• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport
Skopiowano

Bezrobocie rośnie. Warto zainwestować w nowe kwalifikacje

mJ
6 maja 2020 (artykuł sprzed 2 lat) 
Opinie (116)
Bezrobocie wciąż rośnie. To dobry moment na zdobycie nowych kwalifikacji. Bezrobocie wciąż rośnie. To dobry moment na zdobycie nowych kwalifikacji.

W związku z aktualnym kryzysem gospodarczym, spowodowanym pandemią koronawirusa, wiele osób straciło pracę albo dopiero ją straci. Eksperci szacują, że na koniec tego roku bezrobocie w naszym kraju może sięgnąć 13-15 proc. W tym skomplikowanym czasie nowe kwalifikacje mogą okazać się strzałem w dziesiątkę. W tym artykule podpowiadamy, dlaczego warto w nie inwestować.Czy w związku z aktualną sytuacją gospodarczą obawiasz się zwolnienia z miejsca pracy?

Podnoszenie swoich kwalifikacji zawsze było w cenie, ale w dobie poważnego kryzysu, który dotyka niemal wszystkie branże, może okazać się na wagę złota. Ekonomiści rokują, że bezrobocie w Polsce na koniec 2020 roku może dobić nawet do 15 proc.

- Sądzimy, że bezrobocie w pierwszej kolejności dotknie osoby najkrócej znajdujące się na rynku pracy, czyli osoby młode, do 26 roku życia, często pracujące na umowę zlecenie. Utrzymanie ich miejsc pracy jest najbardziej zagrożone, ale też ta grupa będzie potrafiła najszybciej dostosować się do potrzeb zmieniającego rynku pracy - tłumaczy Katarzyna ChybińskaTEB Edukacja.

Postaw na doskonalenie samego siebieW zasadzie od zawsze, niezależnie od aktualnej sytuacji gospodarczej, samorozwój stanowi klucz do sukcesu zawodowego.

- Człowiek, który się nie rozwija, nie żyje. Zdobywanie dodatkowych umiejętności i kwalifikacji zapewnia także bezpieczeństwo, że w razie utraty pracy można podjąć zatrudnienie w innym zawodzie, bo ma się do niego już nabyte, odpowiednie kwalifikacje. Kursy kwalifikacyjne, które oferuje nasza szkoła, zapewniają zdobycie wysokiej wiedzy teoretycznej oraz przede wszystkim umiejętności praktycznych. Wysoki procent naszych kursantów po ukończeniu kursu zakłada własną działalność lub znajduje szybko zatrudnienie na rynku pracy - wyjaśnia Barbara Łońska, wicedyrektor Centrum Kształcenia Ustawicznego w Sopocie.
Zdobycie nowych kwalifikacji otwiera dużą szansę dla osób, które straciły pracę, ale nie tylko. Przekwalifikowanie się i zmiana dotychczasowej branży może okazać się strzałem w dziesiątkę. Aktualnie w Trójmieście działa wiele placówek oferujących kursy zawodowe o bardzo różnorodnych kierunkach. Zdobycie nowych kwalifikacji pozwala na szybką zmianę zawodu, a tym samym łatwiejsze dostosowanie się do zmian zachodzących na rynku pracy.

- Istnieje ryzyko, że osoby, które stracą pracę, będą miały trudności ze znalezieniem nowego miejsca zatrudnienia w dotychczasowej branży. Skoro stracili pracę, to prawdopodobnie nie ma zainteresowania na rynku na posiadane przez nich umiejętności. Dobrą wiadomością jest to, że czasami wystarczyć kilka dni bądź miesięcy doszkolenia, aby ponownie stali się atrakcyjni dla nowych pracodawców - dodaje Chybińska.

Kursy zawodowe w Trójmieście


Informatyk, fotograf, a może masażysta?Coraz bardziej popularnym kierunkiem kursów zawodowych jest masaż. Coraz bardziej popularnym kierunkiem kursów zawodowych jest masaż.
Jak już wspomnieliśmy - dziś kursanci mają do wyboru długą listę dostępnych kierunków w różnych branżach.

