• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Bycie eko to konieczność, a nie moda - także w pracy

Wioletta Kakowska-Mehring
30 września 2019 (artykuł sprzed 4 lat) 
Rower może być alternatywnym, ekologicznym środkiem transportu w mieście. W godzinach szczytu samochód nie jest najszybszym sposobem podróżowania, szczególnie w ścisłym centrum. Rower może być alternatywnym, ekologicznym środkiem transportu w mieście. W godzinach szczytu samochód nie jest najszybszym sposobem podróżowania, szczególnie w ścisłym centrum.

Picie wody z kranu zamiast kupowania wody butelkowanej, bonusy za dojazd do pracy komunikacją miejską czy rowerem, ograniczenie zużycia papieru dzięki komunikacji mailowej - to tylko niewielkie zmiany, które w skali globalnej mogą zmienić wiele. Nie tylko zakłady przemysłowe muszą myśleć o środowisku naturalnym, w akcję ochrony zasobów może włączyć się każda firma. Trójmiejskie firmy robią to coraz chętniej i są bardzo pomysłowe.


Czy w twoim miejscu pracy prowadzi się działania proekologiczne?


Bycie eko to nie moda, to konieczność. W ostatnich dniach przypominają nam o tym uczestnicy Wielkich Marszy Klimatycznych. Niezbędne są duże zmiany na szczeblach rządowych, których domagają się protestujący. Potrzebne są też małe działania każdego z nas, do czego coraz częściej zachęcają firmy, które chcą być odpowiedzialne społecznie. Czasem chodzi tylko o mniejsze zużycie papieru do drukarek, segregację śmieci czy premiowanie pracowników za to, że przyjadą do pracy komunikacją miejską. Są też firmy, które inwestują w energię odnawialną czy wymianę floty na samochody elektryczne. Pomysłowość firm w tym zakresie jest duża.

- Jedną z kluczowych zasad ekobiura, którą wprowadziliśmy, dotyczy świadomego korzystania z zasobów naturalnych. W codziennej pracy wykorzystujemy więc ekologiczny papier produkowany z drzew eukaliptusowych, sadzonych wyłącznie na potrzeby papierni w ramach programów wsparcia dla rolników. Ponadto surowiec ten przetwarzany jest w sposób pozwalający na zmniejszenie zużycia wody i energii oraz emisji hałasu. W wewnętrznej korespondencji korzystamy z materiałowych kopert wielokrotnego użytku, obieg dokumentów księgowych odbywa się w formie elektronicznej, a drukowanie domyślnie ustawione jest dwustronnie oraz na czarno-biało. W nowych budynkach wprowadzone także zostały systemy oszczędzania energii np. poprzez automatyczne wyłączenie klimatyzacji poza godzinami pracy biura. Naszych pracowników zachęcamy również do korzystania z wielorazowych, ceramicznych kubków od kawy. W 2018 r. w tym celu zorganizowaliśmy konkurs pod hasłem "Przytul kubek". Akcja cieszyła się dużym zainteresowaniem, a ponad 20 zwycięzców otrzymało ceramiczne kubki z autorską grafiką jednego z projektantów marki Reserved - mówi Anna Miazga, koordynatorka ds. CSR w LPP.

A może pasieka



Papier z drzew eukaliptusowych? Czemu nie. A może pasieka? Od kilku lat swoją pasiekę na dachu biurowca przy ul. Bitwy pod Płowcami rozwija sopocka firma ubezpieczeniowa Ergo Hestia.

