Jak długo może trwać przerwa w pracy

10 stycznia 2015 (artykuł sprzed 9 lat)
Najnowszy artykuł na ten temat Szkolenie po nocnej zmianie. Czy to legalne?
Pracodawca nie może zwolnić się z obowiązku udzielenia przerwy poprzez wypłacenie pracownikowi ekwiwalentu pieniężnego czy udzielenia przerwy w innym dniu. Pracodawca nie może zwolnić się z obowiązku udzielenia przerwy poprzez wypłacenie pracownikowi ekwiwalentu pieniężnego czy udzielenia przerwy w innym dniu.

Pracownikowi, który pracuje co najmniej 6 godzin w ciągu doby przysługuje 15-minutowa przerwa. Jeśli wykonuje on pracę przy komputerze przez co najmniej 4 godziny, to za każdą przepracowaną godzinę należy mu się dodatkowe 5 minut. Pracodawca może jednak wydłużyć czas trwania przerwy według swojego uznania.

Pracuję w systemie zmianowym 12/24 dniówka, 12/48 nocka. Wykonuję pracę biurową przy komputerze. Czy mam prawo do przerw w ciągu dnia? Jeżeli tak to w jakim wymiarze? To samo pytanie dotyczy pracy w nocy. Trudno znaleźć jednolity przepis w tym temacie.
Agata Mikucka, ekspert ds. prawa pracy Agata Mikucka, ekspert ds. prawa pracy

Na pytania odpowiada Agata Mikucka, ekspert ds. prawa pracy z Kancelarii Kawczyński i Kieszkowski Adwokaci i Radcowie Prawni.

Na wstępie należy wskazać, że przepisy prawa pracy dotyczące przerw stosuje się zarówno do pracy w dzień jak i do pracy w nocy i nie ma w tym zakresie żadnych odmiennych uregulowań.

Ile trwa twoja przerwa w pracy?

Podstawową przerwą przewidzianą przez Kodeks pracy jest 15-minutowa przerwa wliczana do czasu pracy, przysługująca pracownikowi, który świadczy pracę przez co najmniej 6 godzin w ciągu doby (art. 134 KP). Przerwa ta przysługuje pracownikom zatrudnionym zarówno na pełen etat, jak i na niepełny, jeśli danego dnia wykonują pracę przez minimum 6 godzin. Co istotne, przerwa ta przysługuje pracownikom nie tylko w podstawowym systemie czasu pracy, ale również np. w równoważnym,  w którym dopuszczalne jest przedłużenie dobowego wymiaru czasu pracy nawet do 24 godzin (tu akurat mowa o pracy przy pilnowaniu mienia lub ochronie osób, w zakładowych strażach pożarnych i służbach ratowniczych). Jako że przepisy nie regulują kwestii udzielania przerwy w równoważnym systemie czasu pracy w sposób odmienny, przyjmuje się, że pracownikom wykonującym pracę w tym systemie, przysługuje wyłącznie jedna 15-minutowa przerwa.

Powyższe jest regułą przewidzianą przez przepisy prawa pracy, którą pracodawca może zmodyfikować na korzyść pracownika. Pracodawca ma bowiem możliwość wydłużenia 15-minutowej przerwy według swojego uznania, czy też udzielenia przerwy dodatkowej. Pracodawca może to uczynić albo w umowie o pracę albo w wewnątrzzakładowych przepisach (układ zbiorowy pracy, regulamin pracy).

Należy pamiętać, że udzielenie przerwy przewidzianej w art. 134 kp jest obowiązkiem pracodawcy. Pracodawca nie może zwolnić się z niego poprzez wypłacenie pracownikowi ekwiwalentu pieniężnego, czy też udzielenia przerwy w innym dniu. Pracodawca nie może również skrócić dnia pracy o 15 minut ani też nakazać pracownikom stawiania się do pracy 15 minut później. Jako że przepisy nie regulują kwestii momentu udzielenia przerwy, pracodawca może wprowadzić ściśle określoną godzinę podczas godzin pracy, czy też wprowadzać inną godzinę w różnych dniach w zależności od aktualnych potrzeb. W praktyce spotyka się również sytuacje, w których pracodawca pozostawia pracownikom swobodę w tym zakresie.