- Kształcimy w zawodach technik rachunkowości, technik informatyk, technik fotografii i multimediów, technik reklamy, a od września także - technik programista. To absolutna nowość w naszej ofercie. Prowadzimy zajęcia stacjonarne w trybie zaocznym z wykorzystaniem metod kształcenia na odległość. Najchętniej i najprężniej rozwijającymi się kierunkami są fotografia i projektowanie graficzne. Również rachunkowość oraz reklama cieszą się dużą popularnością. Zaletą tych kierunków jest to, że nie wymagają one w znacznym stopniu kontaktu interpersonalnego z ludźmi. Tę cechę posiadają praktycznie wszystkie nasze kierunki - mówi Łońska.
Zapewne wiele osób wybierze kursy zawodowe w sektorach, których kryzys nie dotknął wcale albo dotknie niezauważalnie.

- Nasza oferta jest bardzo szeroka. Obecnie posiadamy ponad 70 kierunków z różnych dziedzin. Analizując aktualną sytuację rynkową, stawiamy głównie na dwa sektory: medyczny oraz IT. Wyraźnie zauważamy, że w okresie pandemii zawody i umiejętności związane z szeroko rozumianą informatyką są niezwykle ważne i osoby pracujące w branży IT są bezpieczne na rynku pracy. To samo dotyczy sektora medycznego - cały czas jest i będzie zapotrzebowanie na pracowników posiadających umiejętności medyczne - zdradza Chybińska.
- Oferujemy kursy masażu zarówno dla osób początkujących, jak i tych zaawansowanych. Największą zaletą tego zawodu jest możliwość stworzenia samodzielnego miejsca pracy. A zapotrzebowanie na tę usługę jest bardzo duże i cały czas rośnie. Tak naprawdę uczestnik, który ukończy pierwszy stopień kursu, otrzymuje zaświadczenie od Ministerstwa Edukacji Narodowej i może rozpocząć własną działalność. Do momentu wprowadzenia obostrzeń kursy w naszej placówce odbywały się w niewielkich, maksymalnie 10-12-osobowych grupach. Gdy przywrócimy działalność, być może grupy będą jeszcze mniejsze. Jeśli wszystko pójdzie po naszej myśli, to w wakacje będziemy pracować ze zdwojoną siłą - tłumaczy Karolina Legucka, dyrektor Gdyńskiej Szkoły Masażu Anatomic.

Jak długo trwa i ile kosztuje podnoszenie kwalifikacji?Programista to zawód cieszący się ogromną popularnością. Programista to zawód cieszący się ogromną popularnością.
Tak naprawdę cena zależy od długości trwania kursu zawodowego, a z kolei czas zdobywania kwalifikacji zależny jest od zakresu nauki. Są też miejsca, które oferują bezpłatne kursy.

- Nasza placówka oferuje kursy bezpłatnie. Możemy się pochwalić, że od dwóch lat nasza szkoła osiąga jedne z najwyższych wyników zdawalności egzaminów zawodowych w Polsce. Cechą naszych kursów kwalifikacyjnych jest ich stosunkowo niedługi okres nauki. Mieści się on w przedziale od 8 do 12 miesięcy - w zależności od wybranej kwalifikacji. Zapewne dla niektórych to zbyt długi czas, warto jednak zaznaczyć, że nasze kursy są kompleksowe, z bardzo szczegółowym podejściem do programu kształcenia. Przede wszystkim po ukończeniu kursu kursanci otrzymują państwowe zaświadczenie o ukończenia danej kwalifikacji i mogą przystąpić do egzaminu zawodowego - przyznaje Łońska.
- Zdobycie zupełnie nowych kwalifikacji obecnie trwa średnio od roku do dwóch lat, czyli znacznie krócej niż w przypadku szkół wyższych. Jeżeli chcemy tylko uzupełnić swoje kwalifikacje, to oferujemy również jednodniowe kursy. Ceny są zróżnicowane, ale znacznie niższe i bardziej przystępne niż w przypadku studiów wyższych. Jednak oferta szkół policealnych zaczyna się już od 0 zł, czyli jest to bardzo dobre rozwiązanie dla osób, które właśnie straciły źródło dochodu - mówi Chybińska.
- Kursy masażu - w zależności od rodzaju - trwają od kilkudziesięciu do nawet kilkuset godzin dydaktycznych. Ceny rozpoczynają się od 380 zł za kurs jednodniowy, a kończą na około 2 tys. zł. Wszystko zależy od stopnia szkolenia, rodzaju kursu. Tak naprawdę w naszej szkole kursanci dzielą się na dwie grupy. Pierwsza to ludzie, którzy chcą zająć się dziedziną wellness & spa, natomiast druga grupa to masażyści i fizjoterapeuci podnoszący swoje kwalifikacje - dodaje Legucka.

