• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Zasiłek opiekuńczy i zwolnienie na chorego rodzica

15 sierpnia 2016 (artykuł sprzed 7 lat) 
Niewykorzystane dni opieki nad członkiem rodziny nie przechodzą na kolejny rok kalendarzowy Niewykorzystane dni opieki nad członkiem rodziny nie przechodzą na kolejny rok kalendarzowy

Prawo daje możliwość opieki nad chorym członkiem rodziny, jednocześnie ograniczając liczbę dni pobierania zasiłku opiekuńczego. Co ciekawe limit 14 dni uprawniających do zasiłku dotyczy wszystkich osób, które opiekują się chorym. Po wykorzystaniu przysługujących dni w danym roku kalendarzowym opiekun może skorzystać z bezpłatnego zwolnienia lekarskiego. To jednak nie koniec obwarowań.



Z siostrą opiekujemy się mamą po udarze. W sierpniu siostra ma zaplanowany urlop na dwa tygodnie. Ja będę musiał opiekować się mamą, ale dowiedziałem się, że każdemu pracownikowi przysługuje w roku 14 dni zwolnienia lekarskiego na opiekę nad najbliższą osobą. Oczywiście zwolnienie takie może wypisać tylko i wyłącznie lekarz pierwszego kontaktu opiekujący się mamą. Czy coś takiego może mi przysługiwać? Dodam tylko, że siostra była na takim zwolnieniu 14 dniowym na opiekę po powrocie mamy ze szpitala - pyta nasz czytelnik.

Odpowiedzi na to pytanie udzielił mecenas Wojciech Kawczyński z Kancelarii prawnej Kawczyński i Kieszkowski Adwokaci i Radcowie Prawni Sp.p. w Gdańsku.
Wojciech Kawczyński, radca prawny Wojciech Kawczyński, radca prawny

Czy korzystałe(a)ś kiedyś z zasiłku opiekuńczego na chorych rodziców lub małżonka?


Na wstępie, wskazać należy, że choć pytanie dotyczy stricte okresu zwolnienia lekarskiego na opiekę nad osobą bliską, to jednak temat należałoby potraktować nieco szerzej. Zagadnienie zwolnienia lekarskiego na bliskiego członka rodziny jest bowiem nierozerwalnie związane, a w praktyce wręcz często utożsamiane, w mojej ocenie nie do końca słusznie, o czym szerzej w dalszej części artykułu - z zagadnieniem zasiłku opiekuńczego, który przysługuje w związku ze sprawowaniem takiej opieki.

Zgodnie z art. 32 ust. 1 pkt 3 w zw. z ust. 2 ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa ("Ustawa"), zasiłek opiekuńczy, co do zasady, przysługuje ubezpieczonemu, zwolnionemu od wykonywania pracy, z powodu konieczności osobistego sprawowania opieki nad chorym członkiem rodziny, jeśli ubezpieczony pozostaje z nim we wspólnym gospodarstwie domowym.

Warto przy tym podkreślić, że oprócz warunku prowadzenia przez ubezpieczonego wspólnego z chorym członkiem rodziny gospodarstwa domowego, choćby tylko w okresie sprawowania nad nimi opieki, zasiłek opiekuńczy przysługuje, jeżeli poza ubezpieczonym nie ma innych członków rodziny pozostających we wspólnym gospodarstwie domowym z chorym, mogących zapewnić mu opiekę. Szerzej na ten temat pisaliśmy w artykule opublikowanym we wrześniu 2015 r.

Zgodnie zaś z art. 33 ust. 1 pkt 2 Ustawy, zasiłek opiekuńczy w przypadku sprawowania opieki nad chorym rodzicem przysługuje przez okres 14 dni w roku kalendarzowym. Warto przy tym zwrócić uwagę, iż chodzi tu o dni kalendarzowe, a nie robocze, stąd też przy dłuższym okresie sprawowania opieki nad członkiem rodziny warto brać zwolnienie lekarskie i wskazywać okres pobierania zasiłku na dni robocze, tj. takie, w których pracownik faktycznie świadczy pracę (np. od poniedziałku do piątku).

