• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Jakimi prawami rządzi się praca w święta

25 grudnia 2013 (artykuł sprzed 10 lat) 
Najnowszy artykuł na ten temat Szkolenie po nocnej zmianie. Czy to legalne?
Pracodawca bez konsekwencji może zatrudnić w święta osoby współpracujące na podstawie umowy cywilnoprawnej. Pracodawca bez konsekwencji może zatrudnić w święta osoby współpracujące na podstawie umowy cywilnoprawnej.

W ciągu dwóch tygodni od Wigilii mamy aż cztery świąteczne dni, które nie przypadają w weekend. Sprawdziliśmy, co mówią przepisy dotyczące pracy w tym okresie. Czy wiesz, że ustawowo wolny Nowy Rok zaczyna się o 6:00 rano, a osoby zatrudnione na podstawie umowy cywilnoprawnej mogą być normalnie wezwane do pracy?


Agata Mikucka, ekspert prawa pracy Agata Mikucka, ekspert prawa pracy

Pracujesz w tym roku w Boże Narodzenie?


Kwestię wykonywania pracy w święta (i niedziele) regulują przepisy art. 1519 - 15112 Kodeksu Pracy. Zgodnie z art. 1519 § 1 KP dniami wolnymi od pracy są niedziele i święta określone w przepisach o dniach wolnych od pracy - ustawie z dnia 18.01.1951 o dniach wolnych od pracy. Zgodnie z tą ustawą dniami wolnymi od pracy są m.in.:
25 grudnia - pierwszy dzień Bożego Narodzenia
26 grudnia - drugi dzień Bożego Narodzenia
1 stycznia - Nowy Rok
6 stycznia - święto Trzech Króli.

24 oraz 31 grudnia nie są zatem dniami ustawowo wolnymi od pracy, dlatego też wykonywanie pracy w tych dniach, jak i ewentualne skrócenie godzin pracy uzależnione jest od dobrej woli naszego pracodawcy.

Za pracę w święto uważa się pracę wykonywaną między godziną 6:00 w tym dniu a godziną 6:00 w następnym dniu, chyba że u danego pracodawcy została ustalona inna godzina. Granice czasowe pracy nie pokrywają się więc z dniem kalendarzowym, który trwa 24 godziny przypadające od północy do następnej północy.

Praca w święta jest niedozwolona w placówkach handlowych. Zakaz pracy nie oznacza zakazu prowadzenia działalności przez placówki handlowe w święta. Zakaz ten nie ma bowiem zastosowania wobec osób fizycznych, których działalność gospodarcza polega na prowadzeniu takich placówek - właścicieli oraz osób z nimi współpracujących. Zakaz pracy nie ma również zastosowania wobec osób zatrudnionych na podstawie umowy zlecenia, umowy o dzieło oraz innych umów cywilnoprawnych.

Zgodnie z art. 15110 KP praca w święta (i niedziele) jest dozwolona:
1. w razie konieczności prowadzenia akcji ratowniczej w celu ochrony życia lub zdrowia ludzkiego, ochrony mienia lub środowiska albo usunięcia awarii,
2. w ruchu ciągłym,
3. przy pracy zmianowej,
4. przy niezbędnych remontach,
5. w transporcie i w komunikacji,
6. w zakładowych strażach pożarnych i w zakładowych służbach ratowniczych,
7. przy pilnowaniu mienia lub ochronie osób,
8. w rolnictwie i hodowli,
9. przy wykonywaniu prac koniecznych ze względu na ich użyteczność społeczną i codzienne potrzeby ludności, w szczególności w:
a) zakładach świadczących usługi dla ludności,
b) gastronomii,
c) zakładach hotelarskich,
d) jednostkach gospodarki komunalnej,
e) zakładach opieki zdrowotnej i innych placówkach służby zdrowia przeznaczonych dla osób, których stan zdrowia wymaga całodobowych lub całodziennych świadczeń zdrowotnych,
f) jednostkach organizacyjnych pomocy społecznej oraz jednostkach organizacyjnych wspierania rodziny i systemu pieczy zastępczej zapewniających całodobową opiekę,
g) zakładach prowadzących działalność w zakresie kultury, oświaty, turystyki i wypoczynku,
10. w stosunku do pracowników zatrudnionych w systemie czasu pracy, w którym praca jest świadczona wyłącznie w piątki, soboty, niedziele i święta.

Zatrudnianie pracowników w dni ustawowo wolne od pracy w innych przypadkach aniżeli określone powyżej uważane jest za wykroczenie przeciwko prawom pracownika, o którym mowa w art. 281 pkt. 5 KP podlegające karze grzywny w kwocie od 1 000 zł do 30 000 zł.