- Pszczoły zapylają rośliny i umożliwiają im rozwój. Pomagając otoczeniu, same są jednocześnie bardzo czułe na niekorzystne zmiany środowiskowe - w ostatnich latach masowo znikały. Ergo Hestia postanowiła pomóc pszczołom. W siedmiu ulach żyje ponad 300 tys. pszczół rasy Buckfast, znanych z nieagresywnego zachowania w stosunku do ludzi. Nasze pszczoły, mimo że narażone na silny wiatr znad morza, dzięki specjalistycznej opiece mają się świetnie - zapylają rośliny w hestyjnym parku i w pobliskich ogródkach działkowych, przy okazji wytwarzając coraz więcej doskonałego miodu - informuje Ergo Hestia.
Sopocki ubezpieczyciel również promuje wśród pracowników dojazdy do pracy rowerem, grupowe przejazdy samochodem, wideokonferencje, oszczędność papieru i stale powiększa swoją flotę samochodów hybrydowych.
Na dachu jednego z biurowców Ergo Hestii w Sopocie jest siedem uli. Na dachu jednego z biurowców Ergo Hestii w Sopocie jest siedem uli.

Na promowanie komunikacji miejskiej i rowerowej postawiła też firma Dynatrace z Gdańska, wprowadzając program EcoMode. W ramach niego firma zrefunduje "ekologiczny dojazd" do pracy - środek transportu dowolny, byle nie był to samochód. W przypadku komunikacji miejskiej pracownicy otrzymają zwrot kosztów przejazdów za bilet miesięczny lub tygodniowy - miejski lub metropolitalny.

- Opracowaliśmy regulamin, a także łatwy sposób ewidencjonowania sposobu dotarcia pracowników do biura, i z początkiem września ruszyliśmy. Trzeba jednak jasno tutaj powiedzieć - nie ścigamy się na liczbę benefitów, nie chodzi też o ich wartość - kwota do zyskania w przypadku EcoMode jest dla naszych pracowników raczej skromnym dodatkiem do pensji. Refundacja EcoMode ma być jedynie bodźcem, czymś, co pozytywnie stymuluje pojedyncze osoby, które zespołowo mogą już zdziałać dużo więcej na rzecz lokalnego środowiska - mówi Kamil Kazimierczak z Dynatrace.

Rok edukacji w Olivia Business Centre



Swój pomysł na "zarażanie" inicjatywami ekologicznymi ma też Olivia Business Centre. To centrum biznesowe już od dawno stara się motywować pracowników firm mających tam siedziby wokół różnych tematów - a to kultura, a to aktywizacja kobiet, a to znów wymiana doświadczeń.

- Tym razem chcemy zachęcić do dyskusji na temat naszego środowiska. Musimy o ten świat zadbać, bo to, w jakim tempie degradujemy swoje otoczenie, musi budzić niepokój. Jako OBC chcemy włączyć się do działania i dotknąć najbardziej palących problemów. To nasza misja na najbliższe miesiące. Na początek poprosimy o pomoc dzieci, które zapytamy o to, jak postrzegają świat i co powinniśmy zrobić dla nich i dla następnych pokoleń. Nasz program rozpoczniemy debatą, na którą zaprosimy młodzież szkolną i przedszkolaki. Skąd taki pomysł? Mamy wrażenie, że ich postrzeganie świata może nas natchnąć i zmusić do działania - mówi Dagmara Rybicka, manager ds. komunikacji Olivia Business Centre.
Na działaniach skierowanych m.in. do dzieci upłynie listopad. Oprócz debaty dzieciaki wezmą też udział w gdańskim projekcie GratoSfera, w ramach którego m.in. wykonuje się zabawki z przedmiotów, które trafiłyby do śmieci. Do tego przewidziano spotkania z ekspertami, którzy podpowiedzą, co każdy z nas może zrobić, aby ocalić środowisko. A to są czasem małe rzeczy, czyli ograniczenie zużycia plastiku czy wyłączanie światła po wyjściu z pokoju.

