobierane od emerytury podatki i przymusowe ubezpieczenia

    Emerytowi dorabiajacemu na etacie pobiera sie z urzędu składkę rentową pomimo iz juz nigdy na rencie nie bedzie. Pracownik pracujacy całe zycie w ciężkich warunkach i mający z tego tytułu prawo do odejścia w wieku 60 lat na emeryture dziś 3 razy się zasatnawia czy z tego skożystać aby nie paśc z głodu , poniewaz nie dośc że ma niższą emerturę to jeszcze ma ograniczenia w dodatkowym zarabianiu . Niestety nikt mu nie dopłaca za nic nie robienie jak to się stało codziennoscią że młodzi i zdrowi żyją za panstwowe plusy a że nie maja innych dochodów to dostaja jeszcze od Mopsów dodatkowe zasiłki celowe , bony na pozywienie do barow .dopłaty do czynszów . Niesty emeryt na to liczyc nie moze , moze sie tylko przyglądać i wegetować . Tak mu panstwo dziekuje za lata ciężkiej pracy .

    • 6 2

  • Emerytura od 67-70tki

    • 1 6

  • co tylko za cyrk ztymi emerytami (1)

    emeryt pracuje a potem i tak kasę odda komuś "na wnuczka"

    • 2 6

    • Sam wyda

      albo odda komu chce. Nie bądż za "dowcipny" bo ci z tyłu zabraknie.

      • 2 0

  • (1)

    Dla czego w Polsce kobiety zarabiają mniej o mężczyzn? To niesprawiedliwe

    • 4 1

    • Pytaj pracodawców.

      • 0 0

  • żyć godnie

    Jesli mogą to pracują. Gorzej jesli zdrowie jest liche i nie bardzo maja mozliwosci. Z emerytury dostana pewnie jakies 1200 zł i "próbują zyc". Tym rocznikom ppk juz nie pomoze - oby kolejnym te nowe zmiany pozwoliły po prostu żyć godnie

    • 1 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pracodawcy w Trójmieście

Forum

Najczęściej czytane