• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Dwie umowy o pracę w jednej firmie

8 maja 2015 (artykuł sprzed 9 lat) 
Najnowszy artykuł na ten temat Szkolenie po nocnej zmianie. Czy to legalne?
Pracownik musi mieć co najmniej 11 godzin nieprzerwanego odpoczynku w ciągu doby oraz co najmniej 35 godzin w tygodniu. Pracownik musi mieć co najmniej 11 godzin nieprzerwanego odpoczynku w ciągu doby oraz co najmniej 35 godzin w tygodniu.

Pracownik zatrudniony na umowę o pracę bez żadnych przeszkód może wykonywać dodatkowe obowiązki w oparciu o umowę cywilnoprawną. Jeśli podpisuje kolejną umowę o pracę z tym samym pracodawcą, musi zwrócić uwagę, czy to nie jest sposób pracodawcy na obejście przepisów dotyczących wykonywania pracy w godzinach nadliczbowych. W obu przypadkach obowiązki pracownika zawarte w drugiej umowie, muszą różnić się od tych wynikających z pierwszej.



Jestem pełnoetatowym pracownikiem pewnej firmy. Od niedawna prowadzona jest w przedsiębiorstwie wewnętrzna rekrutacja na inne stanowisko. Czy prawo pracy dopuszcza taką możliwość jak zatrudnienie u jednego pracodawcy na więcej niż jeden etat w ramach umowy o pracę? Jeżeli nie, to czy można realizować dodatkowe czynności w ramach umowy cywilnoprawnej, gdy jest się zatrudnionym na cały etat? A czy możliwe jest zwiększenie zakresu swoich obowiązków (w praktyce wykonywanie swoich dotychczasowych i tych wynikających z nowego stanowiska) pozostając nadal na pełnoetatowej umowie o pracę - pyta nasz czytelnik.
Agata Mikucka, ekspert ds. prawa pracy Agata Mikucka, ekspert ds. prawa pracy

Na pytania odpowiada Agata Mikucka, ekspert ds. prawa pracy z Kancelarii Kawczyński i Kieszkowski Adwokaci i Radcowie Prawni.

Jako że przepisy prawa pracy nie zakazują pracownikowi zatrudnienia na więcej niż jeden etat, czy to u tego samego pracodawcy, czy innego, należy przyjąć, że pracownik może swobodnie decydować o wykorzystaniu swojego czasu wolnego, w tym podjąć dodatkowe zatrudnienie będące źródłem dodatkowego zarobku. Co do zasady nie jest wykluczona możliwość zatrudnienia pracownika na podstawie dwóch umów o pracę w łącznym wymiarze przekraczającym pełny etat.

O ile możliwość podjęcia dodatkowej pracy u innego pracodawcy wydaje się być oczywista, jeśli nie wpływa to na wykonywanie obowiązków wynikających z umowy zawartej z pierwszym pracodawcą, o tyle dodatkowe zatrudnienie u tego samego pracodawcy może już budzić wątpliwości. Wszystko zależy od tego, czy obowiązki wynikające z drugiej umowy różnią się od obowiązków wynikających z pierwszej. W przypadku gdy pracownikowi powierzona zostaje praca tego samego rodzaju, na stanowisku zbieżnym do dotychczas zajmowanego, a obowiązki są ze sobą powiązane i można nawet powiedzieć, że pracownik mógłby je wykonywać w ramach swojej podstawowej umowy, Państwowa Inspekcja Pracy mogłaby uznać, że pracodawca obchodzi w ten sposób przepisy dotyczące wykonywania pracy w godzinach nadliczbowych. To z kolei kwalifikuje się pod wykroczenie przeciwko prawom pracownika z art. 281 pkt 5 Kodeksu pracy zagrożone karą grzywny w wysokości od 1 tys. do 30 tys. zł. W kwestii wykonywania przez pracownika kilku rodzajów pracy na rzecz tego samego pracodawcy wypowiedział się Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 14. 02. 2002 r., I PKN 876/00 uznając, że "w razie wykonywania na rzecz pracodawcy kilku rodzajów pracy podporządkowanej należy domniemywać, że strony łączy jeden stosunek pracy."

Jeśli natomiast pracownik zawiera z tym samym pracodawcą umowę o pracę, na mocy której zostaje mu powierzone zupełnie inne stanowisko, należy pamiętać, że pomimo tego, że jest to dozwolone (jest to wyjątek od reguły) i z racji zajmowanego stanowiska nie będzie stanowiło obejścia przepisów o wykonywaniu pracy w godzinach nadliczbowych, na pracodawcy ciążą z tego tytułu takie same obowiązki jak w przypadku umowy podstawowej. To oznacza, że pracownik musi przejść szkolenia bhp, badania lekarskie, a pracodawca zobowiązany jest do odrębnego rozliczania się z pracownikiem, prowadzenia ewidencji czasu pracy i ustalania wymiaru urlopu etc.