Odnosząc się natomiast do wykonywania pracy przy komputerze, poza przerwą, o której mowa powyżej, pracownikowi przysługuje również 5-minutowa przerwa po każdej godzinie pracy przy nieprzerwanej obsłudze monitora ekranowego. Wynika to z Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 01.12.1998r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe (§ 7), przy czym należy zaznaczyć, ze przerwa ta przysługuje wyłącznie pracownikom użytkującym w czasie pracy monitor ekranowy co najmniej przez 4 godziny dziennie.

Na marginesie wskazuję, że zamiast udzielenia pracownikowi 5-minutowej przerwy po każdej godzinie pracy z komputerem, pracodawca może zapewnić pracownikowi łączenie przemienne pracy związanej z obsługą komputera z innymi rodzajami prac, które nie obciążają wzroku i zapewniają wykorzystanie innej pozycji ciała - po każdej nieprzerwanej godzinie pracy przy komputerze. Przepisy dotyczące pracy przy obsłudze monitorów ekranowych stosuje się także do praktykantów i stażystów.

Przepisy prawa pracy przewidują również inne rodzaje przerw, z których nie każda zaliczana jest do czasu pracy. Mowa m.in. o:
- 60-minutowej przerwie na spożycie posiłku lub załatwianie spraw osobistych (niewliczona do czasu pracy),
- 30-minutowej przerwie dla młodocianych pracowników w przypadku pracy powyżej 4,5 godzin,
- przerwie na karmienie dla matek (dwie półgodzinne przerwy bądź dwie 45-minutowe przerwy w przypadku karmienia więcej niż jednego dziecka - w przypadku pracy powyżej 6 godzin; jeżeli praca nie przekracza 6 godzin pracownicy przysługuje jedna przerwa; jeżeli praca jest krótsza niż 4 godziny, przerwa nie przysługuje w ogóle).

Reasumując, czytelnikowi przysługuje jedna 15-minutowa przerwa, a także 5 minut odpoczynku po każdej nieprzerwanej godzinie pracy przy obsłudze komputera.
kawczynski i kieszkowski adwokaci i radcowie prawni sp.p.

Miejsca

Opinie (101) 3 zablokowane

• Kodeks Pracy - relikt komunistyczny (7)

• 18 54

• Wynagrodzenie - jeszcze większy relikt (2)

• 42 1

• (1)

Przychodze do pracy na 7:00 przebieram sie, zakladam klapki na nogi i odpalam telewizor, podleje kwiatki, zjem cos, poranna toaleta, gole sie, robi sie ok 10:00 ogladam DD TVN o 12:00 wychodze zeby mnie widzieli, wracam o 14:00 biore prysznic i o 15:20 jestem w domu.
        3600 na reke, dziekuje Dobranoc !

• 0 1

• Pracuję cały dzień w pracy którą uwielbiam, robie mnóstwo produktywnych rzeczy, rozwijam się codziennie, siedzę nad tym do wieczora i to kocham. Kilkanaście tysięcy netto miesięcznie. To ja dziękuję.

• 5 1

• w neoliberalnym raju wszyscy pracują 12h bez przerw za miske ryżu!

a kto się nie zgadza ten jest roszczeniowym związkowym wichrzycielem i popadł w odmęty szaleństwa ROTFL

• 18 3

• Tak samo myślą firmy pokroju Prada i inne Tommy Hilfigery i dzięki temu dzieci mogą być zmuszane do tyrania 16h/dobę w krajach trzeciego świata za miskę ryżu produkując śmieci dla zblazowanych mieszkańców pierwszego świata, za które płacą kilka tysięcy razy więcej, niż kosztowało wyprodukowanie tego "dobra".