Czy zainteresowanie kursami wzrośnie?Kursy cieszą się niesłabnącą popularnością. Nawet w dobie panującej pandemii koronawirusa zainteresowanie kursami jest bardzo duże.

- Już teraz zaobserwowaliśmy zwiększone zainteresowanie naszą ofertą i szacujemy, że jeżeli obecna sytuacja rynkowa nie ulegnie zmianie, możemy spodziewać się wielu chętnych na zdobycie nowego zawodu czy uprawnień. Obecnie pracujemy nad dostosowywaniem zarówno formy nauki, jak i oferty kierunków do zmieniającego się rynku pracy - tłumaczy Chybińska.
- Obecnie mamy bardzo wysokie zainteresowanie naszymi kursami i ta wzrostowa tendencja nie spada. Nawet po rozpoczęciu pandemii i wprowadzeniu dużych ograniczeń w funkcjonowaniu szkół i placówek oświatowych codziennie spływa kilkanaście podań na kursy, które planujemy na wrzesień 2020 - dodaje Barbara Łońska.
- Jesteśmy przekonani, że w najbliższych miesiącach zainteresowanie naszą ofertą będzie rosło. Turystyka w końcu zostanie odmrożona. A to oznacza, że w hotelach ponownie zaczną działać salony spa. Również masaże w prywatnych gabinetach wrócą do dawnego trybu. Na pewno potrzebne będą dodatkowe ręce do masowania - zakończyła Karolina Legucka.
mJ

Miejsca

Opinie (116) 4 zablokowane

 • Tylko sie rozwijaj rozwijaj i rozwijaj (24)

  Siedz na wykładach w ksiązkach i treningach.
  A jak bedziesz miał 45 to sobie przypomnisz że młode lata juz nie wrócą.
  Straszne parcie na rozwój i kariere a gdzie czas by żyć.

  • 148 8

  • I dlatego (2)

   przychodzi kryzys wieku średniego, ludziom odbija, starają się nadrobić stracony czas.

   • 29 2

   • chyba Ci

    • 4 10

   • kryzys wieku średniego dotyczy każdego, tylko nie każdy robi się groteskowy

    • 8 2

  • Dokladnie. Niejeden przegral mlodosc dla mamony.

   • 17 3

  • Dlatego najlepsze są d*pozawody mało inwestycji w siebie dużo kasy. (1)

   Styliści, bajeranci wizerunku, pośrednicy nieruchomości, przemysł ślubny z fotografem na czele to wszystko są d*pozawody mały kurs i już jesteś i już jesteś Chairman:)

   • 27 2

   • Częściowo racja, częściowo nie

    We wszytkich tych zawodach liczy się mocno interdysycyplinarnosc, wiedza, ogólna, elastyczność. Do tego pasja która pozwala robić coś z, uśmiechem na ustach i chroni przed wypaleniem.
    W przypadku pośrednika nieruchomości akademicka i praktyczna wiedza z zakresu prawa cywilnego, administracyjnego oraz podatkowa gwarantuje że ktoś taki jest kompetentny. Do tego trzeba mieć umiejętności miekie, rozeznanie, śledzić prasę, ogarnąć narzędzia komputerowe, programy graficzne itp. Nawet po deregulacji dzban szybko zostanie zweryfikowany. Po drodze popsuje trochę rynek ale prędzej czy później zejdzie na margines branży.
    Na podobnej zasadzie jest z handlem. Jak ktoś za lada stoi biernie i wbija na kasę jeszcze nie swój i nie przetestowany towar to w zasadzie robi za "podawacza" a nie handlowca.

    • 3 1

  • Mnie to strasznie śmieszy na przykład (2)

   Kiedyś miałeś 30 bezrobotnych bez żadnych kwalifikacji, dziś masz 30 bezrobotnych i każdy 3 dyplomy i 2 języki obce :)
   Bo przecież przez to, że ludzie skończą jakiś kurs to miejsca pracy się w magiczny sposób nie utworzą a 90% miejsc pracy wymaga co najwyżej krótkiego przeszkolenia.

   • 30 3

   • bo zależy jakie to dyplomy (1)

    jak ze szkoły lansu i bansu, a dyplom z puszczania baniek mydlanych to co się dziwić.

