• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport
Skopiowano

Ciekawe zawody: Swatka - zawodowy pośrednik w miłości

Agnieszka Śladkowska
2 kwietnia 2020 (artykuł sprzed 2 lat) 
Najnowszy artykuł na ten temat Ciekawe zawody: Czym zajmuje się trener pracy?
Małgorzata Bambrowicz od czterech lat zawodowo zajmuje się łączeniem ludzi i pomaganiem w odnalezieniu życiowej miłości. Małgorzata Bambrowicz od czterech lat zawodowo zajmuje się łączeniem ludzi i pomaganiem w odnalezieniu życiowej miłości.

W kolejnym wywiadzie z cyklu "Ciekawe zawody" o pasjonującej pracy swatki, czyli pośrednika w miłości, opowie nam Małgorzata Bambrowicz. W ubiegłym miesiącu o pracy muralisty opowiedział Marcin Tybuś. Kolejny wywiad już za miesiąc.Jak to się zaczęło, że z korporacji przeszłaś do zawodowego swatania ludzi?

Małgorzata Bambrowicz: - Zawsze robiłam takie rzeczy prywatnie. Lubiłam kojarzyć znajomych, pomagać im znaleźć dobry, wspierający się związek. Sprawiało mi to frajdę, ale nigdy nie myślałam, że może stać się to moim zawodem. Po ponad 15 latach spędzonych w korporacji urodziłam dziecko i poczułam, że potrzebuję czegoś innego, że muszę coś w swoim życiu zawodowym zmienić. Akurat wtedy dwie bliskie mi osoby się rozwodziły. Byłam przekonana, że będą świetnie do siebie pasować. Zorganizowałam im spotkanie i poszło, od czterech lat są szczęśliwą parą. Ta historia zbiegła się z moim poszukiwaniem zmian, wtedy pierwszy raz pomyślałam, że może to właśnie jest moja droga zawodowa i ta zmiana, której szukam. Zaryzykowałam i zaczęłam działać jako... no właśnie, trudno nazwać ten zawód. Swatka, doradca matrymonialny, pośrednik w miłości.

Czy swatka, doradca matrymonialny znajdzie miłość dla każdego?

- Nie, nie dla każdego, ale też pamiętaj, że nie wszyscy szukają miłości. Są osoby, które przychodzą do mnie, ponieważ ulegają presji rodziny, znajomych, że muszą znaleźć partnera. Wewnętrznie wcale nie chcą i nie są na to gotowe. Moim zadaniem jest stwierdzić, czy ktoś naprawdę szuka tej miłości. I zdecydowana większość osób właśnie po to przychodzi. Co ważne, ludzie naprawdę dzięki swatce taką miłość znajdują. Taką prawdziwą, z biciem serca, motylami w brzuchu, zobowiązaniami, dziećmi, domem i labradorem. Często dzwonią po pierwszym spotkaniu i już zamiast "ja" pojawia się "my"."My już dziękujemy, mamy swoje plany". To najbardziej cieszy.

Jaka jest dokładnie twoja rola i obowiązki?

- Poza łączeniem ludzi moją rolą jest także opieka. Sprawdzam, czy osoby bezpiecznie dotarły po randce do domu, opiekuję się swoimi klientami na każdym etapie współpracy. w raportach otrzymuję informacje dotyczące osoby, z którą się spotkali. Dzięki temu wiem, jak są postrzegani na pierwszych spotkaniach. Jeśli jakaś informacja negatywna powtarza się wiele razy, rozmawiam z klientem i staram się pomóc. To właśnie to, co różni pracę ze swatką od portali internetowych. To ja dokonuję tej pierwszej selekcji, nie decydując się na współpracę z osobami zdradzającymi niepokojące zachowania, kłamiące albo takie, których obraz samych siebie różni się diametralnie od rzeczywistości. Na portalach randkowych największym rozczarowaniem jest zderzenie tego obrazu, który buduje osoba, z rzeczywistością na spotkaniu. Bardzo często moja rola nie kończy się na zaproponowaniu spotkania parze. Bardzo często połączone pary w razie kłótni czy trudnych sytuacji zwracają się do mnie o radę. Nigdy nie odmawiam, bo czuję poniekąd odpowiedzialność za te związki.

Jak trafiają do ciebie klienci?

- W większości z poleceń. Zainteresowane osoby dzwonią do mnie i na początek dowiadują się, że nie pokazuję zdjęć.