W praktyce kontrowersje budzi realna możliwość wywiązywania się przez pracownika z obowiązków wynikających z obu umów przy założeniu, że pracodawca ma obowiązek zapewnić pracownikowi w każdej dobie co najmniej 11 godzin nieprzerwanego odpoczynku (art. 132 § 1 KP) oraz co najmniej 35 godzin takiego odpoczynku w tygodniu (art. 133 § 1 KP). Należy pamiętać, że dla każdego stosunku pracy pracodawca prowadzi odrębną ewidencję czasu pracy. W teorii więc świadczenie pracy na podstawie dwóch umów o pracę, gdy każda z nich zawarta jest na pełen etat, wydaje się być niewykonalne.

Zupełnie inna sytuacja będzie miała miejsce, gdy pracownik zawrze z tym samym pracodawcą umowę cywilnoprawną. Jako że do umowy cywilnoprawnej nie stosuje się przepisów prawa pracy, co do zasady nie ma przeszkód, aby pracownik wykonywał na rzecz pracodawcy dodatkowe czynności na takiej właśnie podstawie. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy umowa taka generuje powstanie stosunku zobowiązaniowego o cechach identycznych jak umowa o pracę. Wówczas zgodnie z art. 22 § 11 KP pomiędzy zleceniodawcą a zleceniobiorcą nawiązuje się stosunek pracy. Z drugiej strony zawsze istnieje również ryzyko, że jeśli pracownik wykonuje pracę na podstawie umowy cywilnoprawnej i praca ta jest tego samego rodzaju, co praca wynikająca ze stosunku zatrudnienia, może to zostać uznane za obejście przepisów o wykonywaniu pracy w godzinach nadliczbowych, tak jak w przypadku, o którym mowa powyżej.

Odnosząc się z kolei do pytania, czy jest możliwe zwiększenie dotychczasowych obowiązków czytelnika, nie ma prawnych przeszkód, aby zakres obowiązków się zmienił. Może odbyć się to albo w ramach rozmów zakończonych zawarciem porozumienia zmieniającego warunki pracy, albo w drodze wypowiedzenia zmieniającego dokonanego przez pracodawcę na piśmie z podaniem nowych warunków (przy zwiększeniu obowiązków należy realnie ocenić, czy pracownik będzie mógł się z tych obowiązków wywiązać, jeśli tak, zaproponować mu większe wynagrodzenie).
kawczynski i kieszkowski adwokaci i radcowie prawni sp.p.

Miejsca

Opinie (21) 6 zablokowanych

  • (3)

    Popularna praktyka w instytucjach finansowych. 1/4 etatu od banku + 3/4 outsourcing. Cuda na kiju.

    • 29 0

    • Nie cuda na kiju (2)

      Tylko kreatywna księgowość. Podatki w Polsce są niemałe.

      • 5 5

      • Faktycznie, dlatego księgowi tak dobrze zarabiają a biura rachunkowe rosną jak grzyby po deszczu. Są takimi trochę magikami. Bo zdolny księgowy serio czaruje

        • 12 0

      • Jak by były małe też by kombinowały

        Firmy nie kombinują dlatego, że podatki są wysokie, a dlatego że można to robić.

        A czemu można bo prawo u nas jest niejasne, niejednorodne i niedostosowane.

        A kombinują głównie ze względu na sposób rozliczania płac, bo tu jest pies pogrzebany. I ze względu na to wiele firm decyduje się na umowy firma-firma ze swoimi pracownikami.

        • 15 1

  • W Polsce to nawet porządnej pracy nie ma. (10)

    Więc o czym tu mowa, realna średnia krajowa na rękę to jakieś 2000zł, podczas gdy na zachodzie tyle samo tylko, że w euro przy podobnych cenach. Wyobrażacie sobie Niemca co zarabia 500euro i płaci za litr paliwa 1 euro? To co się w POlsce dzieje to przekracza ludzkie pojęcie jesteśmy parobkami zachodu.

    • 48 8

    • Biedny zbankrutowani Grecy niechcą emigrowac do Polski mimo ze my doplacany do biednej Grecji! (2)

      Za to emigracja Polaków do Grecji jest całkiem spora!! Ale to my jestesmy rajska wyspa a Grecja biednym bankrutem:) A komu sie to nie podoba jest maruda!!Gdy pracodawca ci niezaplaci to zadna kara go nieczeka mozesz załozyc sprawe w sądzie i latami sie procesowac ale na to tez musisz miec spore pieniadze!!Bo PIP umywa od wszystkiego rece!!