    • 3 7

    • To jak zabawa na weselu , jest 7 stołków a osób 8, i chociażby mieli kwalifikacje z kosmosu, to i tak dla jednego zawsze stołka zabraknie, i tak można zobrazować bezrobocie

     • 15 1

  • uważaj (7)

   bo jak będziesz miał już 45 lat i zobaczysz jaki status materialny i społeczny mają inni to obejrzysz się za siebie i możesz dojść do winsoku, że mnóstwo czasu zmarnowałeś i będziesz sobie mówił dlaczego byłem taki głupi i się nie uczyłem. A nie daj Boże będziesz jeszcze pluł na tych co się uczyli i wyzywał ich od złodziei (bo np stać ich na nowy apartament w centrum) , wykazując przy tym roszczeniową postawę domagając się wszystkiego od państwa

   • 17 22

   • Ty już masz wyprany mózg. (2)

    Bogactwo nie jest wyznacznikiem szczęścia, znam kilka takich przypadków wśród moich znajomych które to potwierdzają.

    • 26 3

    • to chyba mają problem alkoholowy tak jak ty (1)

     • 0 6

     • tak odpowiadaja Ci ktorzy maja malo i mysla ze kasa rozwiaze wszystkie problemy

      • 0 0

   • Ale bzdura.

    Co to za myślenie ? Dramat.

    • 9 3

   • Jeśli zrobisz, jakiś kosztowny kurs i będziesz szukał w tym kierunku pracy to zauważysz, że pracodawcy ciebie nie przyjmą ponieważ nie będziesz miał doświadczenia. Znam to ze swojego przypadku.

    • 9 0

   • Cóż,na szczęście nie wszyscy mają parcie na kasę. Dzięki, zasuwać od rana do wieczora dla apartamentu w centrum. Co to za cel? Chyba dla buractwa. Jesteśmy z mężem wykształceni (PG)i mamy inne priorytety. A 100m.mieszkanie w centrum sprzedaliśmy i wybudowaliśmy domu 30km od Gdańska. Wreszcie święty spokój bo już nie miałam siły patrzeć na to wieśniactwo, które się nasprowadzało do miasta i tylko kasa,kasa.A gdzie życie?

    • 18 1

   • Oj naiwniaku

    Uczyć się i rozwijać trzeba.
    Ale te apartamenty i inne mniej zacne ale nie wiele tańsze lokale kupują w większości ludzie którzy z nauką wiele nie mają wspólnego. Ich przedsiębiorczość to kupić tanio sprzedac drożej, albo sprzedać i w krzaki. Masa lewizny jest tak legalizowana. Inna grupa która juz na to zapracowała to po prostu pracownicy fizyczni zasuwający na budowie albo ci którzy mają fach w ręku i robią w instalacjach elektrycznych, hydraulice, wykończeniówce albo matrosi.
    No ale możesz dalej wierzyć że uczciwi lekarze, inżynierowie, programiści kupują te mieszkania.

    • 11 0

  • na bezrobociu pożyjesz

   • 0 2

  • ja już się wyszalałem, od 18 do 16 roku non stop impreza, straciłem dużo czasu i muszę nadrabiać nowymi językami i umiejętnościami

   • 0 5

  • Plucie na klatce schodowej (3)

   Jak miałem 15 lat to godzinami spędzaliśmy czas przed blokiem "plując na klatce schodowej" tyle, że ja później poszedłem na studia a koledzy przez kolejne 20 lat stali i pluli na klatce schodowej. Czy stanie i plucie na klatce schodowej to takie fajne spędzanie czasu? Czy o takim życiu piszesz?

   • 1 10

   • (2)

    Masz małą wyobraźnię. Tylko kasa albo plucie na klatce?są jeszcze inne alternatywy.

    • 9 0

    • (1)

     dokładnie, ci z największą wyobraźnią wiedzą jak doić system nic nie robiąc, zasiłki opiekuńcze , 500 plusy, itd itp. i mnóstwo czasu aby godzinami przesiadywać w galeriach, na szczęście już otworzyli, nuda się skończyła

     • 3 3

     • Mylisz się znowu, oni nie mają wyobraźni, oni są cwani.Wystarcza im wyłudzenie zasiłku i 500+ na alkohol,fajki i grilla, dalej ich wyobraźnia nie sięga. Nie wiem,czy ty masz jakiś problem? Kompleksy? Czy wszyscy po studiach mają tylko jarać się kasą? I być przez to lepszymi od innych? Daj se siana.

