• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Przeniesienie na inne stanowisko pracy po urlopie macierzyńskim

31 lipca 2017 (artykuł sprzed 6 lat) 
Najnowszy artykuł na ten temat Szkolenie po nocnej zmianie. Czy to legalne?
Najwięcej trudności dla rozwiązania sporów wynikłych z powodu przeniesienia pracownika powracającego z urlopu macierzyńskiego bądź rodzicielskiego stanowi określenie przyczyny zmiany dotychczas zajmowanego stanowiska pracy. Najwięcej trudności dla rozwiązania sporów wynikłych z powodu przeniesienia pracownika powracającego z urlopu macierzyńskiego bądź rodzicielskiego stanowi określenie przyczyny zmiany dotychczas zajmowanego stanowiska pracy.

Kobiety, które udają się na urlop macierzyński liczą na to, że po jego zakończeniu wrócą do swoich obowiązków. Zdarza się jednak, że pracodawca ma inny pomysł. Pytanie dotyczące przeniesienia na inne stanowisko po powrocie z urlopu macierzyńskiego przysłały do nas aż dwie czytelniczki.



Z dniem 5 czerwca zakończył się mój urlop macierzyński, w związku z tym, że po powrocie chcę zmniejszyć swój etat z całego na 3/4, złożyłam wniosek o zmianę etatu 21 dni przed ukończeniem urlopu macierzyńskiego. Wniosek został zatwierdzony i podpisałam nową umowę, zmieniającą mój dotychczasowy etat. Po zakończeniu urlopu macierzyńskiego dodatkowo wzięłam zaległy urlop wypoczynkowy do 17 lipca. Przed zakończeniem urlopu macierzyńskiego dostałam również informację, że zostanę przeniesiona po powrocie z urlopu macierzyńskiego na inne stanowisko pracy. Z dniem 6 czerwca miałam podpisać nową umowę ze zmienionym miejscem pracy. Czy pracodawca ma prawo przenieść mnie na inne miejsce pracy po powrocie z urlopu macierzyńskiego, nie podając żadnych argumentów?

oraz

Przebywam obecnie na urlopie rodzicielskim, który chcę wykorzystać w pełnym wymiarze. Po zakończeniu urlopu rodzicielskiego chcę wrócić do pracy, przed urlopem zajmowałam stanowisko "zastępca kierownika". Podczas mojej nieobecności stanowisko to zostało powierzone inne osobie w firmie, która już pracowała w niej od dłuższego czasu (jednak z krótszym stażem niż ja). Pracodawca już dziś poinformował mnie, że nie przyjmie mnie na to stanowisko, gdyż osoba zastępująca "bardzo zżyła" się z kierownikiem i ona zostanie na tym stanowisku; w zamian zaproponował mi stanowisko głównego specjalisty z takim samym wynagrodzeniem, jednak bez dodatku funkcyjnego za zastępcę kierownika. Czy takie postępowanie jest słuszne? Co mogę zrobić w tej sprawie? Czy nawet jeśli przywróci mnie na to stanowisko, to np. po miesiącu nie wypowie mi umowy o pracę lub nie zdegraduje? Dodam, że mam umowę na czas nieokreślony i w firmie pracuję ponad 14 lat. Pracodawca powiedział, że zmiana ta wynika z nowej struktury organizacyjnej i zakresu obowiązków; zmiany te zaszły podczas mojej nieobecności.

Na pytania odpowiada Tomasz Siemoński, radca prawny z Kancelarii Radcy Prawnego - Tomasz Siemoński.

Tomasz Siemoński, radca prawny Tomasz Siemoński, radca prawny
Zgodnie z obowiązującymi uregulowaniami prawnymi pracodawca ma obowiązek dopuścić pracownika powracającego do pracy po zakończeniu urlopu macierzyńskiego, urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego, dodatkowego urlopu macierzyńskiego lub dodatkowego urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego do pracy na dotychczasowym stanowisku. Niemniej, w świetle art. 1832 kodeksu pracy, w sytuacji, gdy nie jest możliwe zapewnienie pracownikowi powrotu do pracy na tym samym stanowisku, pracodawca zatrudnia pracownika na stanowisku równorzędnym lub innym odpowiadającym jego kwalifikacjom.