• 13 0

• To prawda, ale można stosować wolne umowy np. o współpracę na działalności i wówczas kodeks pracy nie obowiązuje (1)

Jeżeli chcę pracować więcej, to jakim prawem jakiś durny kodeks mi tego zabrania?

• 5 1

• Jeśli chcesz pracować więcej możesz zrobić aneks na umowę zlecenie, a jeśli nie chcesz z pracy wychodzić, to może własną działalność założyć.

• 6 1

• w naszym urzędzie trwa

8 godzin hihi. To była przedwyborcza obietnica i prezydent słowa dotrzymał, nic od nas nie wymaga

• 68 8

• Praca (2)

Praca powinna byc przerwą
    A przerwa pracą....

• 30 6

• Szkolenie BHP

Jak prawidłowo powinno sie siedzieć w pracy ?

Jak najkrócej .

• 49 0

• vice

Zarobek powinien być kosztem, a koszt zarobkiem

• 0 0

• 45 min rano na kawe (1)

I 1h o godzinie 11 do 12. Pozdrawiam

• 13 8

• Pozdro Seba!

• 1 2

• (13)

Śniadanie jem o 7.30. Pracę zaczynam o 8 rano i od 10 do 10.30 mam pierwszą przerwę na kawę. O 12 jem obiad i mam przerwę do 13. Następnie od 15 do 15.30 druga przerwa na kawę. O 17 koniec pracy. Prysznic, kolacja o 17.30, film i spać.

• (3)

Lepiej nie mieć tej przerwy i iść do domu po 8 godzinach a nie 9.

• 11 3

• (2)

Przerwa jest wliczona w czas pracy

• 4 1

• (1)

o czym ty do mnie piszesz? Marek A/B pracuje od 8 do 17 więc pracuje 9h. Ja napisałam że wolałabym zrezygnować z przerwy i iść do domu po 8h godzinach.

• praca praca praca. . .

Mam podobnie, obowiązki zaczynam o 7:30 i od 8:00 do 8:30 jem śniadanie następnie o 10:30 do 11:00 drugie śniadanie. Obiad tak od 12:00 do 13:00 i od 14:00 do 15:30 przy herbacie oddaje się refleksji. Między posiłkami drzemie lub idę na spacer.

• 0 0

• Dodatkowe 5 min przerwy, a praca na kasie (4)

Mam pytanie, jak traktowany jest 14" monitor na kasie w markecie ? czy kasjerowi, który pracuje na kasie i korzysta z takiego monitora przysługuje dodatkowa 5-minutowa przerwa ? (monitor kolorowy - dotykowy, rozdzielczość prawdopodobnie 800x600).

• 70 1

• monitor na kasie to nie praca non stop przy tzw monitorze ekranowym czyli obsługa komputera.
      Praca na kasie to zazwyczaj skanowanie towaru w 90% czasu a obsługa monitora to ewentualne ręczne wprowadzanie numeru EAN czy kod towaru w przypadkach sporadycznych.
      Jeżeli nawet praca ta (skanowanie) wymaga 50% czasu pracy to i tak jest bardzo długi czas na tzw. przerwę od pracy bezpośrednio z monitorem - wykonując pracę inną jak wprowadzanie danych ręcznie.
      Reasumując dodatkową przerwę już masz już zapewnioną wykonując inną pracę naprzemiennie.

• 13 6

• trzeba sie bylo uczyc (2)

To bys teraz nie miala takich zagwozdek

• 6 51

• D0 mb

Co by było gdyby wszyscy byli ta uczni jak ty? Kto by wtedy pracował na kasie?No i najważniejsze, mimo iż jesteś taki mądry, to inteligencją nie grzeszysz

• 38 1

• Ty taki mądry a tak głupi.