      • 1 0

  • Bobex gimbaza?

   Przynajmniej tak nożna wywnioskować z treści. Może kiedyś zmądrzejesz aby nie było za późno.

   • 1 1

 • Czy zawsze (10)

  warto podwyższać swoje kwalifikacje, wiedzę i umiejętności? W pewnym momencie trafisz na zwierzchnika gorszego od ciebie i ten będzie jeździł po tobie, udowadniając sobie i wszystkim na około, że jesteś nic nie wart.

  • 70 7

  • (1)

   jak kamikadze przyjmie do firmy człowieka który ma lepsze kwity od niego samego? A to nie jest takie trudne....

   • 4 0

   • Nie znasz ludzi? Sporo jest takich, przecież leczy na lepszych od siebie kompleksy bo ma władzę.

    • 3 0

  • Jeśli podwyższa się kwalifikacje z głową, to tak, zawsze warto. (4)

   Jeśli masz kwalifikacje, zdobędziesz doświadczenie, to po jakiś 3-4 latach masz możliwość kierowania swoją karierą. Dla mnie akurat paradoksalnie największą motywacją na starcie byli kiepscy menedżerowie - bo chciałem i coś im udowodnić i się wyrwać.

   • 1 1

   • (3)

    Zawsze warto podnosić kwalifikacje, tylko może nie tak jak nasz prezydent, biedak stałe się uczy i co?

    • 1 0

    • Przecież podpisuje coraz szybciej.

     (co mu prezes podsunie)

     • 2 0

    • Posłuchaj jego wypowiedzi i porównaj to z Komorem, Kidawą, Hołownią czy Kamyszem (1)

     oni mogą mu buty wiązać co najwyżej

     • 0 1

     • No mogą.

      Bo sam chyba nie daje rady.

      • 1 0

  • Popłacz się (1)

   Gadasz jaj zakompleksiona baba. Ludzie zawsze dzielili się na gamoni i mądrych.

   • 0 2

   • Wow eureka! Wyskoczyłeś z wanny?

    • 0 0

  • Czyli nie warto się uczyć, bo możesz stać się mądrzejszy od szefa?

   • 0 0

 • Bezrobocie chyba znowu powroci do stanu jak (4)

  W latach 90 tych. Ciekawe jak dewastujacy gospodarke bedzie korona kryzys.

  • 32 6

  • ja się nie boję (2)

   bo mam dużo zasiłków i 5 razy 500+. Poza tym renta i żona tesz.

   • 1 5

   • Nie optymalizujesz dochodów (1)

    Żona powinna być konkubiną, z którą formalnie nie mieszkasz, a dzięki temu na dzieci też jest więcej kasy.

    • 11 0

    • dzienki

     sprawdzę to. Darmowy grosz nie śmierdzi.

     • 3 0

  • Antybanderowiec

   Przynajmniej problem z plagą Ukraińców się zakończy. Pojadą do siebie bo póki co tylko część z nich zarabia i wydaje tu. Reszta odwali swoje 3 miesiące pracy na wizie i wraca do swojej dżungli i zostaje tylko po nich bałagan bo do roboty się nie nadają.

   • 1 2

 • Zeby w coś inwrstowac to trzeba miec odlozone srodki pieniężne (16)

  A mało który Polak ma odłożone tyle żeby zapewnić sobie byt na kilka miesięcy w przód i jednocześnie inwestować w kursy po których i tak nie znajdzie pracy bo nie bedzie posiadać wymaganego doświadczenia.

  • 78 5

  • Dałbym pięć łąpek w górę

   gdyby było można

   • 10 1

  • Polacy nie odkładają (12)

   bo są zmuszeni płacić daniny na innych. Tak to już jest w socjalizmie. Ale Polacy się z tego cieszą. Mało tego, oni są przekonani, że to jest dla nich dobre, bo się dobre państwo nimi opiekuje. W końcu państwo wie lepiej jak wydać w ich imieniu i dla ich dobra ich własne pieniądze.

   • 17 4

   • (10)

    Polacy nie odkładają, bo płacą kredyty. Banksterzy przekonali ich, że banki nie służą do pomnażania kapitału, tylko wydawania papierków zadrukowanymi cyferkami, które potem trzeba spłacać. Nie jest to ani socjalizm, ani kapitalizm, tylko niewolnictwo, ubrane w nowoczesne formy...

