Wiadomości

1,4 tys. zł dla bezrobotnych. Już można ubiegać się o dodatek solidarnościowy

Aby otrzymać dodatek, będzie trzeba złożyć wniosek do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
Aby otrzymać dodatek, będzie trzeba złożyć wniosek do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. fot. 123rf / Vadim Guzhva

Bezrobotni, którzy utracili pracę z powodu skutków pandemii, mogą już ubiegać się o tzw. dodatek solidarnościowy, który ma wynieść 1,4 tys. zł miesięcznie przez maksymalnie trzy miesiące. Gdzie się zgłosić? Kto może ubiegać się o świadczenie?Prezydent podpisał ustawę o dodatku solidarnościowym. Ma on przysługiwać osobom, z którymi po 15 marca 2020 r. rozwiązano umowę o pracę za wypowiedzeniem, i osobom, których umowa po tej dacie uległa rozwiązaniu z upływem czasu, na który była zawarta. Co ważne, dotyczy to osób, które w 2020 roku podlegały ubezpieczeniom społecznym przez co najmniej 60 dni.

- Dodatek będzie przysługiwał za okres nie dłuższy niż od 1 czerwca 2020 r. do 31 sierpnia 2020 r., przy czym nie wcześniej niż za miesiąc kalendarzowy, w którym został złożony wniosek o ustalenie prawa do dodatku solidarnościowego - czytamy w komunikacie. Oznacza to, że jeśli złożymy wniosek dopiero w lipcu, to dodatek zostanie przyznany na dwa miesiące - lipiec i sierpień.

Jak złożyć wniosek o dodatek solidarnościowy?Co ciekawe, aby otrzymać dodatek, będzie trzeba złożyć wniosek do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, a nie do urzędów pracy. Być może dlatego, że środki mają pochodzić z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Wniosek można złożyć wyłącznie elektronicznie przez portal Platforma Usług Elektronicznych ZUS - wniosek EDS. Dokument musi być podpisany kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem zaufanym, podpisem osobistym (e-dowód) lub profilem PUE. Termin składania wniosków upływa 31 sierpnia 2020 roku. Informacja o przyznaniu prawa do dodatku solidarnościowego lub decyzja o odmowie będą dostępne również na portalu PUE ZUS w zakładce "Dokumenty i wiadomości" w skrzynce odbiorczej.Świadczenie przysługuje również bezrobotnym już zarejestrowanym w urzędzie pracy. W takiej sytuacji urząd pracy zawiesi dotychczas wypłacany zasiłek dla bezrobotnych lub stypendium wypłacane na szkolenia oraz podnoszenie kwalifikacji.

Okazuje się, że termin wypłat będzie mógł zostać wydłużony. Rada Ministrów będzie bowiem mogła, w drodze rozporządzenia, określić dłuższy okres przysługiwania dodatku solidarnościowego niż wskazany w ustawie, jeżeli sytuacja na rynku pracy w związku z COVID-19 nie poprawi się.

Wyższy zasiłek dla bezrobotnychUstawa podpisana przez prezydenta zakłada także podwyższenie wysokości zasiłku dla bezrobotnych do 1,2 tys. zł w okresie pierwszych 90 dni posiadania prawa do zasiłku oraz do 942,30 zł w pozostałym okresie posiadania prawa do zasiłku. Jednak przepisy w tej sprawie wejdą w życie dopiero 1 września br.

- Konsekwencją podwyższenia wysokości kwoty zasiłku dla bezrobotnych będzie podwyższenie wszystkich świadczeń, których wysokość uzależniona jest od wysokości zasiłku dla bezrobotnych, np. świadczenia integracyjnego dla uczestników Centrów Integracji Społecznej, dodatku aktywizacyjnego, stypendium przysługującego w okresie odbywania szkolenia, stażu czy przygotowania zawodowego dorosłych - czytamy w komunikacie.

Opinie (158) 6 zablokowanych

Wszystkie opinie

 • Miejmy nadzieję, że sytuacja wróci do normy jak najszybciej. Za sobą mamy 10 lat prosperity i pech chciał, że w takim momencie zrobił się kryzys w momencie gdzie odnotowano rekordowo niskie bezrobocie. Wzrastała presja płacowa, wreszcie wiekszosc przyzwyczajonych do "niewolnictwa" firm musiało zrozumieć, że szczytem marzeń 80% młodych ludzi nie było żałosne 2000zl na reke + doplata 20 zl do biletu miesiecznego. Miało być tylko lepiej, zarobki szybowały do góry i w takim momencie- ciach- kryzys;)

  • 58 7

 • Załóż firmę

  I płać co najmniej po 8 tys na rękę. Zobaczysz jak jest fajnie.

  • 14 38

 • Zamknij firmę, idż do pracy

  Niech cię zatrudnią ci, którzy potrafią to robić

  • 52 7

 • Mój postulat

  Niech każdy pracownik dostaje pensje brutto i sam sobie opłaca ZUS zdrowotny i podatek.
  Wtedy może zrozumie jak nas państwo okrada,

  • 116 18

 • Sztuczny kryzys

  • 59 3

 • Zabolało ....

  Prowadzenie firmy to nie praca ...aha. Następny wyborca pisu na forum :(((

  • 12 31

 • Investv Januszex boli, że juz nikt nie chce pracować za 9zł na godzine? Ukraińcy tęz się nie palą, wiec rozumiem twój ból;) Syn szefa?

  • 39 4

 • informacja

  Dlaczego widoczność tego wniosku nie jest umożliwiona dla osób które chcą wiedzieć co należy w nim wpisać

  • 12 2

 • Pracowałem tu, pracowałem tam.. Czy to korpo, czy to Januszex. Wszystko zależy od podejeścia. W oczy rzuca się to, że dla osób dla których pracownik to "koszta" oraz to, ze pastwo obcina im skrzydła, kosztami już nie są auta i prezenty dla utrzymanek;)

  Zmień więc płytę. Jak firma jest spitolona i chciwa to zawsze wszelkie podwyżki/ premie dostaje się po łasce, jesli wgle się dostaje... Generowane jest więc poczucie, że jak dostaniesz ziarenko więcej do miski ryżu- to już wielki przywilej że ho ho i frajerzy podniecają się żałosną dopłatą do multisporta jakby łapali Boga za nogi;)
  Wciąż pokutuje w "mentalności" sposobu podejścia do pracownika poprzednie 20 lat gdzie jak go się wyrzucało to na jego miejsce i tak jest 10 bezrobotnych za płotem. Jedyne co takie podejście może zmienić to właśnie dłuższy czas utrzymujące się niskie bezrobocie, przymusza to firmy o większe staranie się o pracowników.

  • 23 5

 • Menelowe plus

  A jednak mozna.

  • 45 28

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.