• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Emerytura wojskowa i cywilna jednocześnie?

opr. JW
29 września 2010 (artykuł sprzed 13 lat) 
Najnowszy artykuł na ten temat Szkolenie po nocnej zmianie. Czy to legalne?
W przypadku posiadania przez tę samą osobę prawa do otrzymywania emerytury wojskowej i cywilnej - wypłacie będzie podlegała emerytura wyższa lub wybrana przez uprawnionego. W przypadku posiadania przez tę samą osobę prawa do otrzymywania emerytury wojskowej i cywilnej - wypłacie będzie podlegała emerytura wyższa lub wybrana przez uprawnionego.

Osoby posiadające uprawnienia do emerytury wojskowej mogą też nabyć prawo do otrzymywania emerytury cywilnej. Musi ona jednak spełnić wymogi, które wynikają z ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.



- Jestem emerytem wojskowym, pracuję na umowę zlecenie i mam opłacane składki ZUS. Mam 60 proc. wypracowanej emerytury. Czy składka emerytalno-rentowa będzie wliczona do mojej emerytury po ukończeniu 60 lat? - pyta nasz czytelnik, pan Roman.

Na wątpliwości naszego czytelnika odpowiadają eksperci z Kancelarii Radcy Prawnego Fortuna.

Istnieje możliwość podwyższenia Pańskiej emerytury wojskowej w związku z opłacaniem - po zwolnieniu ze służby - składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe. Niemniej jednak, z uwagi na nieznajomość szczegółów sprawy - nie sposób wypowiedzieć się wiążąco w tej kwestii, stąd też opinia niniejsza będzie miała charakter ogólnikowy.

Na podstawie art. 12 ustawy z dnia 10.12.1993 r. o zaopatrzeniu emerytalnym żołnierzy zawodowych oraz ich rodzin (tekst jednolity - Dz. U. z 2004 r., Nr 8, poz. 66 z późniejszymi zmianami), wojskowa emerytura przysługuje żołnierzowi zwolnionemu z zawodowej służby wojskowej, który w dniu takiego zwolnienia posiada 15 lat służby wojskowej w Wojsku Polskim. Oczywiście dłuższy staż wojskowy uprawnia do większego świadczenia, z tym że maksymalna wysokość emerytury wojskowej nie może przekraczać 75 proc. podstawy jej wymiaru, przy czym podstawą taką jest zasadniczo uposażenie należne żołnierzowi w ostatnim miesiącu pełnienia służby wojskowej (po 15 latach służby emerytura wynosi 40 proc. podstawy wymiaru).

Fakt posiadania powyższych uprawnień emerytalnych nie zwalania emeryta od obowiązku opłacania składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe na zasadach ogólnych, np. w przypadku podjęcia pracy "w cywilu". Aby jednak Pana okresy opłacania tychże składek mogły mieć wpływ na wysokość otrzymywanej emerytury wojskowej, muszą być spełnione następujące, warunki:

1) emerytura musi wynosić mniej niż wyżej wspomniana maksymalna jej wartość - a więc mniej niż 75 proc. podstawy wymiaru (z Pana zapytania wynika, że ten warunek jest spełniony),

2) musi Pan mieć ukończone 55 lat życia (w przypadku kobiet wiek ten wynosi 50 lat) albo posiadać status inwalidy.

Jeżeli zatem spełnia Pan drugi ze wskazanych powyżej warunków, ma Pan prawo złożyć wniosek do właściwego Wojskowego Biura Emerytalnego o ponowne ustalenie wysokości emerytury, domagając się stosownego przeliczenia świadczenia. Za każdy rok opłacania składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (a także za okres nieopłacania tychże składek z uwagi na przekroczenie rocznej maksymalnej podstawy ich wymiaru) - emerytura zostanie Panu zwiększona o 1,3 proc. podstawy jej wymiaru. Stosowny wniosek można składać po zakończeniu każdego kwartału kalendarzowego, jeżeli ubezpieczenie jest kontynuowane. Jeżeli natomiast ubezpieczenie ustanie (np. z powodu zaprzestania wykonywania zlecenia) - można niezwłocznie po ustaniu ubezpieczenia zwrócić się do organu emerytalnego ze stosownym wnioskiem, z tym że przy obliczeniach uwzględnia się pełne miesiące podlegania ubezpieczeniu (art. 14 ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym żołnierzy zawodowych oraz ich rodzin).

Niemniej należy także wspomnieć, że nawet niemożność uwzględnia powyższych okresów do emerytury wojskowej nie musi pozostać obojętna dla Pana uprawnień emerytalnych. Nie jest bowiem wykluczone, aby osoba posiadająca uprawnienia do emerytury wojskowej jednocześnie nabyła prawo do emerytury "cywilnej", jeżeli oczywiście spełni wymogi wynikające z ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych - z tym zastrzeżeniem, że ewentualne okresy składkowe wzięte pod uwagę do obliczenia wysokości emerytury wojskowej - nie będą mogły zostać uwzględnione przy nabyciu uprawnień oraz ustaleniu wysokości świadczenia w zakresie emerytury cywilnej. Ponadto w obecnym stanie prawnym nie będzie dopuszczalne jednoczesne uzyskiwanie emerytury wojskowej i cywilnej. W razie bowiem posiadania przez tę samą osobę prawa do obu świadczeń - wypłacie będzie podlegała emerytura wyższa lub wybrana przez uprawnionego.