      • 14 3

      • PiSownia "nie" z czasownikiem się kłania... Nasi przodkowie robili komplety, powstania, szli w Sybir, a Ty nie szanujesz mowy! (1)

        • 4 1

        • Opinia została zablokowana przez moderatora

    • Jak masz na zachodzie podobne ceny... (1)

      ...to dlaczego nie spędzasz tam weekendów, dlaczego nie korzystasz z hoteli czy porad lekarskich czy leczenia?
      p.s. większość pracujących na zachodzie leczy się u nas w kraju, zęby w kraju, wakacje raczej w Polsce... więc przestań ględzić tylko weź się do roboty.

      • 5 9

      • gdybys miał mózg to lerming wiedział ze Polacy mieszkajacy przygranicy z Niemcami wykupuja tak towary w niemieckich sklepach ze

        • 0 0

    • Mówisz o tym co dostanie europejczyk, a nie Polak co to tam wyjedzie

      Polacy to nie dostają tam 2000Euro, a 1000Euro lub 1000Funtów.

      Co oczywiście licząc po kursach jest super, ale jak policzymy już życie nie jest tak różowo. Co nie zmienia faktu i tak jest lepiej niż to co by dostała ta sama osoba w Polsce.
      Ale musimy spojrzeć realnie to co mamy znikąd się nie wzięło. Mamy wyż demograficzny i on jest właśnie w wieku produkcyjnym. Mamy przez to nadpodaż pracowników, a jak do tego dodamy, że kilka lat temu wylano dziecko z kąpielą i wmówiono wszystkim, że mają iść na studia bo zawodówki są be...
      Efekt taki, że mamy wpip pracowników biurowych, dla których jest zbyt mało pracy.

      • 5 3

    • (2)

      Jeśli twierdzisz, że na zachodzie są podobne ceny to najwyraźniej nigdy nigdzie nie byłeś. Dlatego podpowiem Ci - na zachodzie jest sporo drożej. Nie robią na mnie wrażenia europejskie zarobki, bo wiem, że żyjąc tam trzeba więcej zarabiać, bo wszystko po prostu więcej kosztuje. Najlepiej zarabiać "po europejsku", ale wydawać w Polsce. Tu za obiad nie zapłacisz 50EUR tylko 50zł. Widzisz różnicę? Ja widzę. Tak samo to Twoje paliwo po 1EUR - powiedz to Włochowi, który za paliwo musi płacić 1,7EUR. O cenach nieruchomości czy usług nawet nie ma co dyskutować, bo to jest przepaść między Polską. A praca w Polsce jest tylko trzeba sobą coś reprezentować. Dodam, że nie mam na myśli pracy za minimum czy nawet za średnią krajową tylko za normalne pieniądze.

      • 7 10

      • bzdury pleciesz

        jest tak:

        -zywność 2-4 razy drożej niż w PL
        -paliwo 1,5 razy drożej niż w PL
        -meszkania 2-4 drożej niż w PL
        -RTV\AGD ceny te same co w PL
        -Ubrania/tekstylia ceny te same co w PL
        -Samochody/ częsci etc - ceny te same co w PL
        -materiały budowlane - ceny te same co w PL
        -usługi - 4 razy drozej niż w PL

        To tylko przykłady, lista może byc duzo dłuzsza, ale wniosek jest jeden:

        Europejczyk zachodni zarabiąjący ok 4 razy wiecej niz mieszkaniec PL ma życie tańsze o ok połowę.

        • 0 1

      • tylko leming moze oo sobie pisac znawca wie ze jest głupi to musi sie pdbudowac

        wiec przygłupie tak jest taniej i pracowałem tam i mieszkałem 10 lat i dlatego cymbale polacy juz niejada na emigracje z workami jedzenia bo tam jest taniej!

        • 0 1

    • Co to jest "realna średnia krajowa"?

      • 1 0

  • (1)

    Lekarze pracują na kilka a nawet kilkanaście etatów, władcy tej krainy też mają po kilka a nawet kilkanaście ciepłych fotelików. No i kogo to obchodzi? Chyba tylko fachowca od cudów.

    • 20 1

    • czyli Tuska-najwybitniejszego fachowca od cudów.

      • 1 1

  • Firma UNIPORT w porcie gdyńskim i nadgodzin niema a jakiś cwaniak zarabia!

    • 4 0

  • Jak w petrp.

    Polski off shore ma takie praktyki, że prawa są łamane. Fikcja praw pracownika.

    • 3 0

  • jak to cudnie Kodeks Pracy zabrania więce zarabiać!

    A co w sytuacji, gdzie ktoś CHCE więcej pracować i potrzebuje pieniędzy? Posłowie nie muszą się przejmować, im zawsze wystarczy

    • 0 0

  • ja mam 2 umowy

    pisemną - 1800 brutto
    i ustną z szefem - 15,50zł/h :)

    na piśmie 8h/dziennie
    a normalnie po 10, żeby się lepiej liczyło ;)

    • 2 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pracodawcy w Trójmieście

Forum

Najczęściej czytane