    • 16 4

    • nie zwalaj winy na banki (8)

     policz sobie albo przejrzyj wyciągi ile z Twojej pracy zabiera państwo nie oddając w zamian nic albo oddaje "usługi" badziewiastej jakości typu ochrona zdrowia albo TVP. Drugie tyle jak nie więcej musi dowalić dołożyć pracodawca. Wolałbyś dostawać tę kasę do kieszeni i sam nią dysponować? Czy wolisz utrzymywać urzędasów, zusowców, górników czy może emerytury 40 letnich oficerów marynarki wojennej, których mamy w brud a marynarki nie mamy. Niestety większość ludzi cieszy się, że to państwo zabierze ich ciężko zapracowane pieniądze i za nich będzie odkładać na ich biedo emeryturę, przy okazji opodatkowując te same pieniądze kilka razy. Miłej wegetacji w socjalizmie. P.S. Pooglądajcie TV - bez znaczenia czy TVP Info czy TVN24 i bez znaczenia jaką partię. Zobaczcie jakich duraków i nieuków utrzymujecie. Przecież 99% urzędasów i polityków nie jest nikomu potrzebne. Mało tego - oni nic kompletnie nie robią.

     • 11 3

     • Nie (6)

      Nie chcę utrzymywać, tylko odpowiedz mi, czemu banksterzy, zamiast inwestować kapitały w gospodarkę, wolą kupować obligacje państwowe?

      • 1 2

      • jak mamy głupich rządzących (4)

       którzy poprzez obligację notorycznie zadłużają państwo to się im nie dziwię. Politycy się nie martwią czy będą mieli z czego wykupić obligacje. Znaczy - czy wy będziecie mieli z czego wykupić. I zwykle nie ma kasy więc w waszym imieniu biorą znów pożyczki. Obligacje są gwarantowane, a gospodarka zależna od głupich socjalistycznych rządów jest niepewna. I nie mówię tylko o pis, tylko o wszystkich rządzących partiach. Ale pis to już rekordy w swoim rozdawnictwie pobił. Pieniądze Trzeba Zapracować, a nie dostać. Inaczej nie mają wartości.

       • 4 1

       • (2)

        A nie zauważasz, że wszyscy rządzący chodzą na pasku banków (a nie na odwrót)? No bo chyba nie wierzysz, że premier narzuca coś prezesowi banku z kilkukrotnie większymi dochodami? Gdzie ten prezes jest tylko żołnierzem ponadpaństwowej korporacji o budżecie przekraczającym wartość średniego państwa... W ten sposób właśnie banki stają się stróżem i gwarantem naszej złotej woln... pardon, miałem napisać socjalizmu. Nie tylko zresztą u nas.

        • 4 2

       • Pomyśl

        Jak rządzący wydają więcej niż mają to muszą być na pasku bankierów. Bo kto im da wtedy pieniądze. Już na tyle zmądrzeli (mam nadzieję), że wiedzą, że drukować kasy nie można. Więc oni sami sobie tę smycz na szyję (naszą szyję) zakładają i to zakładają świadomie, abyś na nich głosował. Nie zwalaj winy na banki. Banki nie są obowiązkowe. Nie ma przymusu brania kredytów. No chyba, że się wydaje więcej niż się ma. P.S. Mam nadzieję, że nigdy nie będę żył w państwie, gdzie ktokolwiek (łącznie z bankami) chodzi na pasku rządzących. To jest już komunizm albo inna dyktatura.

        • 3 0

       • Poza tym

        myślę, że niestety w Polsce to się nigdy nie zmieni. Większość ma mentalność socjalistyczną bo taką zastali i nie znają innej. Miłej wegetacji. Idę do pracy, żeby urzędas mógł zabrać dla siebie część owoców mojej pracy a resztę oddać jakiemuś tzw. nierobotnemu lub na inne jałmużny 500+. Ale tylko jeszcze rok...może dwa. I spadam z tego socjalistycznego raju. Nie mam zamiaru do końca życia tyrać na innych.

        • 1 1

       • podlicz obiejtnice wyborcze PO to z krzesła spadniesz

        dziennikarz zapytał na konferencji Budkę skąd na to kasę weźmiecie, albo czy macie jakieś wyliczenia - nastała cisza i zmiana tematu

        • 2 0

      • Zobacz jakie kapitały stoją za 80% banków w PL to zrozumiesz

       tutaj chodzi o max drenowanie i wyciąganie kasy nie o pomoc komu kolwiek.