- Właśnie w grudniu zajmiemy się tematem oszczędzania energii elektrycznej. Jeśli każdy z nas zgasi światło, jeśli każdy wyłączy listwę elektryczną, gdy będzie wychodził z biura, to w skali globalnej będą to naprawdę odczuwalne oszczędności. Czasem o tym zapominamy, ale dzięki specjalnym naklejkom, które umieszczone w odpowiednich miejscach będą nam przypominały o wyłączeniu prądu, może nam to wejść w nawyk. Naklejki zaprojektują dzieci w ramach grudniowych zajęć - mówi Dagmara Rybicka.
W kolejny miesiącach OBC zaproponuje m.in. wymianę rzeczy, głównie ubrań, ale nie tylko, na wiosnę wiodącym tematem będzie segregacja śmieci, potem woda i plastik. Szczegółowy plan działań i aktywności będzie się pojawiał na bieżąco na stronach OBC.

- Naszymi rezydentami są firmy z różnych stron świata. Są to organizacje chętne do współpracy. Potrzebny jest tylko imperatyw. Mamy nadzieję, że stanie się nim nasz rok edukacji - dodaje Dagmara Rybicka.

W urzędzie i z urzędu



Dobry przykład może płynąć też z Urzędu, który również jest miejscem pracy. W proekologiczne działania włączył się Urząd Miasta w Sopocie. Zaczęło się od rezygnacji z wody butelkowanej na rzecz dystrybutorów z wodą z kranu. Potem przyszedł czas na plastik. Decyzją prezydenta Sopotu od maja tego roku w Urzędzie Miasta oraz w miejskich jednostkach organizacyjnych wprowadzony został zakaz używania naczyń i opakowań jednorazowych, które nie są biodegradowalne. Dotyczy to również imprez i wydarzeń współfinansowanych przez miasto.

- Pomóżcie, będąc przykładem. Wszyscy niewątpliwie pragniemy żyć w zielonym, pełnym ptaków i zwierząt świecie i tego chcemy dla naszych dzieci i następnych pokoleń. Niestety nasze wygodne życie i złe nawyki stały się ogromnym zagrożeniem dla środowiska naturalnego. Zatem odrzućmy niedobre przyzwyczajenia, takie jak korzystanie z plastikowych kubków, talerzyków, sztućców, siatek itp. Wspólnie ratujmy i dbajmy o naszą Ziemię i nasze sumienie - apelują władze nadmorskiego kurortu.

Miejsca

Opinie (115) 2 zablokowane

  • (2)

    "Bycie eko to nie moda, to konieczność. W ostatnich dniach przypominają nam o tym uczestnicy Wielkich Marszy Klimatycznych."

    Wiekszosc tych uczestnikow ma IQ niewiele wyzsze niz wartosc temperatury pokojowej i oni maja mi przypominac o byciu eko?? Ludzie mowiacy o byciu eko, przychodza w firmowych ciuchach zrobionych gdzies na drugim koncu swiata, na pewno w eko fabryce. Hipokryzja az krzyczy.

    • 27 6

    • a ty w czym chodzisz? Jakie masz IQ? (1)

      bo gdybyś miał wyższe niż temperatura parowania lodu w warunkach standardowych, tobyś innym nie wymyślał

      • 3 4

      • Wpierw naucz się pisać po polsku. Ja chodzę w czym chcę ale chociaż nie jestem w tej kwestii hipokrytą.

        • 3 1

  • (1)

    Jeszcze gdy chodziłem do podstawówki, to był tam taki Paweł, i ja jechałem na rowerze, i go spotkałem, i potem jeszcze pojechałem do biedronki na lody, i po drodze do domu wtedy jeszcze, już do domu pojechałem.

    • 9 1

    • Bardzo ładnie, siadaj

      • 1 1

  • Eko-oszołomizm, i tyle. (3)

    Roja, Chiny i USA nie bawią się w eko.

    • 15 10

    • Chińczyk jak przyjeżdża do Europy to jest zachwycony (2)

      jakie mamy czyste powietrze w miastach

      • 6 2

      • (1)

        Oni mówią to co chcesz usłyszeć. Jak widać zadziałało. Obejrzyj film Amerykańska Fabryka.