To je zniechęca?

- Nie, wręcz przeciwnie, podoba im się, że mogą zachować prywatność. Moi klienci często piastują wysokie stanowiska i nie mogą sobie pozwolić, żeby ich zdjęcia krążyły na portalach randkowych. Kolejnym etapem jest wywiad telefoniczny, podczas niego chcę posłuchać, jak ktoś odpowiada na pytania, celowo nie chcę go widzieć, żeby skupić się na samej treści wypowiedzi. Na drugie spotkanie umawiam się w miejscu publicznym, oczywiście obecnie to niemożliwe, więc takie spotkanie odbywa się przez Skype. Sprawdzam zawsze dowód osobisty i spójność kandydata z wcześniejszymi opowieściami. Jeżeli się nie pokrywają, np. ktoś mówi, że jest eleganckim biznesmanem i ma 44 lata, szuka partnerki około 30-letniej, a na spotkanie przychodzi 60-letni pan, który mówi tylko o sferze erotycznej i daleko mu do elegancji, to dziękuję i nie podejmuję takiej współpracy.

Co się dzieje, gdy ktoś przejdzie weryfikację?

- Wraca do domu i czeka na spotkanie. Czasem spotykając się z kimś, od razu wiem, do kogo będzie pasował z moich klientów. Wtedy spotkanie możemy umawiać nawet następnego dnia, ale też od razu zaznaczam, że nie ilość, a jakość jest wartością. Przedstawiając osobę, mówię o wyglądzie, żeby osoby były w stanie się rozpoznać, określam też wiek. Moi klienci pytają o stan cywilny, posiadanie dzieci, czym osoba się zajmuje, dla niektórych ważne jest wykształcenie. Są też klienci, którzy mają zaufanie i mówią, że zdają się na mnie. A i jeszcze jedna ważna informacja, na randce są tematy zakazane: byli partnerzy, religia, polityka i choroby. Do tego spotkanie musi trwać godzinę.

A jeśli ktoś stwierdza po pierwszym spojrzeniu, że to nie to i chce zrezygnować?

- Nie może, spotkanie musi trwać minimum godzinę. Nigdy nie dobieram osób przypadkowo. Czasem warto nie oceniać po pierwszych trzech minutach, tylko dać szansę, to wiele razy już przyniosło dobre efekty. Spotkania często się przedłużają, wtedy zawsze dla bezpieczeństwa proszę o informację, kiedy już się skończy. Po spotkaniu obie strony mają obowiązek zdać raport. Dopiero na etapie spotkania strony mogą wymienić się, jeśli chcą, numerami telefonu. Jeżeli obie strony chcą spróbować bycia razem, to mogą zawiesić swoją aktywność w biurze lub zakończyć współpracę. Zawieszenie jest po to, żeby ludzie nie bali się spróbować. To taki rodzaj gwarancji, w ciągu trzech lat osoba może bezpłatnie wrócić do biura, żeby dokończyć trzy gwarantowane spotkania.

Ile kosztuje taka usługa?

- Słyszałam o różnych sposobach rozliczania, np. zależnych od tego, jakie jest stanowisko proponowanego kandydata. U mnie rozliczenia są bardzo proste. Pakiet "Love" podstawowy, ale pełnowartościowy, w którym kontaktujemy się tylko SMS-ami, kosztuje 499 zł, drugi pakiet "VIP" umożliwia kontakt telefoniczny i jego cena wynosi 800 zł. W tej cenie mamy siedem miesięcy i gwarantowane trzy dopasowane randki, często tych spotkań jest więcej, ale jeśli nie uda się zorganizować trzech, przedłużamy ten czas o kolejne sześć miesięcy bezpłatnie.

Kto szuka miłości u swatki?

