• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Trójmiejscy pracodawcy korzystają na smogu w Krakowie i Warszawie

Agnieszka Śladkowska
18 lutego 2017 (artykuł sprzed 7 lat) 
Czystość powietrza w Trójmieście i rozwijający się rynek pracy zachęcają do powrotu osoby, które kiedyś za pracą wyjechały do Warszawy czy Krakowa (górne zdjęcie). Czystość powietrza w Trójmieście i rozwijający się rynek pracy zachęcają do powrotu osoby, które kiedyś za pracą wyjechały do Warszawy czy Krakowa (górne zdjęcie).

Smog, który męczy mieszkańców dużych miast, może być okazją dla pracodawców z Trójmiasta. Zwłaszcza w branży usług wspólnych i IT, gdzie trwa rywalizacja o pracowników. Choć czasem i u nas jakość powietrza bywa różna, to w porównaniu z innymi miastami nie możemy narzekać. Dlatego mieszkańcy Krakowa, Warszawy czy Katowic coraz częściej szukają nowych miejsc do pracy i życia, i coraz częściej trafiają do nas.



Choć powietrze w całej Polsce w ostatnim czasie pozostawia wiele do życzenia, to możemy wyodrębnić miasta, w których problem występuje sporadycznie. W tym zestawieniu Trójmiasto zyskuje, dając kolejny argument pracodawcom, dlaczego warto przeprowadzić się za pracą do Gdyni, Sopotu czy Gdańska.

Choć również w Gdańsku zdarza się gorsza jakość powietrza, nie można jej porównywać z tym, co dzieje się w Warszawie czy Krakowie. Choć również w Gdańsku zdarza się gorsza jakość powietrza, nie można jej porównywać z tym, co dzieje się w Warszawie czy Krakowie.

- Przyjechałem do Polski w 2012 roku z Sycylii we Włoszech, gdzie mieszkałem blisko morza. Przez kilka lat pracowałem w Krakowie, ale duże zanieczyszczenie powietrza sprawiało, że nie czułem się dobrze, więc zacząłem szukać pracy w innym mieście. Tak trafiłem do Gdańska. Lubię aktywnie spędzać czas na świeżym powietrzu, a dodatkowo w Trójmieście bliskość morza przypomina mi trochę moje rodzinne strony - opowiada Filippo Micciche, który ostatecznie związał się z Wipro IT.

Czy jakość powietrza byłaby dla Ciebie powodem odrzucenia atrakcyjnej oferty z Krakowa?


Nie jest to jedyny kandydat Wipro, dla którego ważnym powodem do zmiany pracy była jakość powietrza.

- Rosnąca świadomość wpływu zanieczyszczeń na zdrowie, w tym szczególnie na zdrowie dzieci, powoduje, że wiele osób rozgląda się za możliwością relokacji do innych miejsc, gdzie klimat jest zdrowszy, np. do Trójmiasta. Argument smogu pojawia się często właśnie wśród pracowników z małymi dziećmi, którzy normalnie są raczej mniej chętni do zmiany miasta, a zanieczyszczenie powietrza potrafi ich przekonać - mówi Jacek Fijałkowski, dyrektor zarządzający Wipro IT w Polsce.
Na pewno łatwiej podjąć decyzję o przeprowadzce pracownikom dużych korporacji, gdzie w ramach tej samej firmy mogą migrować między przynajmniej kilkoma miastami.

- State Street Bank w Gdańsku urósł od zera do 700 pracowników w przeciągu roku, wśród nich ponad 120 osób zdecydowało się na przeprowadzkę m.in. z innych miast Polski: Warszawy, Wrocławia czy Krakowa. Największą część tej grupy stanowią krakowscy pracownicy, którzy zdecydowali się skorzystać z możliwości i przeprowadzili się do Gdańska, by kontynuować swoją karierę w nowym biurze. Wśród niewątpliwych atutów Trójmiasta podkreślanych przez pracowników jest atrakcyjny styl życia - nastawiony na aktywne spędzanie czasu na świeżym powietrzu, nadmorskie plaże, które dzieli tylko kilka kilometrów od lasów oraz inne piękne miejsca na wybrzeżu - opowiada Tomasz Salamon, dyrektor zarządzający ds. funduszy, ze State Street Bank Polska.
Nic dziwnego, że słowo smog tak emocjonuje mieszkańców wielu polskich miast, gdy w mediach pojawiają się dość obrazowe ostrzeżenia. Na początku stycznia na stronie Warszawski Alarm Smogowy mogliśmy przeczytać: Zaleca się unikanie lub ograniczenie do minimum czasu przebywania na powietrzu, zwłaszcza przez kobiety w ciąży, dzieci i osoby starsze oraz przez osoby z astmą, chorobami alergicznymi skóry, oczu i chorobami krążenia. Należy unikać dużych wysiłków fizycznych na otwartym powietrzu. Dodajmy do tego zdjęcia ludzi w maseczkach i kolejne doniesienia o kilkuset procentowym przekroczeniu norm. Bez wątpienia takie informacje potrafią przekonać do przeprowadzki przynajmniej tak dobrze, jak wyższe wynagrodzenie, którym kusi rekruter. Jeśli dodatkowo spojrzymy na zestawienia czystości powietrza w największych polskich miastach, to wybór miasta do przeprowadzki wydaje się już praktycznie oczywisty.