        • 3 1

        • Ale ten film mówi, co chcesz usłyszeć...

          • 1 0

  • Wciskanie kitu

    Powiem tak, jak politycy sami będą jeździć rowerami do Sejmu to ja może też będę jeździł pro eko. Niech złodzieje pierw pokażą jak to się robi, być pro eko. Złodzieje nic więcej

    • 10 2

  • Właśnie przestałam być eko (4)

    1. Segregowałam śmieci - muszę znowu płacić za nie więcej
    2. Jeździłam hybrydą - rząd zaczął budowę kolejnego bloku węglowego
    3. miałam wszędzie ledowe żarówki - prąd znów podrożał
    4. Port Service truje, Elektrociepłownia truje i smoguje, leki pakowane są w bisfenole, w mleku ze sklepu więcej jest E niż mleka, plastiki i lakiery rano wieczór i południe dookoła mnie itepe itede.
    A najlepsza jest firma (jakiś DAR ...), która dymiącymi samochodami rozwozi wodę w plastikowych butlach i stawia je w biurach (w OBC również) - tam to jest chyba ze 300% eko
    W d*pie mam taka eko politykę. Jak ze wszystkim - nazwa EKO to wytrych do wyłudzania od nas kasy.
    STOP!

    • 31 8

    • pracuję w OBC u nas mamy kranówkę filtrowaną przez dystybutor, nawet spieniacz ma

      • 2 0

    • Która elektrociepłownia cię truje? (1)

      Budowa kolejnego bloku węglowego taka straszna? Pomyśl ile energii i jaki ślad Co2 zostawia wytworzenie aluminium z rudy boxytu do produkcji wiatraka to zmienisz zdanie.

      • 5 3

      • a wiesz ile energii zżera woojek G?

        albo jaki ślad węglowy ma twój sfarfon, ile dwutlenku węgla naprodukował twój samochód, iloma tonami drzew podcierasz tyłek?
        A wiesz ile energii i jaki ślad węglowy zostawia wytworzenie stali z rudy żelaza do budowy elektrowni węglowej?
        To nie pitol o wiatrakach
        P.S. Nie ma rudy boxytu. Jeżeli już to jest boksyt - ruda aluminium. Jesteś jak .... e tam, przecież nawet cie obrazić nie można..

        • 2 1

    • Jestes az tak głupiczy tylko udajesz?

      • 2 2

  • obecnie rządzący śmieją się z ekologii (10)

    walczą z turbinami wiatrowymi, wspierają górnictwo, na potęgę importują węgiel

    • 10 13

    • Amerykanie (8)

      25 lat temu wiedzieli o szkodliwości elektrowni wiatrowych, a sprzedali patenty głupim, naiwnym Europejczykom i Azjatom. A ty jeszcze nie wiesz, jak to jest szkodliwe dla ptaków, ryb, ludzi?

      • 3 10

      • 70% Amerykanów wierzy (5)

        że Ziemia jest płaska, nie było dinozaurów, a człowiek i małpa nie może mieć wspólnego przodka. To nie Amerykanie wymyślili elektrownie wiatrowe. Skąd ty takie głupoty wynajdujesz?

        • 3 2

        • 1888 rok (2)

          Cleveland, Ohio Charles F.Bush. Wiesz ile zajmuje sprawdzenie tego? 30 sek jak się zna język. A jak nic się nie wie tak jak ty trolu, to się siedzi cicho. Thirdplanetwind- źródło.

          • 4 0

          • Nie kłam

            wiesz, kto to był Heron? wiesz, że Persowie dawno, dawno temu wykorzystywali energie wiatru? - gdyby znali dynamo, toby i elektrownię wiatrową machnęli. Wiesz, że w całej prawie Europie stały w średniowieczu wiatraki - o Ameryce wiedzieli wtedy jedynie Wikingowie - ale nikomu nie mówili.
            To nie mów mi, że to Amerykanie wymyślili - gościu połączył do kupy to, co Europa i Persja (i Nikola Tesla) dali światu już dużo wcześniej.