W opisanym stanie faktycznym, należy jednak zwrócić szczególną uwagę na okoliczność, że zasiłek opiekuńczy w całym wymiarze 14 dni został już najprawdopodobniej wykorzystany w bieżącym roku kalendarzowym przez siostrę Czytelnika. Jest to niezwykle istotne albowiem limit 14 dni przysługujący z tytułu opieki nad innym chorym członkiem rodziny dotyczy wszystkich osób sprawujących nad nimi opiekę. Oznacza to, że na opiekę nad chorym rodzicem wszystkie dzieci mogą łącznie wykorzystać 14 dni opieki, za które zostanie zapłacony zasiłek opiekuńczy.

Z powyższego wynika, iż w przedstawionym stanie faktycznym w bieżącym roku kalendarzowym Czytelnik najprawdopodobniej nie będzie uprawniony do ubiegania się o zasiłek opiekuńczy, albowiem najprawdopodobniej został on już wypłacony jego siostrze. Powyższe oczywiście nie wyklucza możliwości ubiegania się przez Czytelnika o zasiłek opiekuńczy w kolejnych latach kalendarzowych, o ile co do zasady spełni on warunki ustawowe, m.in. (1) warunek prowadzenia wspólnego z osobą wymagającą opieki gospodarstwa domowego w okresie sprawowania opieki oraz (2) brak w tym gospodarstwie domowym innej osoby mogącej sprawować taką opiekę.

Na marginesie podkreślić należy, iż niewykorzystane dni opieki nad członkiem rodziny nie przechodzą na kolejny rok kalendarzowy, a zatem zakładając że mama Czytelnika będzie w kolejnych latach wymagała takiej samej opieki, to podkreślić należy, że w każdym z kolejnych lat Czytelnik będzie miał wraz z siostrą do "wykorzystania" łączny limit 14 dni zasiłku opiekuńczego z tytułu opieki nad chorą matką.

Jeśli chodzi natomiast o kwestię samej dopuszczalności zwolnienia z pracy z powodu konieczności osobistego sprawowania opieki nad członkiem rodziny przez okres przekraczający 14 dniowy okres pobierania zasiłku, to kwestia ta nie jest jednoznacznie uregulowana i nie wynika wprost z przepisów prawnych. W mojej ocenie, nie ma jednoznacznych, wynikających z jakichkolwiek przepisów przeszkód aby samo zwolnienie lekarskie obejmowało okres przekraczający 14 dni, albowiem limit ten zgodnie z ww. przepisami odnośni się wyłącznie do okresu wypłaty zasiłku.

Wniosek powyższy wynika po pierwsze z § 8 Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej ws. trybu i sposobu orzekania o czasowej niezdolności do pracy, wystawiania zaświadczenia lekarskiego oraz trybu i sposobu sprostowania błędu w zaświadczeniu lekarskim z dnia 10 listopada 2015 r. (dalej jako "Rozporządzenie"), zgodnie z którym zaświadczenie lekarskie o czasowej niezdolności do pracy z powodu konieczności osobistego sprawowania przez ubezpieczonego opieki nad chorym członkiem rodziny wystawia się na okres, w którym ubezpieczony, ze względu na stan zdrowia członka rodziny powinien powstrzymać się od pracy, jednak nie dłuższy niż do dnia, w którym jest niezbędne przeprowadzenie ponownego badania stanu zdrowia ubezpieczonego lub członka rodziny. Jak widać, przepis ten nie limituje okresu zwolnienia, co pozwala domniemywać, iż okres dopuszczalnego zwolnienia zależy wyłącznie od długości okresu, w którym faktycznie konieczne jest powstrzymanie się od pracy ze względu na stan zdrowia członka rodziny.
Nadto i przede wszystkim, wniosek taki wynika z treści art. 33 ust. 1 Ustawy. Skoro bowiem "zasiłek opiekuńczy przysługuje przez okres zwolnienia od wykonywania pracy z powodu konieczności osobistego sprawowania opieki, nie dłużej jednak niż przez okres 14 dni (...)", to należy domniemywać, iż sam okres zwolnienia od wykonywania pracy z powodu konieczności osobistego sprawowania opieki może być dłuższy niż 14 dni, a jedynie zasiłek opiekuńczy przysługuje maksymalnie za okres 14 dni.