• 0 0

• Ministerstwo Pracy powinno być pozwalniane! (7)

Urzędnicy zajmujący się tworzeniem ustaw i przepisów Kodeksu Pracy są chyba tylko dla przytulania kasy. Jak może istnieć taki oderwany od rzeczywistości zapis o przerwie w pracy który dotyczy co najmniej kilku milionów osób w Polsce. Dla przykładu: pracuję po 12 godzin jako pracownik fizyczny i należy mi się tylko 15 minut przerwy!!! Natomiast pracownik biurowy siedzący przy komputerze pracujący po 12 godzin ma łącznie 1 godz. 15 min. przerwy (licząc te 5-minutówki). Napomknę jedynie że od chwili wejścia ustawy przez te kilkanaście lat technologia poszła do przodu i monitory nie emitują już szkodliwego promieniowania więc zapis o 5 minutowych przerwach jest kompletnie bez sensu. To jest właśnie polska jakość urzędowo-polityczna.

• 52 26

• (1)

tak gwoli wyjaśnienia, skoro pracujesz fizycznie i nie wiesz jak jest.

Poza palaczami nikt nie wstaje od komputeraz co godzinę, żeby iść na przerwę.

A druga sprawa to nie 1h15m, tylko 1h05m. Te 5min jest po godzinie pracy, a nie co godzinę.

• 6 2

• To nie są przerwy sensu stricto

Te przerwy 5-minutowe po każdej godzinie przepracowanej przy komputerze nie są przerwami od pracy, tylko przerwami od pracy przy komputerze. W czasie tych 5 minut mogą zająć się innymi sprawami (zawodowymi), które nie wymagają parzenia w ekran.

• 6 0

• te 5min przerwy

to przerwa od komputera a nie od pracy. Nie możesz tego sumować i iść do domu wcześniej.
      Wiele godzin w pozycji siedzącej to masakra dla organizmu a patrzenie ns monitor (ciągle ta sama ogniskowa) z czasem uszkadza wzrok.
      Dlatego optymalnie jest raz na godzinę wstać i przejść się

• 7 0

• te 5 minut przerwy to jest przerwa od komputera, w której pracownik powinien wykonywać inne czynności niezwiązane z pracą przy komputerze - to nie jest przerwa na kawę :)

• 0 0

• nie chciało się uczyć...

...tyraj! Akurat bez przerwy pracują fizyczni. Nie wiem gdzie... Ogólnie rzecz biorąc nikt nie przestrzega przepisów, czego więc się czepiasz?

• 0 0

• No racja

Ja już nie zazdroszczę tym w biurze, ale pracujący fizycznie to już masakra. Kiedy zjeść? Niektórzy są zmuszani do pracy po godzinach, nawet 12, jak mają normalnie funkcjonować z 15 min przerwą w ciągu 12 h? Mają wtedy 2x 6 h. Ale przepisy tego nie regulują. Dawniej konie miały więcej odpoczynków niż teraz ludzie. Później się dziwią, że ci fizyczni (to pospólstwo) często choruje. Jak organizm przemęczony i nie dożywiony to i szybko łapie infekcje. Kapitalizm to błędne koło. Dziękujemy organizacji Lewiatan!!!

• 0 0

• To nie do końca tak działa

Te 5 minutowe przerwy nie są przerwą na odpoczynek w momencie kiedy robisz co chcesz, tylko pracujesz inaczej niż przy komputrze, np w tym czasie układasz dokumenty :P czyli w zasadzie nie ma tych 5 minutówek, poza tym nie można ich łączyć ;/

• 0 0

• W Polsce ???

Najlepiej bez przerwy oraz świadczeń socjalno-zdrowotnych , po prostu szybciej szybciej bo inaczej cię zwolnią . W tym kraju jest ciągły kryzys !!!

• 52 2

• A3 (1)

A 3 pracodawca może nakazać przechodzenie pol godz wczesniej/wychodzenie pozniej oraz wykorzystanie tych 30 min na przerwe?

• 5 2

• Pewnie tak, ale to właśnie już regulują wewnątrzzakładowe przepisy. Ja miałem podobnie 3 lata temu w pewnej pracy. Praca zaczyna się o godz. 8, o godz. 10 przerwa 15min, a o godz.12 przerwa 30min i dają obiad na stołówce(za darmo), pracuje się do 16.30, żeby właśnie odrobić te 30min.