       • 0 0

     • i to jest prawda

      • 0 0

    • Polacy spłacają kredyty

     bo muszą je brać bo rząd zabiera ich im własne pieniądze. więc muszą brać kredyty

     • 3 0

   • Czego oczekujesz ?

    Polska została zniszczona i rozkradziona z każdej możliwej strony w czasie wojny, potem lata działania komuchów i ich dochodzenie do majątków (mają wille, wielkie gospodarstwa, jachty itp gdy reszta nie miała na chleb), potem po otworzeniu granic emigracja - z czego przeciętny Polak ma odkładać ? Jeśli na tym samym stołku w Niemczech albo we Francji dostajesz 3 - 4 x tyle kasy co tutaj - a ceny żywności, paliwa są zbliżone lub niewiele większe. Chciałeś UE to nie dziw się ze podnieśli tutaj socjal, który jest i tak % tego co w innych krajach UE....jak myślisz, czemu "emigranci lekarze i inżynierowie" z Afryki nie lgną do PL ? (pomijam, już że za to co odwalają na ulicach Francji tam ludzie wyszli na ulice i zaczęli kwiatki rysować - u nas by ich zaczęli na ulicach łapać i "oswajać").

    • 2 0

  • Dokładnie. Paranoja.

   Kończysz liceum. Nie masz praktycznie zawodu i praktyki. Pracować możesz albo jako sprzedawca, kelner, zbieracz lub jako pomagier na budowie. Jak będziesz miał szczęście to może ktoś ciebie przyuwazy i nauczy czegoś konkretnego bo inaczej się zajedziesz.
   Po studiach tez nie lepiej.

   Albo nie ma wykształcenia albo doświadczenia.

   Albo jesteś za młody albo za stary.

   Paranoje.

   • 6 0

  • Czytałeś artykół ?

   Bo wypowiadasz się jak byś nie czytał . Nie chodzi o inwestowanie np w nieruchomości czy dzieła sztuki ale o inwestowanie w siebie . Może ze mną coś nie tak ale oszczędności na poziomie kilkuset złotych na kurs to chyba każdy ma ?

   • 0 0

 • Kurcze. Tak dobrze w sumie juz sie ludziom zylo. Widac bylo,,ze coraz lepiej. Szkoda. Bezrobocie kilkunasto procentowe to bedzie straszna lipa.

  • 30 2

 • (10)

  Programista xD a potem jak już się raz na trzy miesiące pojawia ogłoszenie o prace dla juniora to na mailu 900 CV od kandydatów po kursikach bez doświadczenia i elementarnej wiedzy. Jak ktoś ma trzy lata doświadczenia to pewnie, dostanie robotę z miejsca.

  • 41 2

  • Wątpię, jedyna branża gdzie dostaniesz z miejsca (3)

   to budowlanka :) Jak jesteś trzeźwy, to idź się przebrać do kanciapy i za 15 minut melduj się u majstra na rusztowaniu.
   W IT ładnie to wygląda bo tam chyba 90% to na samozatrudnieniu jedzie, niewiele mniej u nas dostają glazurnicy czy hydraulicy a niektórzy od wykończeniówki to nawet więcej a zleceń mają po pół roku naprzód.

   • 15 1

   • I tu niespodzianka, bo teraz umowy o prace dają bo rynek to wymusił - przeważnie wtedy jest 1000-2000 mniej netto. Tylko ze te tysiąc mniej przy tych pensjach to pikuss

    • 0 8

   • W sumie tak. (1)

    Jedyne co, to w budowlance trafisz na sufit znacznie szybciej niż potencjalnie możesz w IT.

    • 3 1

    • no chyba ze robisz w hydraulice

     na sufit trafiaja glownie malarze

     • 4 0

  • (1)

   Jak ktoś ma trzy lata doświadczenia to nie idzie na stanowisko juniora.

   • 2 1

   • jak ktoś ma trzy lata to dostaje prace - o to tu chodzi.

    • 4 1

  • (1)

   jasne. to gdzie pracują studenci i absolwenci informatyki? tez nie mają doświadczenia a nie znam żadnego który nie dostałby pracy

   • 3 5

   • student ma doświadczenie i wiedzę wystarczającą do dostania pracy.