Według raportu przygotowanego przez firmę Antal pod koniec 2016 r. Trójmiasto było drugim miejscem, zaraz po Wrocławiu, do którego pracownicy najchętniej by się przeprowadzili. Antal przedstawia ciekawe dane również w aspekcie otwartości pracowników dotyczącej zmiany pracy. Według raportu liczba osób, które ignorują wszelkie zaproszenia do rozmów o zmianie pracy spadła przez rok z 23 do 6 proc. Co pokazuje jeszcze jedną ciekawą przestrzeń dla trójmiejskich pracodawców - aktywne szukanie w miejscach najbardziej dotkniętych przez smog.

- Oczywiście nadal najistotniejszym czynnikiem przy zmianie pracy pozostaje wysokość wynagrodzenia. Jednak na przestrzeni lat widzimy wzrost znaczenia benefitów pozapłacowych. Pracodawcy często proponują podobne dodatki, a to, co może ich różnić, to m.in. jakość lokalizacji. Ten element bezsprzecznie faworyzuje Trójmiasto, które ma olbrzymi potencjał, szczególnie patrząc na nastawienie ludzi i fakt, że coraz większą wagę przywiązują do miejsca, w którym żyją - opowiada Joanna Kucza, PR & Marketing Manager Antal
Trójmiasto jest drugą najchętniej wskazywaną lokalizacją, do której przeprowadziliby się respondenci. Trójmiasto jest drugą najchętniej wskazywaną lokalizacją, do której przeprowadziliby się respondenci.

Miejsca

Opinie (117) 2 zablokowane

  • Badaczom

    smoga polecam Orłowo przy przystanku SKM. Smród nie do wytrzymania. Taki , że można kroić. Czym oni tam palą ?

    • 5 0

  • Spaliny, spaliny, spaliny!!! Ile staroci sciagneto do polski w ostatnoch latach

    A polska mentalnosc: ma ladnie wygladac dla oka i sportowo brzmiec silnik. Co wydobywa sie z rury jest nie istotne.
    Przeciez filtry sie wytnie, a katalizator zastapi strumienica a nawet zwykłą rurą.
    Stare tłumiki wybebeszymy to jeszcze przy okazji bedzie głośniej i szpan się zwiększy.
    Niestety to co czasem nam sie wydaje chwilowo tanie grubo doplacimy za własne leczenie. I nie tylko własne...

    • 10 2

  • (1)

    Mieszkać nad morzem to moje marzenie. Jest duźa szansa, że w tym roku się uda.

    • 7 1

    • Powodzebnia życzę.

      A my tu mieszkamy i nie doceniamy.

      Ot, polska mentalność,

      • 2 1

  • No chyba nie jest wcale tak różowo w tym całym Gdańsku...

    Mieszkałam w Gdańsku kilka lat, niedaleko starówki. Smród z przepełnionych ulic, korki, zawiewy z hałd fosforów, ciągłe afery a zatruwaniem nabrzeża, zatoki. Never ever....

    • 3 3

  • jak ja lubię w Trójmieście od czasu do czasu się zaciągnąć...

    • 0 2

  • Może dobrym wyjściem jest praca zdalna - zatrudnienie w warszawie, lokalizacja w gdańsku.

    • 1 0

  • Ta kufa powrócą haha do raka z portservice hałdy szadółek i ujęć wody.
    Kto nie wie ten nie wie a kto wie że pacjenci licznik przekrecają na rejestracji onkologii ten wie. Licznik dochodzi do 999 a dodatkowo ma oznaczenia abc.
    Gdańsk samo zdrowie. Powietrze jest tak skażone w Gdańsku że dzieci z przedszkola nie sa wypuszczane!
    No i zarobki Gdańsk 4500 Warszawa 12-14000 zł to samo stanowisko i nie informatyk.

    • 3 1

  • Jaki tam smog

    Wygoogluj sobie chemitrals. To nie smog, to trujący oprysk rozpylany przez samoloty.

    • 1 2

  • To artykuł sponsorowany!

    Czemu nie ma onformacji, że to reklama? Juz nikt nie chce tam pracować i sie reklamują!

    • 1 1

  • też bym się chętnie przeprowadził nad morze ale nie ma aktualnie dla mnie tam pracy. szkoda, bo w wawie musialem nakupic drogich sprzetow z ME do oczyszczania powietrza. Do tego nie tania maseczka na twarz no i koniecznosc rezygnacji z porannego biegania, a to jest najgorsze

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pracodawcy w Trójmieście

Forum

Najczęściej czytane