Podsumowując powyższe, jeśli chodzi o kwestię samego zwolnienia z pracy, to fakt pozostawania przez jedno dziecko na 14-dniowym zwolnieniu lekarskim z tytułu opieki nad chorym rodzicem nie powinien wpłynąć na "prawo" innego członka rodziny do uzyskania zwolnienia lekarskiego z tego samego tytułu, jeśli oczywiście istnieje taka konieczność. Jeśli lekarz prowadzący leczenie mamy Czytelnika stwierdzi, iż konieczne jest sprawowanie nad nią opieki, to powinien wystawić mu zaświadczenie o konieczności osobistego sprawowania przez ubezpieczonego opieki nad chorym członkiem rodziny. Natomiast, w przypadku jeśli siostra Czytelnika otrzymała już z tego tytułu zasiłek opiekuńczy za okres 14 dni kalendarzowych to uzyskanie takiego zaświadczenia lekarskiego nie będzie już uprawniało do otrzymania zasiłku z tego tytułu przez Czytelnika.
kawczynski i kieszkowski adwokaci i radcowie prawni sp.p.

Miejsca

Opinie (21) 1 zablokowana

  • Kiedy program senior plus?? Nie każdy ma sbecka emeryturę i nie każdego stać na opiekuna. (3)

    Może dzieci mają mnie oddać do domu starców??

    • 73 14

    • (2)

      To dbaj o zdrowie, dużo się ruszaj i nie jedź dziadostwa. To będziesz sprawny do późnych lat.

      • 16 30

      • nie tak łatwo do domu starców (1)

        aby pójść do domu starców, trzeba mieć znajomości bądź bardzo wysoką emeryturę, bo pobyt kosztuje nawet kilka tysięcy złotych.

        • 25 0

        • Więc domy starców są/były dla SB-ckich emerytów.

          • 0 0

  • (4)

    Co to są 2 tygodnie? Moja mama chorowała,wzięlam zwolnienie na siebie, potem na mamę,urlop wyppczynkowy a w planach miałam możliwość wykorzystania wychowawczego urlopu albo zajsc w ciążę i zejsc znowu na zwolnienie.w Polsce trzeba kombinować albo stawiać na szali wartości rodzina- praca.

    • 80 6

    • pytanie czy opłaca sie "kombinowac", przy dochodach na poziomie minimalnym.?

      • 14 1

    • to i tak miałaś super

      ja musiałam pracować na działalności, tzn.pracowałam na laptopie w nocy gdy tata spał,
      czuwając przy nim, padałam ze zmęczenia,
      spałam ok.2-3 h na dobę nad ranem,
      na ok. 2 godzin dziennie szłam do mojego rodzinnego domu, by być razem z moją rodziną, w tym czasie przychodziła pani wynajmowana - rehabilitantka i opiekunka "w jednym".

      • 15 0

    • opinia

      W pełni się z tobą zgadzam uważam że powinno być tyle samo co na dziecko 3 miesiące ale w naszym kraju trzeba kombinować, chore prawo !

      • 0 0

    • Masz rację ja dostałam 14 dni opieki mieszkam sama z niepełnosprawnym tatą ,ale co dalej zanim pozałatwiam stałą opiekę nad nim i zwolnię się z pracy?Zostanie w domu sam zdany na siebie przez 8 godz dziennie .Chore państwo to mało powiedziane .Zwolnień długich nie daja mam wielki problem staram się to poukładać w jedną całość.