    • 2 0

  • Chciałbyś (1)

   O wszystkim decyduje rachunek prawdopodobieństwa. Jak w poprzedniej firmie widziałem jak wygląda proces rekrutacji to nie zdziwiło mnie skąd ten bałagan. Mozna opowiadać o tym cyrku godzinami. Rekrutację prowadził gość ktory w domu był pantoflem A każda jego decyzja trwała godzinami. Manager po technikum.

   • 0 0

   • Znam ludzi bez żadnych studiów, którzy od lat zasiadają na kierowniczych stołkach

    i kręcą kasą o jakiej wielu programistów może co najwyżej pomarzyć - ale sami pozakładali kiedyś firmy i produkują coś konkretnego dając przy tym pracę wielu pracownikom

    • 3 1

 • Niedobrze...

  • 6 0

 • gdzie zrobic certyfikat z obslugi miotly brzozowej ??? (1)

  a może ktoś wie gdzie sa kursy podstaw pracy z mopem ,kurs II stopnia oraz master mop ?? kursy na gońca gdzie ????

  • 22 2

  • Kursy specjalne

   Ja robiłem kurs III stopnia master mopa ale tylko w wersji obrotowej. Niestety na wersję wyciskaną nie było juz zapisów. Ale żywie głeboką nadzieje, że z takim certyfikatem wszelkie powierzchnie płaskie stoją przede mna otworem. Pozdrawiam

   • 10 0

 • (6)

  Bezrobocie spowodowane histerią i strachem antypolskiego nieudolnego rządu przed wirusem, który niczym nie różni się od grypy i de facto na grypę czy zaoalenie pluc umiera wiecej ludzi niż na koronawirusa.

  • 25 21

  • (1)

   Bzdury powielasz. Korona to cos nowego. Nie wiadomo jak sie do tego zabrac. Zarazic idzie sie latwiej jak grypa. Pomysl. Co rzad mial zrobic ? Zrobil najlepiej jak mogl by sie to nie rozbujalo jak we Wloszech czy Niemczech.

   • 8 10

   • on nie powiela

    Płacą mu z Petersburga za sianie dezinformacji. Robią to od lat. Przecież to jeszcze KGB wymyśliło, stworzyło i sfinansowało ruch antyszczepionkowy w USA. I działają tak do dzisiaj na wielu polach. Zawsze jakiegoś nieuka i naiwnego złowią. Potem będzie chodził i się upierał, że ziemia jest płaska a 5G gotuje mózg.

    • 5 4

  • tu cie zmartwie ,po zapaleniu pluc czy grypie mozesz nurkowac (2)

   po covid19 pluca sa tak zniszczone ,ze nurkowanie tylko z fajka - odsylam do stron who .

   • 4 5

   • powielanie głupot

    po ostrym zapaleniu płuc możesz swobodnie nurkować?

    • 3 0

   • Po żadnym poważnym zapaleniu płuc nie możesz nurkować z butlą. A to, o czym piszesz, miało raczej opisać, jak na płuca traktowane często (bo mówimy o nurkach zawodowych) mieszanką z butli wpłynęła ta choroba.

    • 3 0

  • tu nie chodzi o strach rządu polskiego tylko suma wszystkich strachów, narobili paniki na Zachodzie bo są syfiarzami a my za to cierpimy, miliardy strat przy 700 ofiarach, śmiech na sali

   • 6 1

 • sytuacja na rynku pracy (2)

  Niestety miasto Gdynia nie ma zadnych ofert pracy , bo nie starali sie nasi wlodarze przez tyle lat aby przyciagnac firmy, inwestorow
  Ksztalcenie jest super i zdobywanie wiedzy ale gdzie jest ta praca, bo w Trojmiescie napewno nie...
  Poza tym jak ludzie nie beda mieli kasy , pracy to i otworzenie swojego salonu masazu czy innych rownie milych przyjemnosci nie sprawdzi sie bo nikt takich miejsc nie odwiedzi

  • 30 0

  • Za to

   Za to ceny mieszkań przewyzszyly już chyba samą Warszawę. Zauważyłam że Gdynia staje się miastem seniorów. Kiedyś to było piękne miasto. Teraz coraz bardziej smutne.

   • 7 0

  • jeżeli Gdynia traktuje wszystkich inwestorów,

   jak tych na Polifarbie, to nic dziwnego, że wybierają Gdańsk

   • 5 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ogłoszenia polecane

Pracodawcy w Trójmieście

Forum