- 80 proc. stanowią kobiety, 20 proc. mężczyźni i oni praktycznie zawsze znajdują partnerkę. Są mniej wybredni, są nastawieni na cel, znajdują, dziękuję i kończą. Kobiety mają większe oczekiwania, niby im pasuje, ale chcą jeszcze zobaczyć inne propozycje. Tak wygląda statystyka. Statystycznie też kobiety odejmują sobie wagę, a mężczyźni zawyżają swój wzrost. Choć prawdą jest też, że osoby, które zgłaszają się do biura, nie odzwierciedlają dokładnie populacji. Panów jest więcej w przedziale wiekowym 30-40 lat, natomiast kobiet w przedziale 40-60 lat. Z reguły mężczyźni szukają żony i rodziny, a kobiety partnera bez poważnych zobowiązań, który będzie mieszkał osobno. Poza tym z biura korzystają głównie osoby niezależne finansowo, często z bardzo dobrą pozycją zawodową, w 90 proc. określiłabym je jako atrakcyjne z wyglądu. Mam też z góry ustaloną dolną granicę wieku i jest to 30 lat, ponieważ szukam osób dojrzałych, górnej granicy nie ma. Najstarsza osoba, jaka się do mnie zgłosiła, miała 94 lata, od 85 lat się u nas nie płaci. Naprawdę nie ma wieku, w którym nie można znaleźć kogoś, z kim fajnie spędzi się życie.

Jak długo trzeba czekać na miłość?

- Bywa bardzo różnie. Miałam taki tydzień, że siedem par połączyło się w jeden weekend. Czasem ktoś się do mnie zgłasza i bardzo długo musi czekać na pierwsze spotkanie i wcale nie ma wymagań z kosmosu, do tego mieści się w standardzie. Pewnie jednym z powodów tego jest mój system pracy. Nie wysyłam kogoś na pierwsze lepsze spotkanie. Umawiam tylko te, które moim zdaniem mogą zakończyć się sukcesem.

Jakie są aktualne trendy, czego szukają mężczyźni, a czego kobiety w miłości?

- Dla mężczyzn ważne jest, żeby kobieta miała w sobie to coś i była zadbana. Mężczyźni najczęściej chcieliby mieć kobietę o około 10 lat młodszą, ale mają duży problem z określeniem wieku kobiety. Kobiety szukają mężczyzny zaradnego i niezależnego finansowo. Z moich obserwacji wynika, że elegancki wygląd i kwiat na pierwszej randce zawsze robią wrażenie. Do tego kobiety pragną mężczyzny, który będzie się nimi interesował i spędzał z nimi czas.

Jakie są minusy twojej pracy?

- Praca z klientem jest zawsze ciężka, kto pracował z klientem, ten wie, o czym mówię. Tutaj dodatkowo pracujemy na najdelikatniejszych aspektach, lękach, uczuciach, frustracjach albo niezagojonych ranach. Swatka - doradca matrymonialny musi być empatyczny, ale stanowczy, czasem trzeba udzielić trudnej informacji zwrotnej, powiedzieć, że jeśli nie zmieni się np. swojego zachowania, to szanse na udany związek będą małe. Etatowa swatka działa trochę jak rekruter, musi dobierać do siebie ludzi, jednocześnie starając się sprawdzić, czy mówią prawdę, czy warto ich reprezentować. Bez wątpienia w tej pracy trzeba po prostu lubić ludzi i się szczerze interesować tym, co mają do powiedzenia. Mam szczęście, że do mnie przychodzą same fajne osoby, takie, z którymi mogłabym się zaprzyjaźnić prywatnie. Nie wyobrażam sobie już robić czegoś innego. Kiedy widzę kolejną szczęśliwą parę, to jestem pewna, że to była moja zawodowa droga.

Trójmiejski rynek pracy to różnorodność i ciągłe, dynamiczne zmiany. Ciekawe, niszowe profesje i zawody, które w chwilę zdobywają popularność. Chcemy pokazać czytelnikom nie tylko warte poznania profesje, ale także niezwykłych ludzi, którzy z pasją opowiadają o swojej pracy. Temu ma służyć cykl wywiadów "Ciekawe zawody".


Miejsca

Opinie (67) ponad 10 zablokowanych

 • Opinia została zablokowana przez moderatora

 • czyli od wieków nic się nie zmienia (7)

  facet ma mieć kasę a babka być ładna.
  transakcja handlowa

  • 127 3

  • wilk syty i owca cała (1)

   • 25 3

   • chyba mrówka ;)

    • 1 0

  • Boshe jakie wy pustaki jestescie.
   Chleba i igrzysk.
   Januszokracja.

   • 5 18

  • Do bani ta transakcja (1)

   Jak facet obrotny, to jego kasa będzie rosła w czasie, a jej uroda tylko w dół. Już lepiej wziąć panią w leasing.

   • 41 5

   • ze lizing?