      • 0 0

  • Niedlugo sami sobie bedziecie mogli brac nawet non stop urlop , zasilki itd . (2)

    Tyle ze bedziecie musieli sami sobie wszyscy zalozyc swoje firmy ) i wtedy sami bedziecie tam pracowac lub lezec lub chodzic na zwolnienia. Sami sobie zarobicie i sami bedziecie mogli miec zamknieta caly czassss swoja firme )

    • 15 61

    • co to za frustrat?

      właściciel firemki zdziwiony że ludzie nie chcą pracować za głodową pensję?
      nie umiesz uciągnąć biznesu - to się za niego nie bierz.

      • 2 2

    • kol

      Wypowiedź typowego polskiego pracodawcy.

      • 0 0

  • Chore panstwo (2)

    Ja mam chora matkę którą muszę się opiekować, przez co straciłam pracę. To chore państwo, jesteś stary jesteś smieciem. Monohydrat

    • 27 4

    • to chore państwo funkcjonuje juz od wielu wielu lat, dopiero zauwazylas gdy musialas zajac sie swoja matka?

      • 0 0

    • odp.

      Ja się boję że mnie to czeka też mam chorą mamę ,uważam że osoba która się opiekuje chorym członkiem rodziny powinien mieć normalną pensie .

      • 0 0

  • Odłatność za opiekę nad Rodzicem

    Szkoda , że nikt nie porusza tematu odpłatności za opiekę . Przy limicie 14 dni w roku kalendarzowym np. dla wszystkich opiekunów łącznie powinna być płatna w 100 % . To co jest teraz to również jest chore . A składki do ZUS -u są takie wysokie .

    • 11 3

  • Opieka. Nad rdzicami

    Zus twierdzi że można dostać na chorego rodzica tylko 14 dni i nic więcej,a to nie prawda

    • 1 0

  • (1)

    kurka! Wprowadźcie cyklon B,skoro nie można w cywilizowany sposób dać tyle wolnego,by po ludzku np. pożegnać się,zadbać, być po prostu!!!!!lOni zasługują na opiekę, nie tylko bachorki 500+, to zasłużeni starzy LUDZIE

    • 2 1

    • d**il

      • 0 0

  • Mało dni opieki

    Witam! Moja mama jest poważnie chora. Ostatnio złamała kość przekrętarzową i niestety zanim załatwię wszystkie sprawy związane z rehabilitacja, wypożyczeniem czy zakupem sprzętów niezbędnych mamie do rehabilitacji w domu to poprostu tych 14 dni jest za mało.
    Są sprawy, które wymagają nie jednokrotnie kilku godzin wystawania w ogonkach, żeby coś ruszyć do przodu.
    Niestety system jest jaki jest i nie ułatwia nam a utrudnia wiele rzeczy.
    Moja mama przepracowała w swoim życiu 45 lat i co z tego ma? Na stare lata jesteś zbędnym śmieciem!
    Każdy dzień bez potrzebnej rehabilitacji, bez niezbędnych przedmiotów przybliża każdego chorego starego człowieka do dnia ostatniego.
    To jest policzone wszystko na szybkie pozbycie się takiej osoby....
    Te wszystkie papierki, przepisy są po to żeby jak najszybciej pozbyć się ludzi, którzy tyle lat płacili składki, pracowali.

    • 1 1

  • Może ktoś wie ile dni przysługuje jednej osobie opiekującej się dwiema osobami chorymi? Nigdzie tego nie można znaleźć. Ja opiekuje się teściowa na wózku i mamą po udarze . Myślę że przysluguje mi nie 14 dni a 28 dni w roku .NIe wiem pomozcie

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pracodawcy w Trójmieście

Forum

Najczęściej czytane