            • 0 0

          • w 1887 w Szkocji była pierwsza

            jak już szukasz, to szukaj lepiej. Wstyd!

            • 0 0

        • (1)

          Moze i wierzy, ze ziemia jest plaska, ale PKB Kalifornii jest wieksze niz PKB Europy, natomiast PKB Polski to jakas podrzedna wioska ma, wiec te twoje "hehehuhuhihi amerykance nei wiedzom gdzie jest polska nawet hahahihi glupcy" jest bez sensu. Ciekawe, czy na mapie wskazesz kostaryke. Poza tym, jezeli ty i polacy tacy madzi, to czemu w top500 (tak, 500, nie 10) nie ma ani jednego pl uniwersytetu?

          • 3 0

          • a te top 500 to kto robi? Amerykanie?

            a z tą Kalifornia przegiąłeś - ma PKB większe od Polski - a nie od całej Europy. i wcale to nie jest dziwne biorąc pod uwagę dochody Doliny Krzemowej...
            a wiesz, jakimi kryteriami się posługują? To doczytaj, przełóż skalę 300 mln ludzi na niecałe 40 i wtedy porównaj. Możesz się zdziwić.
            A z Kostaryką nie mam problemu, za to ty możesz mieć z Mjanmą...

            • 1 0

      • Minusujący ciemnogród (1)

        co o infradźwiękach i ich wpływie na organizmy nigdy nie słyszał. A to właśnie USA przed wami ukrywało. Wiecie czemu?
        Byście kupili ten felerny biznes.

        • 0 2

        • infradźwięki to i zwykły wiejący wiatr wytwarza

          i nasz falujący Bałtyk, i deszcz, i jeszcze kilka wydarzeń w przyrodzie. Wszyscy o tym wiedzą!
          A wiatraki to raczej mogą grom dźwiękowy wytwarzać - jak końcówka bata - a nie żadne infradźwięki. Wróć na lekcje fizyki.

          • 1 1

    • Strategia energetyczna Polski zakłada potężny rozwój energetyki wiatrowej, ale na morzu, nie na lądzie.

      • 1 0

  • A tysiące ton dziennie marnowanego papieru w postaci ulotek i gazetek jakoś nikomu nie przeszkadza.

    Jedynie Ikea poszła po rozum do głowy.

    • 14 1

  • Warszawa jest eko

    Czajka, wywóz gó....na gdzie popadnie, martwe kozy na wyspie na Wiśle. Tam się żyje, a tu jakiś ul na dachu postawią i sensacja.

    • 12 2

  • To nie koniecznosc (1)

    Ta ekopropaganda to nie konieczność A komunistyczny przymus. Na siłę się zmusza ludzi to kultowania tego chorego Eko syfu. PO CO inwestować w wodę pitną dla pracownika. Jest się Eko i proszę, po co robić parkingi wydając kasę, jest się Eko. PO CO zapewniać pracownikom sr*jtasme, bądźmy Eko. Na głowę już wszyscy poupadali

    • 16 4

    • A zgodna ta propaganda

      Z polityką władz Gdańska:
      -po co nowe ulice? Jesteśmy eko i jeździmy rowerami i hulajnogami.
      -ale ścieżki rowerowe w Gdańsku są niebezpieczne, górny taras osiągalny tylko autem... Jesteśmy eko, możemy chodzić pieszo, to raptem parę km, jeśli boimy się rowerem.
      A mevo się psuje i jest za mało rowerów. Czemu? Bo nie ma dżemu. Pieszo, pieszo, bądźmy nowocześni, zdrowi i eko.

      • 4 0

  • Praca to praca, a nie miejsce na modę i jakieś tam działania. Idę, robię swoje i zaczynam swoje życie.

    • 9 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pracodawcy w Trójmieście

Forum

Najczęściej czytane