    • 3 0

  • Czasy się zmieniają (1)

   Faceci z kasą nie musi mieć żony,po co ,można mieć 5 utrzymanek .

   • 17 4

   • Utrzymankę też trzeba znaleźć.

    • 3 1

 • Ciekawy temat i ważny (13)

  Dla wielu jedyna możliwość poznania drugiej połówki

  • 29 19

  • nic na sile, jesli ktos nie jest zdolny do samodzielnego poznania to moze nie powinien (6)

   • 13 23

   • Są nieśmiali, skryci itp (5)

    mogą mieć pełno dobrych cech, a nie potrafią kogoś poznać

    • 18 7

    • czas dorosnac! (1)

     • 8 13

     • Stop zabawom

      Ornitologicznym!

      • 0 0

    • (2)

     W dobie intetnetu zawod z d*py .
     Dzis moge poznac partnera na drugim koncu swiata z takimi samymi pasjami i podobnym podejsciem do zycia.
     Juz nie mowiac ze nie musze byc z jednym facetem cale zycie.
     Cos sie konczy cos sie zaczyna

     • 9 24

     • Zmarnowalem rok (1)

      Sympatia.badoo.tindery. kobieta to oszust. Podsumowujac temat.

      • 15 1

      • Racja, lepiej sie zwiazac z facetem. Umowimy sie?

       • 4 5

  • (4)

   Szczególnie jeśli ktoś pracuje np w zespołach jednopłciowych i odpada poznanie kogoś w pracy, lub ma grono stałe znajomych. Nie każdego kręcą randki z neta.

   • 19 7

   • dokladnie

    jesli nie chce kogos z pracy to sie pojawia problem. Praca ma to do siebie ze sie poznaje dana osobe przez jakis okres czasu a poza praca? Jak mozesz kogos "obwachac" przez jakis okres czasu? na dyskotece, w kubie? chyba nie...

    • 8 3

   • nie szuka sie we wlasnej grupie (praca), to glupie i przewidywalne (2)

    i nie szuka sie przez taka pania, bo to zenujace

    • 8 11

    • Dlaczego głupie i przewidywalne? (1)

     Znam kilka par, które poznały się w pracy właśnie.

     • 10 2

     • Wiekszosc par poznaje sie w szkole, na studiach albo w pracy.

      • 6 0

  • Przy ofercie

   Brak ceny. W ogłoszeniu motoryzacyjnych by nie przeszło.

   • 0 1

 • (5)

  O i to jest zawód, którego nie zje korona. W sumie gdybym była wolna z ciekawości bym zobaczyła z kim mnie połączy Pani Małgorzata

  • 24 16

  • jestes dziwna

   • 13 6

  • (1)

   Chyba Ty.
   Ogladnij sobie "Unorthodox" lub poczytaj. Polecam.

   • 1 13

   • Dziwna

    • 9 5

  • Z kaloryferem odkręcony na 5 .

   • 8 2

  • Dostawcy leków też nie zje korona

   • 0 2

 • w czasach epidemii lepszy jest mówca pogrzebowy (1)

  • 38 4

  • ciekawy zawód: komornik

   • 5 2

 • A jak te sprawy wyglądają przy zachowaniu 2 m dystansu?

  • 18 3

 • Ważny zawód w dzisiejszych czasach (1)

  Dobrze, że sa takie osoby, których pasją jest szczęście innych. Dziękuję Pani Małgosiu :) :)

  • 16 13

  • Szczescie jest bezcenne...

   Ile?

   • 1 0

 • Szczęśliwa. (3)

  Świetny artykuł! Dziękuję Pani Małgosiu, odmieniła Pani moje życie.

  • 19 14

  • (2)

   Jacek?

   • 12 1

   • (1)

    To Ty Karol?

    • 11 0

    • Tak:)

     • 8 0

 • Pani Gosia - wspaniały człowiek

  Znam osobiscie Panią Gosię i muszę powiedzieć że to jest wspaniały człowiek! Bardzo poważnie i profesjonalnie podchodzi do swojego zajęcia....to jest dla Pani Gosiu pasja.

  • 19 18

 • Tragedia.... Świat chodzi na psy... (2)

  Swatka... Bzdura...

  • 25 25

  • Ciekawe czy zaklada

   Kasy fiskalne?

   • 2 1

  • Pecunia

   Non olet!

   • 1 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pracodawcy w Trójmieście

Forum

Najczęściej czytane