Nie sposób także przy okazji niniejszej opinii pominąć kwestii związanych z ewentualnym zmniejszeniem wysokości emerytury wojskowej. W przypadku bowiem osiągania przez emeryta obowiązkowo "oskładkowanych" przychodów  w kwocie przekraczającej 70 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia za kwartał kalendarzowy, emerytura będzie stosownie pomniejszona, nie więcej jednak niż o 25 proc.. Z powyższym związane są szczególne obowiązki informacyjne emeryta, jak i płatnika jego składek (pracodawcy, zleceniodawcy), a nawet urzędu skarbowego - którzy bezwzględnie zobowiązani są zawiadomić organ emerytalny o osiąganiu przez emeryta wojskowego dochodów mogących mieć wpływ na wymiar jego emerytury.

Masz wątpliwości, czy Twój pracodawca postępuje zgodnie z Kodeksem Pracy? Potrzebujesz porady profesjonalistów, zajmujących się budowaniem kariery zawodowej?

Na twoje pytania, związane z doradztwem personalnym lub prawem pracy, z przyjemnością odpowiedzą nasi eksperci z firmy ArchitekciKariery.pl oraz Radcy Prawni. Skorzystaj z naszego formularza!
Kancelaria Radcy Prawnego Fortunaopr. JW

Miejsca

Opinie (22)

  • tempe prawo, strażacy i policjanci 60 letni...do tego zarobki na żałosnym pozomie co powoduje wzros przestępczości (2)

    ciekawe kiedy ten pseudokraj się rozsypie

    • 8 9

    • oby już nie długo (1)

      by nastał nowy ład i porządek. Dość już stęchlizny w tym państwie.

      • 1 0

      • a to wszystko o czym piszecie to przez obywateli tego państwa.

        • 1 0

  • na pohybel !

    • 6 4

  • Przywileje z samej racji urodzenia to dyskryminacja płci (2)

    2) musi Pan mieć ukończone 55 lat życia (w przypadku kobiet wiek ten wynosi 50 lat) - czytamy w artykule.

    Emerytalne przywileje kobiet, przywileje z racji płci są w wolnym świecie nieobecne - wyjątek Anglii potwierdza regułę. Niestety, nic nie wskazuje na to, żeby mężczyźni przestali być w Polsce dyskryminowani.

    • 11 1

    • dyskryminacja płci

      dokładnie tak. Niby jest równourpawnienie a w tych i nie tylko kwestiach kobiety mają luzy... Jesli chodzi o wojsko i inne służby to już zupełna żenada - kobiety dostają po kilka miesięcy na urlopy wychowawcze, na dziecko, zwolnień lekarskich na wszelkie możliwe choroby biorą po kilkanaście dni w miesiącu, a zatrobki oczywiście te same i jeszcze pretensje że ciężko mają. Nie wspominam już o tym, że w niektórych służbach kobiety mają inne wymagania egzaminacyjne a co za tym póżniej idzie inne (tj. mniejsze) zakresy obowiązków, tylko przywileje mają większe...ale szefowie służb (pewnie i politycy) boją się sprawy ruszyć, bo równouprawnienie musi być !!!!

      • 3 1

    • Nie zgadzam się jako facet. Kobiety muszą mieć przywileje.

      To nie jest dyskryminacja ze względu na płeć, tym bardziej mężczyzn. Kobiety rodzą dzieci, mają gorsze płace i jest to biologicznie słabsza płeć. A zatem dla wyrównania szans kobiety muszą mieć przywileje.

      • 0 0

  • EEE TTTTAMMM (4)

    znam gościa ma 39 lat 2900 emerytury wojskowej pracuje jako pracownik w jednostce gdzie służył ma 2400 a na nocki chodzi budy dla psa pilnować jako ochronairz i ma tam 1600
    razem: 6900 jak się nie omyliłem i co wy chcecie zmieniać ?
    PRZECIEŻ KOMUNA NADAL RZADZI!!!
    JAKIM PRAWEM IDZIE NA EMERYTURĘ A NA DRUGI DZIEŃ PRACUJE JAKO CYWIL?
    ZNA KTOŚ ODPOWIEDZ?

    • 12 13

    • Przecież prawo stanowią znajomi tych ludzi

      politycy są powiązani ze sŁużbami mundurowymi niemundurowymi wszelkiego rodzaju

      • 2 1

    • Wniosek jeden:

      zostań wojskowym, zatrudnij się jeszcze na kilku etatach (parking, Biedronka) i też będziesz miał 6900. Jazda DO ROBOTY je...any nierobie. Siedzieć i narzekać każdy potrafi, ty polaku!