Pracownikowi wykonującemu pracę w święta, w przypadkach z pkt. 1 - 9 powyżej, pracodawca jest obowiązany zapewnić inny dzień wolny od pracy w ciągu okresu rozliczeniowego. Jeżeli nie jest możliwe wykorzystanie w powyższym terminie dnia wolnego od pracy w zamian za pracę w święto, pracownikowi przysługuje dodatek do wynagrodzenia w wysokości 100 proc. za każdą godzinę pracy w święto. Pracownik nie jest zobowiązany skorzystać z opcji innego dnia wolnego. Jeśli nie może on wykorzystać dnia wolnego, przysługuje mu 100 proc. dodatek do wynagrodzenia.
kawczynski i kieszkowski adwokaci i radcowie prawni sp.p.

Opinie (52) 1 zablokowana

  • nie w Polsce... (2)

    Moj maz pracuje cale Swieta od rana do 16-tej, jestesmy za granica...nie jest to mile..wiadomo sama z dziecmi przy wigilijnym stole...naszczescie za rok bedziemy w kraju wszyscy razem, z rodzina a teraz jest jak jest...chociaz jedyny maly plus ze za 8h pracy ze swieta zarobi 2000zl dziennie...jako kierowca kom.miejskiej...w Pl chyba nie ma szans na taki zarobek.

    • 5 3

    • moja mała rada..

      ...nie wracajcie, piszę całkiem poważnie. Zróbcie to chociażby dla dziecka. Za kilka lat nie wiadomo co zostanie z tego kraju. Włodarze nie mają już co kraść to chyba niedługo będzie licytacja samego kraju.Pozdro

      • 3 0

    • W Polsce w wigilię pracuje się nawet do 18.00

      np. w leklerku

      nie narzekaj

      poza tym kolację je się później

      • 0 0

  • a

    praca w święta rządzi się prawem biskupów amen

    • 1 0

  • PIP (3)

    A ja bym poprosił Panstwowa Inspekcje Pracy zeby skontrolowała przestrzeganie przepisów Prawa Pracy w stosunku do sklepów choćby małego kurorciku jakim jest Sopot. Standartowo w święta czynny jest sklep na wlocie od strony Gdańska, i na monciaku identycznie....i niech nie sciemniaja pracodawcy ze stoją sami za lada, albo pracują pracownicy na zleceniu bo wiem ze tak nie jest. Moja dziewczyna pracuje w jednym z nich na normalna umowę o prace i praca w święta to subtelny dobrowolny przymus.

    • 7 0

    • nie sa w stanie nic zrobic (1)

      właściciel sklepu zleca firmie PHU Krystyna zapewnienie ciągłości sprzedaży w dniu xyx , w wyznaczonym obiekcie ......... . PIP może sie .... pocałować takich sklepow jest dużo .taki jeden jegomość z Sopotu w ten sposób walczy z bezrobociem

      • 0 0

      • Ale nikt nic nikomu nie zleca....wiem ze można i tak.....ale są to pracownicy na stale tam zatrudnieni

        • 0 0

    • PIP(2)

      To prawda nie tylko Sopot ale w Gdańsku niech sprawdzą wszystkie Cukiernie i Piekarnie czy w Święta pracowali właściciele czy przymuszeni pracownicy

      • 0 0

  • PIP to fikcja

    tez są na układach- nie szarzy pracownicy,ale góra

    sam dowód-jak była pracownica musiała w sądzie wygrać z Biedronką, PIP nie reagowała

    • 2 1

  • Taki kraj...

    Prawda jest taka, że w większości przypadków i tak wszystko zależy od pracodawcy i podejścia do pracownika. Ustawy, kodeksy itp mogą być tworzone, ale jeśli pracodawcy zależy na prężnej działalności firmy będzie zatrudniał studentów, dając im umowy zlecenia, a tym samym omijając powyższą ustawę.
    Nie mówię oczywiście, że jest tak wszędzie, czy też, że wszystko jest z góry przesądzone. Bo nie jest tak i mimo wszystko wciąż nie mało ludzi ma umowę o pracę i wszystko to im przysługuje.
    Niestety faktem jest coraz większa ilość osób, (tak mi się jakoś wydaje przynajmniej - nie są to informacje sprawdzane statystycznie) jest zatrudniana na "umowy śmieciowe", aby dorobić, czy też z braku innej perspektywy i sami się na to wszystko godzimy :)

    • 0 0

2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pracodawcy w Trójmieście

Forum

Najczęściej czytane