Najwięcej trudności dla rozwiązania sporów wynikłych z powodu przeniesienia pracownika powracającego z urlopu macierzyńskiego bądź rodzicielskiego stanowi określenie przyczyny zmiany dotychczas zajmowanego stanowiska pracy. Pracodawca nie może przenieść takiego pracownika na inne miejsce pracy bez wskazania przyczyny. Uzupełniająco wskazać należy, że wyłączną przyczyną zmiany dotychczasowego stanowiska pracy przez pracodawcę w omawianym stanie faktycznym może być likwidacja stanowiska pracy w okresie nieobecności pracownika lub zmiany w strukturze organizacyjnej pracodawcy skutkujące "unicestwieniem" stanowiska pracy. Nie może stanowić przyczyny takiego działania pracodawcy okoliczność, że dotychczasowe stanowisko pracy pracownika zajmuje inna osoba. Pracodawca powinien liczyć się z koniecznością dopuszczenia pracownika korzystającego z urlopu macierzyńskiego bądź rodzicielskiego do pracy na dotychczasowym stanowisku po zakończeniu takiego urlopu, wobec czego może skorzystać z innych, przewidzianych prawem możliwości zatrudnienia innego pracownika w omawianym okresie, np. w oparciu o umowę na zastępstwo bądź umowę o pracę na czas określony.

Czy wracając do pracy po ciąży napotkałaś jakieś trudności?

Dodatkowo wskazać należy, że w takiej sytuacji pracodawca ma obowiązek zapewnić pracownikowi pracę na równorzędnym stanowisku. Pojęcie równorzędności odnosi się zarówno do warunków finansowych, jak również dotychczasowej pozycji pracownika w strukturze organizacyjnej pracodawcy (pracodawca nie może zdegradować pracownika np. ze stanowiska kierownika na stanowisko specjalisty lub podobne).

W sytuacji gdy pracodawca z różnych przyczyn nie może lub nie chce dopuścić pracownika po urlopie macierzyńskim lub rodzicielskim do pracy na dotychczasowym stanowisku, a przyczyny te nie wynikają ze zmian organizacyjnych pracodawcy, pracownik może dochodzić swoich praw na drodze postępowania sądowego występując z powództwem przeciwko pracodawcy o dopuszczenie do pracy na dotychczasowym stanowisku. Niemniej należy pamiętać, że pracownik, który zostanie dopuszczony do pracy na dotychczasowym stanowisku pracy po urlopie macierzyńskim lub rodzicielskim nie korzysta już z gwarancji zatrudnienia, wobec czego pracodawca będzie mógł w każdym czasie wypowiedzieć takiemu pracownikowi warunki pracy i płacy, jak również przenieść na inne stanowisko pracy.
Kancelaria Radcy Prawnego - Tomasz Siemonski

Opinie (52) 3 zablokowane

  • Zmiqna na 7/8 etatu

    A co w przypadku kiedy zlozylam w terminie wniosek o zmiane etatu na 7/8 i zostalam poinformowana o tym ze po macierzynskim moge wrócić do pracy do mojego dzialu ale nie jako dyrektor czy nawet z-ca(na tych stanowiskach pracuja inni ludzie nowo zatrudnieni) ale na stanowisku koordynatora. Zakrws obowiazkow zupelnie inny i nikim nie zarządzam. Czy mogę nie zaakceptować zmiany. ? Narazie ustnie aie wszystko odbyło. Powiedzialam ze nie akceptuje takiej propozycji i moge sie zgodzic na z-ca. Ale wtedy zostaje mi tylko droga sadowa? Jesli nie moga mnie zwolnic to jakie sa wyjscia z tej sytuacji.
    Dziekuje za odpowiedz

    • 0 0

  • (1)

    tak sie traktuję ludzi którzy przez tyle lat sa zaufani i oddani firmie.To przykre ale sama wiem jak to jest

    • 2 0

    • zgadzam się

      W ogóle matki są źle traktowane, ale co by było gdyby nie my kobiety, ludzi by nie było, właśnie tych d*pków którzy nie chcą nas przyjąć na to samo stanowisko po macierzyńskim.

      • 1 0

  • Poszkodowana

    Może Pan Mecenas chce zająć się moja sprawa.osobiscie nawet poprowadzić sprawę w sądzie bo pracuje w potężnej firmie a ja jestem małym ogniwem. Byłam laborantką a po macierzyńskim i zaległym urlopie zostałam przeniesiona bezdyskusyjnie na produkcje i chcą mi na siłę zmienić angaż na pomocnika produkcji najniżej w hierarchi

    • 0 0

2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pracodawcy w Trójmieście

Forum

Najczęściej czytane