      • 2 0

    • Odpowiedź

      Nie byłeś w wojsku? Dlaczego? Albo się migałeś albo nie nadawałeś się. Byłeś i mogłeś zostać, a nie zostałeś? Albo cię nie chcieli, albo byłeś głupi. Tyle w temacie.

      • 0 0

    • eee ttttammm

      Znam odpowiedzi w ten pan ma pełną emeryturę więc może dorobić przepisy w ZUSie są dokładnie takie same ale jeśli chociaż brakuje ci 1% to jesteś ugotowany Wszystko co zarobisz zabierze ci państwo

      • 0 0

  • Już od dawna krzyczę !

    Skończyć z tymi durnymi emeryturami i rentami bez względu na pochodzenie uprawnień do ich otrzymywania i jednoczesnego prawa do pracy . Chcesz pracować - zawiesza się wypłatę świadczeń ZUS-owskich i pracuj do woli . Ale tak pracując nie będziesz chorą konkurencją dla młodych i zdrowych obywateli tego państwa . Ale czego oczekiwać po chorym państwie - zdrowych i mądrych przepisów prawa ? Po wprowadzeniu tego przepisu o zawieszeniu wypłaty świadczeń okaże się że nagle 80% rencistów dozna cudownego ozdrowienia i nikomu nie będzie się opłacało przechodzić na wcześniejszą emeryturę !!! Proste rozwiązanie i bardzo skuteczne i wbrew pozorom umożliwiające podwyżkę głodowych rent tym którym się one słusznie należą a ich stan zdrowia nie pozwala na podjęci jakiejkolwiek pracy !!! Jeszcze raz powtórzę że od chorego państwa nie można oczekiwać zdrowych przepisów !!!

    • 10 6

  • praca lub emerytura

    durnowaty ustawodawca wprowadził kuriozum ,przechodząc na emeryturę dalej mogę ,,pracować "na tym samym etacie blokując miejsce pracy dla absolwenta lub bezrobotnego, co skrzętnie wykorzystują wszelkiej maści ,,pierdzistołki "w tzw. budzetówkach gdzie głownym zajęciem przysłowiowej pani Zosi przez lata jest przekładanie papierków i ploty przy kawusi ,z tym że teraz dostaje i pensję i emeryturę.Osiągając wiek emerytalny pracownik powinien zadeklarować czy zawiesza prawo do świadczenia bo czuję się na siłach popracować jeszcze parę lat czy przechodzi na emerturę .Podejrzewam że w ten sposób ukróciło by się blokowanie etatów przez tzw ,,niezastąpionych".

    • 11 2

  • Dodam jeszcze do tego co napisałem ... (1)

    to , że nie mam absolutnie pretensji do tych co obecnie są na rentach i emeryturach i równocześnie pracują . Każdy ma prawo do układania sobie życia zgodnie z obowiązującym prawem chociażby było ono nie wiem jak chore . Stąd biorą się chętni do pracy w policji i innych służbach mundurowych . Ludzie mają prawo do planowania sobie życia i to robią wykorzystując do tego bzdurne i chore prawo . Ale widocznie taniej państwu hodować młodych emerytów niż od początku podjęcia służby dla dobra tego państwa ich należycie wynagradzać , co powinno być jedynym magnesem do podjęcia w tych służbach pracy obok niezbędnych jeszcze predyspozycji .

    • 4 0

    • bardzo słusznie no bo o co mieć pretensje do innych ?

      tez jestem na emeryturze i mam 80 % podstawy, ale nie warto mi na legalu pracować, przekroczyłbym próg podatkowy i w plecy i co ważne, nie narzekam .

      • 0 0

  • (3)

    Moim zdaniem to powinno wyglądać tak:
    - zlikwidować ZUS,
    - oddać ludziom zgromadzone pieniądze,
    - dotychczasowym emerytom wypłacać, nawet kosztem zadłużania państwa bo inaczej się nie da,
    - każdy sam wybiera czy i ile chce odkładać.
    - państwo prowadzi programy edukacyjne dlaczego warto oszczędzać i dalej się nie miesza.

    • 7 4

    • (1)

      i piwo po 0.50 groszy

      • 1 0

      • yeah!

        • 0 0

    • Marzenia..

      Nie pierwszy jesteś taki mądry. Ale Państwo na to nigdy nie pójdzie. Niestety. Szkoda czasu na epitety.

      • 0 0

  • emerytury 1986

    Z wojska zostałem zwolniony decyzją RWKL. Nabyłem prawo do renty inwalidzkiej i emerytury.
    Emerytura korzystniejsza więc ją wypłacano. W roku 1993 zmieniono przepisy i dano mi ponownie, inną emeryturę. Po co płacić komuchom.
    Rok 1989 weszła w życie Ustawa Fus. Ponowna zmiana sposobu waloryzacji i dalsze obniżenie należnych emerytur byłym żołnierzom. Państwo Prawa ...Ha, Ha, HAHAHA

    • 3 0

  • kojot

    Kiedy będą zlikwidowane WBE - dlaczego jest 75% emerytury złodzieje odpowiedzie

    • 0 3

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pracodawcy w Trójmieście

Forum

Najczęściej czytane